Misoginii....sunt chiar misogini sau sunt niste iepurasi speriati de puterea femeilor

by: lidia-fetesti
si se ascund dupa acest nume de care sunt ei mandri? mi se pare ca puterea si faptul ca femeia tot ia din teritoriul lor, ii sperie...si atunci incep atacurile...voi ce parere aveti?

vanghelis007

vanghelis007

Pisi

01 Oct 2008, 14:14

Demonstreaza ca mintea ta este atat de larga, incat poti cuprinde in ea universul.Din ce-ai scris pana acum, nu reiese acest lucru.Intelligenta, nu inseamna sa jignesti pe cel de langa tine ca sa arati cat de mare esti tu.Cand ai sa renunti la trufie, ai sa faci un mare pas catre tine insati.Si poatre ca ai sa-ti gasesti si fericirea.

leo

leo

pisi

01 Oct 2008, 13:34

de parca m-ar pasa cat valoreaza ceea ce scriu. scopul e altul. si oricum nu ma pasa daca sunt misogin sau nu. in conceptia mea, nimic nu ma face prea misogin cand am eu de castigat. si in plus tot ce vreau eu fac, indiferent de cum sunt catalogat. macar eu pot sa imi asum perfect responsabilitatea pentru ceea ce fac, spre deosebire de multi altii.

pisi

pisi

vanghelis si leo,

01 Oct 2008, 13:17

opiniile voastre nu valoreaza pt mine nici cat o ceapa degerata. nu-mi plac misoginii din cauza mintii lor inguste!

si ghiciti in ce categorie va incadrati voi...

vanghelis007

vanghelis007

Pana

28 Sep 2008, 16:44

-Pana la urma, nu am intelea in cine dai, daca esti cu noi sau impotriva noastra.-o intreba soricel pe pisicuta, privind-o cu margelusele ochilor, din gaura in care statea ascuns.
-Pai vino incoace sa iti explic.-zise pisicuta, lingandu-si labutele.
-Imi pare rau, dar nu pot.Este plecata mamicuta la piata, si a incuiat usa cu cheia.

arahnia

arahnia

continuare...

28 Sep 2008, 11:58

Am luat foc intr-o zi cand baiatul meu de 9 ani (acum are 13) a venit acasa ca pedagoga le-a spus ca barbatii sunt stalpul casei si ei iau hotararile. Asa ca... barbatul de azi e de cele mai multe ori rezultatul educatiei primite de la mama.
Si repet, nu iau apararea barbatilor, tinand cont ca in 6 ani de cand sunt divortata, am fost nevoita sa invat sa ma descurc singura, sa invat sa fiu electrician, instalator, lacatus mecanic, zugrav etc. ce mai tine de un barbat in treburile casnice; iar la serviciu, avand sefi barbati, a trebuit sa fiu de doua ori mai buna decat un barbat in aceeasi meserie pentru a se tine cont de parerea mea ca femeie, dar...
Sa incercam sa fim realiste si corecte totusi!

arahnia

arahnia

hmm... misogini

28 Sep 2008, 11:44

V-ati pus vreodata intrebarea de ce sunt barbatii misogini? Nu cumva tot de la femei li se trage modul in care privesc femeia?
In societatea noastra inca mai intalnesti multi barbati care considera ca menirea femeii este sa le cam faca pe toate prin casa... sa vina de la serviciu si tot ea sa spele, sa calce, sa faca mancare, sa aiba grija de copii, sa faca si curatenie, iar seara sa ii dea lui "portia". De ce? Pentru ca mamele lor (femei, da?) asa au fost obisnuite si asa i-au invatat sau chiar daca nu i-au invatat ele, au crescut vazand ca asta face mama, o femeie si i-a ramas impamantenit ca asta e menirea femeii si este foarte greu sa schimbi ceea ce a vazut in casa 18-19 ani. Intr-un fel e ca si cand ai vrea sa schimbi un credincios intr-un ateu. Vestitii psihologi spun ca un copil, ajuns la maturitate ori va copia ceea ce a vazut la parinti ori va fi exact opusul.
Pentru a se schimba barbatii, trebuie sa ne schimbam noi femeile, sa invatam sa ne educam copiii sa fie barbatii pe care ni-i dorim noi. De cate ori n-am auzit mame tinere, pana in 30 de ani, laudandu-si odrasla cand batea cate o fetitza..."asa mama, fii barbat! arata-i tu cine e sefu'!!! cocoshelu'lu' mama!"

leo

leo

pisi

28 Sep 2008, 01:16

locuri in lume sunt pentru toti si daca nu sunt fiecare generatie noua si le creaza. misogini in perceptia mea sunt rezultate ale unor experiente nefericite cu femeile doar.

vanghelis007

vanghelis007

Ati

27 Sep 2008, 08:25

Ati vrea voi.

pisi

pisi

misoginii

25 Sep 2008, 11:55

sunt niste indivizi care se tem de femei, de puterea si de capacitatile femeilor.

dupa parerea mea, misoginii sunt niste fricosi, se tem ca femeile se vor dovedi mai bune (si chiar suntem mai bune) si le vom lua locul.

oricum, multi dintre misogini nu sunt capabili de altceva decat sa aiba gura mare si cam atat, in rest sunt niste nulitati, care nici macar ciorapii nu sunt in stare sa-si spele.

leo

leo

lidia

22 Sep 2008, 22:25

eu cred ca daca barbatii stiu cu sa trateze cu femeile aspectele vietii unde apar cele mai multe frictiuni atunci iese bine. problema este ca societatea ne ascunde si noua si femeilor cum se lucreaza cu sexul opus. ne arunca sexul in fata si nu ne da nici un manual

vanghelis007

vanghelis007

Aveti grija

22 Sep 2008, 15:15

Aveti grija ce luati din mainile barbatilor.S-ar putea sa le faca placere.

lidia-fetesti

lidia-fetesti

s-ar putea sa ca barbatii

16 Sep 2008, 14:43

sa dea si sa ofere exact cat credem noi ca pot ei sa dea, adica daca le acordam incredere si ne purtam ca si cum ei sunt in control sigur vor putea da mai mult si s-ar putea maturiza mai repede

problema e ca noi femeile am inceput sa nu mai credem in ei si sa nu mai avem rabdare cu ei...si sa le luam din mana orice era doar al lor

leo

leo

...hm

08 Sep 2008, 17:36

eu cred ca femeile au nevoie la fel de mult de noi. numai media spune ca au mai putin nevoie. acum la drept vorbind nu am auzit nici de barbati speriati de independenta capatata de femei.

seagull

seagull

misoginist pig male = pleonasm :P

08 Sep 2008, 14:56

misogini au fost intotdeauna doar ca pe vremea bunicii nu aveau un nume. erau doar barbati. ala care trece pe la carciuma dupa o zi de munca, apoi vine acasa, isi bate nevasta ca nu mai e mancarea calda si se crede barbat. asta e o extrema. a doua e ca barbatul din istorie e cel care intretine familia, e sexul puternic. noi suntem sexul frumos. chestia asta merge prea adanc in evolutia noastra ca as ddispara asa usor. iar in lumea de azi in care femeile au nevoie din ce in ce mai putin de ei ce sa faci? se sperie si ei, bietii iepurasi

lidia-fetesti

lidia-fetesti

well...

08 Sep 2008, 11:50

ai dreptate cand e vba ca femeile vorbesc din clisee citite prin reviste, dar exemplul asta cu ruptul tocului sau impiedicatul e la fel de valabil si la barbati...nu cred ca in asta consta slabiciunea femeii...ci in faptul ca ea a fost creata sa implineasca unele nevoi si barbatii altele...

problema este insa...barbatii din ziua de azi mai fac tot ce trebuie sa faca pt a fi barbati? pt ca inclin sa cred ca femeia incepe sa le ia locul in multe pentru ca ei nu mai sunt capabili...sau nu se mai baga sa faca nimic..

miykaela

miykaela

lidia

05 Sep 2008, 23:50

sa nu generalizam. sunt si misogini, si iepurasi. precum si femeile sunt diferite... important e sa nu uitam ca suntem oameni, fiinte cu ratiune, si sa ne purtam adecvat...

leo

leo

lidia

05 Sep 2008, 12:25

daca ai sti ce enervant este cand intalnesti o femeie care iti toarna clisee din reviste si media despre cum sunt barbatii porci... primul lucru pe care il gandesti este "de ce imi spune mie toate astea, ce legatura am eu cu aia? nu cumva ma acuza si pe mine?"

sau sa vezi pe cate una laudandu-se la prima intalnire cat de puternice sunt femeile si mai incolo cu 10 metri sa se impiedice sa isi faca praf piciorul? nu te apuca si pe tine misoginismul?

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.