Incotro..?

by: geaninab
Unde sunt oamenii,prietenii de altadata?
Cand esti luat "bun de prost" te inchizi in tine,si iti spui ca toti prietenii sunt la fel.
Oare nu stiu eu secretul de a-mi face un grup de prieteni ca lumea?Cunosc persoane care au gasca de prieteni super ok,ies mereu,mai au cu cine schimba o vorba.Eu,stau in casa mai mereu,caci atatea am patit pana acum,incat parca am si uitat ce inseamna sa iesi cu prietenii.
Traiesc in spatele unei masti.Toti cred ca eu sunt plina de prieteni,si mereu ies cu gasca.Nu zic,as fi putut sa am prieteni,dar sunt si eu mai selectiva,nu pot iesi cu oricine.Cred ca sunt si foarte pretentioasa,imi plac oamenii care nu sunt vulgari,care nu sunt mincinosi si snobi.
Am 2-3 prieteni foarte buni care nu m-au dezamagit in 10 ani de cand ii stiu dar,din pacate,acum sunt la mare distanta de mine.
Prietenele pe care le-am avut,ori au profitat,ori au fost invidioase..
Prieten nu am.Unii ar fi vrut doar sa se culce cu mine,altii erau snobi..
Din cauza ca stau mai mereu in casa si petrec mult timp cu familia,am devenit si foarte irascibila si nimeni nu imi mai intra in gratii.

desideria

desideria

@ Panterooza

30 Mai 2008, 22:44

Cam asa e. Nu putem trai singuri, e trist si neplacut. unii se simt mai bine cu multi amici, altii cu putini prieteni. Pentru unii e musai sa aiba mereu un partener, chiar daca mereu altul, sau pentru altii, o relatie pe termen lung. Important e sa gasim ceea ce ne dorim.

panterootza

panterootza

´´de ce vreau prieteni?´´...¨´de ce vreau sot?´´..

28 Mai 2008, 16:22

am o inima mare si multa iubire de oferit,am nevoie sa ascult si sa fiu ascultata,am nevoie sa mangai pe cineva si sa fiu mangaiata,am nevoie sa sarut pe cineva si sa fiu sarutata,am nevoie sa ofer un cadou cuiva si sa mi se ofere un cadou,am nevoie sa plang si sa fiu consolata,am nevoie sa rad si sa mi se zambeasca,am nevoie de amintiri si sa las altora amintiri frumoase,am nevoie sa stiu ca pot transforma o lacrima in zambet,am nevoie de caldura in suflet si sa incalzesc un suflet....am nevoie sa iubesc si sa fiu iubita!pentru asta am nevoie de prieteni,pentru asta am nevoie de un iubit!am nevoie sa simt in mine o noua viatza,am nevoie sa dau viatza copilului meu,am nevoie sa stiu k ii pot oferi iubirea mea de mama,si am nevoie de un sot,dar mai presus de toate,de un tata pt copilul meu...

aadaa

aadaa

.

28 Mai 2008, 15:40

La noi multe lucruri mai au pana sa ajunga ca in vest.

La noi inca mai e un pacat sa ai relatii sexuale inaintea casatoriei (pe la tara doar, insa tara noastra e imensa, nu?)

Greseala (si pot sa sustin oricui ca este o greseala) este faptul ca oamenii (indeosebi femeile) cauta si tanjesc dupa o relatie de cuplu serioasa si intr-un timp cat mai scurt.

Cam lafel se intampla si cu prietenii/amicii. Cautam si facem efotruri sa avem o tona de amici... dar nu ne punem intrebarea "pentru ce?!". Vrem cantitale, nu calitate. Mai bine putini prieteni dar buni (nu perfecti sau definitivi, pt ca ceri prea mult... doar buni).

Astea de mai sus mi se par greseli pe care le facem pentru ca nu gandim la rece... sau nu prea avem timp sa gandim deloc.

Va stabiliti niste tine/scoputi/hobbyuri/destinatii in viata plecand de la premise pe care nu le-ai analizat. De exemplu: vreau un sot inalt, intelegator si care sa nu fumeze. Deci ai plecat de la premisa ca vrei sot. Ai analizat vreodata intrebarea "de ce vreau sot"?! Cine si de ce a inventat "sotul/sotia"?

La fel se intampla si cu prietenii si cu amicii, etc.

desideria

desideria

@geaninab

13 Mai 2008, 19:57

Asta e, si eu aleg foarte atent prietenii si tot mai dau gres. A te inchide nu e o solutie. Inveti si din greseli. A sta singura nu e bine, trece viata pe langa tine. Chiar daca ti se mai intampla sa gresesti, devii mai puternica, mergi mai departe, dar si suferinta ne face sa simtim ca traim. Bafta!

kama

kama

Apoi,

05 Mai 2008, 07:42

Singuratatea e o conjunctura. Oamenii isi mai schimba locul, se mai despart de persoana iubita care le-a fost mult timp suficienta (sau care i-a indepartat de vechii prieteni), mai au necazuri si sunt lasati singuri de falsii prieteni, etc.

Din pacate, societatea romaneasca nu este un cadru propice pentru cei ce incearca sa iasa din aceasta conjunctura.

De cele mai multe ori, cand incerci sa intri in vorba cu cineva pe strada, in autobuz, etc. esti privit cu mare suspiciune.

Apoi, de evenimente, turism, localuri, cluburi, "single friendly" nu prea am auzit pe la noi. In vest este o adevarata industrie bazata pe acest concept.

kama

kama

Mai rau...

05 Mai 2008, 07:25

La mine e si mai rau. Am inca multi prieteni dar eu nu am reusit sa tin pasul cu ei.

Prietenii mei au familii, copii, iar eu, dupa o casnicie ratata, m-am decis sa mai stau putin pe tusa.

In consecinta, am cam ajuns sa ies in cluburi si in oras singur. Uneori mi-e greu si in permanenta lupt cu teama de ridicol. Norocul este ca imi place la nebunie sa dansez si reusesc usor sa trec peste aceste temeri.

Oricine poate sa stea intr-un colt suparat ca e singur, dar cati pot sa treaca peste acest lucru si sa se distreze? Eu am reusit de cateva ori si m-am simtit mult mai increzator.

pisi

pisi

Geanina,

01 Mai 2008, 13:23

am multi amici si cunostinte, dar putini prieteni buni. Ca si tine, si eu imi aleg prietenii de suflet cu mare grija. Fac acest lucru deoarece in trecut am fost dezamagita de persoane pe care le credeam prietene, iar de atunci am devenit mai selectiva in privinta oamenilor carora sa ma confesez sau pe care sa-i ajut.

Daca ma duc la o petrecere, eu si jumatatea mea suntem sufletul petrecerii, dar asta nu inseamna ca in sufletul nostru nu ne lipsesc prietenii de acasa si familia.

Imi place sa cunosc oameni noi, sa ies cu ei, dar nu-i las prea usor sa se apropie de sufletul meu, pastrez o oarece distanta si raceala cu ei, pana ma conving ca merita sa ma deschid fata de ei.

Nu cred ca atitudinea mea este una potrivita, dar macar ma fereste de necazuri si de profitori.

In orice caz, prieteni adevarati se gasesc foarte greu si in niciun caz nu sunt nici ei oameni perfecti, de aceea te sfatuiesc sa inchizi ochii la micile lor defecte, daca ei inseamna ceva pt tine. Succes!

geaninab

geaninab

Multumesc

30 Apr 2008, 20:53

Serios,Pisi? Zau ca nu m-am gandit:) Exact ce spuneam de masca aia,mereu mi-ai lasat impresia ca esti o tipa plina de prieteni,lumea vrea sa-i fie in preajma,etc.
Parca nu ma mai simt asa rau cand vad ca sunt si alte persoane in situatia mea,mi-ati dat curaj. :)

pisi

pisi

fetelor,

30 Apr 2008, 10:38

ma regasesc si eu in randurile voastre. :(

panterootza

panterootza

nimeni nu e singur!

29 Apr 2008, 20:22

inteleg prin ce treci,asta a fost sau poate este,si povestea mea,numai k in cazul meu,prietenii adevaratzi(putzini la numar)i-am lasat acasa,sau au plecat si ei departe...si eu sunt f selectiva si pretentioasa la oameni,dar mai ales cand e vorba de ´noi prieteni´´...asa se face k,dupa aproximativ 4 ani de locuit in Spania,prietenii mei se rezuma k numar la...2..restul sunt ´´amici´´sau ´´cunostintze´´...eu am invatzat sa traiesc de una singura,chiar m-am obisnuit asa,desi sunt o fire vesela,sociabila si imi place sa comunic cu oamenii...timpul mi-l petrec intre munca si casa si iesiri din localitate cu prietenul meu...intr-un fel prefer sa fiu asa,mai ´´singuratica´´decat cu ´´prieteni´´multzi si sa ma dezamageasca...cred k este si greseala mea,deoarece mereu am comparat prietenii de suflet(din copilarie) cu persoanele cunoscute ulterior(in Spania)...am ajuns la concluzia k nu voi mai gasi altzii k ei...prefer sa imi petrec timpul amintindu-mi de ei si de clipele frumoase petrecute,vorbind si povestind cu ei pe mess.aproape zilnic...suntem departe unii de altzii,si totusi ne simtzim atat de aproape...si cand ma gandesc la ei nu ma simt singura!

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.