Ne indragostim la comanda?

by: moderator
Discuta astazi, intre orele 14-16, cu psihologul Loredana Ionascu despre felul in care se construieste iubirea.

pisi

pisi

vanghelis,

14 Apr 2008, 11:31

atunci o sa ne pregatim cu furtunuri sa-ti udam pisica sau pensionarul. :)))

vanghelis007

vanghelis007

Sunt

11 Apr 2008, 16:07

Sunt linistit in ceea ce va priveste.Dar si eu, deh, ca baietii.Sunt cuminte, dar am momente cand calc in strachini.De momentele acestea imi este frica.Sa nu va inchipuiti cine stie ce porcarele.La mine calcatul in strachini, se manifesta sub forma artistica. Odata , un pensionar care era pe jumatate surd, si nici nu prea vedea bine, a aruncat o galeata cu apa peste mine, crezand ca sunt motanul vecinului, care se dadea la siameza lui Penelopa.Auzi tu.Pisica si sa se numeasca Penelopa.Si uite-asa, omul acela, a distrus in mine un viitor Costel Busuioc, care cu apa in gat, nu mai putea decat sa zica oac, oac.

pisi

pisi

Vanghelis,

11 Apr 2008, 10:55

nu uita sa ai un stoc nelimitat de cusme in dotare. :P

desideria

desideria

:))

10 Apr 2008, 22:29

M-ai facut sa rad cu lacrimi. Eu zic sa nu pui caciula in cap, ca nu vei avea parte de cucuie. Fetele de aici, suntem calme si intelegatoare, nu ;;)? Si inca un lucru, a sufla pana si in iaurt, tot nu te pazeste, o data si o data tot ai sa spui ca supa e inghetata si ai sa te frigi...

vanghelis007

vanghelis007

Buna intrebare

10 Apr 2008, 20:51

Dupa cucuiele capatate ultima data, focul meu creator a luat-o mai mult in directia scrisului.Sigur si aici poti sa capeti cucuie, dar pana primesti replica, mai poti sa-ti pui o caciula pe cap.

pisi

pisi

Vanghelis, o intrebare

01 Apr 2008, 15:59

Cu vioara, sub balconul doamnelor, cantati serenade? :D

vanghelis007

vanghelis007

Pentru tine

31 Mar 2008, 19:29

Priveste viata ca o succesiune de etape.Aceste etape nu sunt intotdeauna colorate asa cum am dori noi.Dar trecem prin ele pur si simplu.Important este sa intelegi ca un anumit moment din viata ta a trecut, si el va ramane de domeniul trecutului.O foarte buna prietena de-a mea, a vrut sa te contacteze.Nu stiu daca a reusit.Sa stii ca este animata numai de intentii bune, dar decizia este a ta.Iti doresc sa fii puternica, sa fii ca acel fir de plop, care oricat ar sufla vantul, tot se ridica in picioare.

desideria

desideria

Curaj!

31 Mar 2008, 14:10

Bondarita, ma bucur ca ti-ai mai revenit. Femeile puternice merg mai departe si nu-si pierd niciodata calitatile. Naivitatea, in cantitati acceptabile, este poate una dintre cele mai frumoase calitati. Cautarea continua este mott-ul meu, cat timp nu te opresti, indiferent cat de trista ai fi, lucrurile au o rezolvare si au un viitor. Multa bafta! Sigur vei reusi. ce nu te ucide, te face mai puternic.

bondarita

bondarita

va multumesc

31 Mar 2008, 09:31

recunosc ca ultimile saptamani au fost de cosmar pentru mine,am plans foarte mult,dar ajunge,nu are nici un rost sa-mi plang de mila,raul a fost facut,iar eu nu pot face nimic pentru a schimba acest lucru.voi merge mai departe incercand sa fiu ca inainte,doar ca un pic mai putin naiva.oricum ,mesajele voastre au insemnat mult.va multumesc.

vanghelis007

vanghelis007

Pentru tine

31 Mar 2008, 04:53

Tu trebuie sa stii ca nu ai gresit cu nimic, si sa nu-ti pui pana la obsesie aceasta intrebare, sau sa-ti faci acest repros.Nefericirea este ca nu intotdeauna intalnim omul potrivit.Sub aspectul unui adult, o sa vezi foarte multi copilasi razgaiati care vor numai sa primeasca, dar nu stiu sa inapoieze nimic.Sunt egoisti si razgaiati, poentru ca asa au fost educati de mici, dar o mare parte de vina le apartine si lor.Unii sunt recuperabili, altii nu.Viata in doi, se invata, asa cum se invata abecedarul.Dar ai vazut si tu.In viata examenele sunt ceva mai grele, si multi cad la capitolul omenie.Pentru ca a avea numai chip de om, sau o frumusete care impresioneaza la prima vedere, sewamana cu o conserva care este frumoasa pe dinafara dar este stricata pe dinauntru.Iti tin pumnii.Esti un suflet ranit, dar cine nu mai pierde o batalie?Tu insa esti o castigatoare.Si ma bucur cu toata sinceritatea ca te cunosc.

desideria

desideria

@ Bondarita

30 Mar 2008, 22:14

Am citit cele scrise de tine in forum. E pacat, e trist, dar nu vreau sa pun umarul la starea ta de tristete si dezamagire. Gandeste-te la ceea ce ai invatat din experienta ta. E bine ca ti-ai deschis sufletul. Eu cred ca oricui i se poate intampla ce ai patit tu, dar cred ca trebuie sa privesti inainte si sa nu cazi prada dezamagirii. Meriti sa fii fericita. Dezamagirea sau durerea trec in timp. Trebuie sa privesti catre viitor si sa staruiesti in implinirea viselor tale. Un om care nu te valorizeaza nu merita lacrimile sau, Doamne fereste, viata ta. Vei gasi pe cineva care sa te iubeasca asa cum iti doresti, pt ca fara indoiala esti o persoana deosebita. Mult succes!

vanghelis007

vanghelis007

Raspuns

30 Mar 2008, 21:33

Din pacate se intampla si asa ceva.
Vreau insa sa-ti spun ca cel care a procedat astfel cu tine, a fost un idiot si nu te-a meritat.Important este sa nu generalizezi, deoarece, exista si barbati buni pe lumea asta, care pot intelege sufletul tau si mai ales pot sa repare ceea ce altul a stricat.Ceea ce trebuie insa, este sa nu te arunci orbeste intr-o relatie, pentru ca graba ta, s-ar putea masura ulterior cu dezamagire.Si tu nu meriti asta.Tu esti o fata buna, si sunt convins ca ai sa-ti gasesti perechea dorita.Da-mi voie sa-ti tin pumnii si sa-ti doresc succes.Viata merge numai inainte.

bondarita

bondarita

pt dl vanghelis

30 Mar 2008, 16:16

stiu,femeia trebuie sa fie ca o floare,dar cum iti revii in momentul in care vine o bruta si te calca in picioare in cel mai grosolan mod.tu te daruiesti in totalitate,incerci sa dai ce ai tu mai bun si tot ce primesti sunt lovituri?aceste experiente te inaspresc si te fac sa-ti pierzi increderea in oameni.
.

vanghelis007

vanghelis007

Pentru d-ra sau d-na Bondarita

30 Mar 2008, 14:20

Sa-ti traiesti clipa, este un lucru minunat.Dar poti sa o traiesti ca o cioara, sau ca un vultur.Intotdeauna sa va ganditi ca viata merita sa fie traita, si luptati-va pentru ea.Nu plecati in cuceririle Dvs., ca la razboi.Sufletul unei fete ca si al unui barbat, poate foarte usor fi cucerit cu o singura floare.Cand vantul sufla, plopul se apleaca.Fiti la fel de maleabile ca plopul,fiti gingase si placute ca florile,fiti voi insi-va dragostea.Si atunci, toti Feti-Frumosii, se vor da jos de pe cai si vor veni sfiosi la ferestrele cantand ca Romeo la balconul frumoasei sale Julieta.

vanghelis007

vanghelis007

Despre dragoste

30 Mar 2008, 14:12

Nu poti sa comanzi inimii sa se indragosteasca.Este perfect adevarat.Dar tu trebuie sa te pregatesti pentru dragoste, tu trebuie sa transmiti semnalele catre cei din jurul tau.Aceasta presupune o grija mai mare pe care trebuie sa ti-o acorzi, sa stii cum si ce vorbesti, pentru a risipi in jurul tau, farmecul tau seducator.Cu tigara in gura, cu niste ginsi jerpeliti, cu parul taiat scurt si ciufulit in toate directiile,band la bar cot la cot cu baietii, vei avea parte de orice, dar numai de dragoste nu.Cred ca o fata, trebuie sa-si pastreze in primul rand feminitatea.In al doilea rand, sa fie seducatoare.Si in ultimul rand, sa stie sa-si faca un viitor pentru ea, si sa-si aleaga in mod corespunzator prietenii.Sunt foarte multi factori care concura pentru gasirea fiintei iubite.Eu as mai adauga unul. Sa invatati sa daruiti.Fiti bune, generoase, tandre, iubitoare, fara ca lucrurile acestea sa fie exagerate.Invatati sa-l cititi pe omul pe care-l iubiti, pentru a nu fi dezamagite mai tarziu, si a nu transforma dragostea Dvs., intr-o aventura trecatoare.Starile de iubire nu se induc.Pomul induce iubirea, inflorind.Invatati de la pomi.Invatati sa-i cunoasteti bine pe cei de langa voi.

bondarita

bondarita

nu e posibil

30 Mar 2008, 13:22

a fost o perioada in viata mea cand ma credeam indragostita,de fapt era doar dorinta mea de a nu mai fi singura.dar e imposibil sa-ti comanzi sa te indragostesti.pentru asta e nevoie de timp,de cunoasterea mai bine a partenerului,de experiente comune,etc.cel mai bine e sa traiesti clipa si sa lasi timpul sa lucreze pentru tine.

desideria

desideria

Sa traiti, m-am indragostit

28 Mar 2008, 17:03

Sa fim seriosi, cine poate face asa? Nu poti sa comanzi inimii, chestie demonstrata de n ori in istorie. Ce putem face este sa ne inducem o stare de dragoste, sa ne iluzionam singuri ca ne-am indragostit...

vanghelis007

vanghelis007

Despre dragoste

25 Mar 2008, 21:19

Dragostea vine si atata tot.Intr-un fel seamana cu anotimpul.Poti opri anotimpul sa nu vina?Problema este al momentului cand constientizam acest lucru.Nu exista legi care sa impuna dragostea.Legile sunt ale fiintelor noastre.Vin din interiorul nostru, si au tinte foarte simple.Educatia nu face decat sa complice lucrurile si aseaza obiectul dorintelor mai departe de noi, ca sa ne tenteze.Dar daca este sa intindem mana, tot am face-o, chiar daca este nevoie si de un scaun pentru aceasta.

mona.monada

mona.monada

Ella,

20 Mar 2008, 17:20

Te stiam mai optimista :)

g_catalin

g_catalin

Omul poseda ratiune, dar e guvernat de sentimente

20 Mar 2008, 16:04

Oricat am incerca sa ne impunem deciziile si gandurile, nu prea reusim, nu suntem niste masinarii. Calea de succes pentru a fi impacati cu prorpia persoana ar fi sa gadnim conform snetimentelor.

pisi

pisi

Buna, tuturor!

20 Mar 2008, 16:01

Am mai afirmat si cu alta ocazie, ca nu ne putem indragosti la comanda, dragostea vine cu timpul, la inceput totul e atractie si abia pe parcurs se transforma in dragoste, si mai apoi in iubire.

In privinta persoanelor care-si impun sa se indragosteasca de o anumita persoana consider ca se autoamagesc si pe ei insisi, dar si pe cei alaturi de care sunt.

O relatie bazata pe aceasta dragoste la comanda nu mi se pare a fi o relatie trainica, de lunga durata sau o relatie cu un fundament solid.

Ma insel cumva, doamna psiholog?

g_catalin

g_catalin

Cum adica? Sa ne dozam sentimentele?

20 Mar 2008, 15:57

Nu cred ca le putem controla, ar trebui sa incercam sa le potentam zi de zi. Cum ar suna: azi de iubesc mai putin, pentru ca ieri te-am iubit prea mult? Eu cred ca iubirea ar trebui sa fie un izvor nesecat, dar inca nu cred ca suntem in stare sa-l descoperim. Eu cred ca trebuie sa iubim cu aceeasi intensitate... care ne invaluie fara voia noastra si incontrolabil, aceea e dragostea adevarata.

bogdanangheluta

bogdanangheluta

da

20 Mar 2008, 15:56

ma refer la sentimentele pe care le ai atunci cand te indragostesti pe cineva, la inceputul relatiei, atunci cand de multe ori supralicitezi 'potrivirea' dintre voi.

bogdanangheluta

bogdanangheluta

intrebarea

20 Mar 2008, 15:48

intrebarea este cum invatam sa ne 'controlam' sentimentele. probabil din experienta..

bogdanangheluta

bogdanangheluta

salutare

20 Mar 2008, 15:31

Eu m-as intoarce putin la tema initiala a discutiei. Nu cred ca ne indragostim la comanda, insa desi sentimentele ne tradeaza de multe ori ratiunea, cred ca entuziasmul unui inceput de relatie trebuie pe cat posibil temperat. O relatie consumata repede din punct de vedere sentimental are sanse mici de a se transforma intr-o relatie de lunga durata.

emilia_me

emilia_me

Impunere

20 Mar 2008, 15:07

Sunt unele perosane care resuesc sa se impuna in fata sentimentelor, sugrumandu-le din cauza unor prejudecati cum ar fi diferenta de varsta, orgoliul etc. Parerea mea e ca fac o mare greseala neurmandu-si calea spre fericire.

monita

monita

Crima

20 Mar 2008, 14:32

A te implica in viata sentimentala a copilului tau, imi pare a fi o crima, ii ucizi fericirea. Intr-adevar in tecut multi tineri nu aveau parte de o dragoste adevarata din cauza implicarii parintilor.

monita

monita

Asa e

20 Mar 2008, 14:30

Trebuie sa fii intr-un ritm alert, sa il surprinzi in fiecare zi cu ceva... si el la fel ar trebui sa reactioneze.

mona.monada

mona.monada

...

20 Mar 2008, 14:28

ma gandesc cum "se construia" iubirea in trecut...foarte multi tineri se casatoreau pt ca asa stabileau parintii lor, uneori fara sa se cunoasca inainte de nunta; oare ei chiar ajungeau sa se iubeasca? se puteau indragosti la comanda?

monita

monita

Singuratatea

20 Mar 2008, 14:24

Si eu sunt de parere ca are o latura buna si anume, exact cum spuneai, descoperirea de sine, acomodarea cu propria persoana, dar as mai adauga si dezvoltarea spirituala si nu numai, avand in vedere ca atunci cand suntem singuri ne concentram asupra noastra.

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.