Nedumerire....

by: alllexandrad
Poate ma puteti ajuta si pe mine sa inteleg ce era in mintea lui....

Alexandra

09 Mai 2009, 00:01

Fii prietena cu baiatul cu care iti face tie placere, nu incuraja prea mult pe nici unul. Fa-i sa inteleaga ca la varsta la care sunteti nu are rost sa fiti mai mult decat amici, esti prea mica pentru altceva.
Eu sa fiu in locul tau nu mi-as incurca viata cu nici unul, mi-as vedea de invatatura , nu as investi timp intr-un barbat cu care stiu ca nu o sa fie ceva serios. te pup

nymphetamines

nymphetamines

tu ai spus ca nu ai incredere in el

08 Mai 2009, 12:14

si eu trec printr-o chestie asemanatoare. un tp pentru care am suferit f mult a reaparut in viata mea, cu scuze ca s-a purtat cum s-a purtat, ca eu il fac sa zambeasca, ca am un loc special in inima lui, bla bla.... nu zic ca nu-l cred. il cred, pt ca stiu ca si el crede ceea ce spune, dar pentru cat timp? il cunosc, si orice s-ar intampla nu as fi nicodata fericita cu el.
nu spun ca dansatorul nu e sincer - mai ales acum ca esti a altuia te vrea mai mult, poate ajunge chiar sa creada ca te iubeste... dar pt cat timp? la asta sa te gandesti cel mai bine. daca nu simti nimic pt actualul paraseste-l, dar nu o face pentru dansator, fa-o pt ca asa simti tu, daca o simti.

alllexandrad

alllexandrad

Intre doi ( 4 )

02 Mai 2009, 22:30

desi i-am spus ca nu l-am intrebat. M-a condus in cateva dupa-mese de la antrenamente, dar nu l-am lasat nici sa ma tina de mana, nici sa ma sarute, i-am spus ca nu insel, am prieten. Mi-a cerut sa ma despart, ca sa putem fi impreuna.Mi-a spus ca sufera, si ca va tine la mn indiferent ce voi face.
Am incercat sa-i spun celuilalt ca vreau sa ne despartim, ca nu merge, n-a inteles de ce, imi spunea ca tine ff mult la mine, dar imi respecta deciziile, dar ma suna mereu si-mi dadea msj. Ca ii e dor, ca s-a rupt ceva in el, imi dadea melodii, avea statusuri cu mn , ca vrea sa continuam...
Ma doare, ma doare ff tare, sunt ff trista
- nu vreau sa-l fac sa sufere pe cel nou, nu merita, ar putea fi frumos intre noi
- tin la dansator, dar nu am incredere in el
- dansatorul mi-a spus cu nu se va mai apropia de mn sa ma sarute, ca nu vrea sa-mi faca “probleme”, orgoliul lui....din nou ca sa-mi arate ca l-am refuzat

Ce parere aveti? Ce sfaturi imi dati?

alllexandrad

alllexandrad

Intre doi ( 3 )

02 Mai 2009, 22:30

de mn, si din ce l-am refuzat mai mult el mai mult discuta, se purta ireprosabil cu mn. Avea un caracter frumos, era profund, atent, linistit, responsabil, cautase calitati interioare, aveam ce discuta, voia sa ne cunoastem, m-a prezentat mai apoi prietenilor lui, i-am cunoscut pe parintii lui, am inceput deci sa ne intalnim...
De aici incepe din nou calvarul: dansatorul a inceput sa ma sune, sa-mi dea mesaje ca ii lipsesc ( avusese un concurs la care eu nu am mers cu el, motivand ca invat, fusesem cu el la toate concursurile din ult 3 luni), ca sunt in inima lui, ca vrea o relatie serioasa cu mn, sa petrecem mult timp impreuna, sa avem puncte si activitati in comun etc. In prima faza am ramas socata. Am respins tot. Mi se parea imposibil. Apoi a inceput cu intrebari de genul ca tin la celalalt cat tin la el?
N-am putut sa-i raspund la intrebare pt. ca asa era, stia ca tin la el mai mult decat la celalalt, si nu voiam sa mint. L-am refuzat motivand ca nu am incredere in el, ca oricand se poate “trezi” ca nu mai tine atat de mult la mn incat sa vrea sa continue.Mi-a explicat ca nu avea nimic cu acea fata, ca ea l-a pupat si il cauta ( ha ha )

alllexandrad

alllexandrad

Intre doi

02 Mai 2009, 22:28

Din nou va multumesc celor care ati avut rabdarea sa cititi si sa-mi lasati sfaturile voastre. Chiar sunteti niste persoane deosebite.
Au trecut 3 luni de cand am postat intaia data si, tot ceea ce s-a intamplat m-a schimbat, m-a facut sa fiu mai puternica, mai rabdatoare, calculata, matura... Nimic nu a fost intamplator....
Un singur sfat mi-as permite, cu ingaduinta voastra, sa spuneti si sa aratati ceea ce simtiti celui pe care il iubiti. Chiar daca dupa aceea considerati ca nu s-a meritat...
Baiatul acesta, dansatorul, de care eram indragostitia atunci, chiar nu a avut intentia de a-si bate joc de mine, doar ca el era sigur de ceea ce simt eu pt. el, si, mereu ma intreba ce simt, eu cadeam in plasa, ii spuneam, apoi si el imi spunea ca tine la mn.,si... tacere o perioada scurta si jocul se tot repeta.... sufeream si nu intelegeam.... taceam, ma indepartam de el
Tot de 3 luni am reluat dansul sportiv si el imi este instructor, pe langa faptul ca suntem colegi la liceu. Cand este plecat, eu ii tineam cursurile de dans si o faceam cu o mare responsabilitate, la fel cum faceam eu insami antrenamentul, cu o dorinta extraordinare de perfectionare

vanghelis007

vanghelis007

Parerea mea

22 Mar 2009, 09:09

Parerea mea, este sa tratezi scoala cu aceeasi seriozitate ca acum.Dupa ce termini liceul si facultatea, poti sa accepti declaratiile de dragoste de la cati baieti doresti, si sa-l alegi ope acela care ai sa-l consideri cel maai potrivit.Nu te complica acum, pentru ca ai sa iti dai peste cap viitorul.Eu asa am facut si am ajuns portar.Banuiesc ca tu nazuiesti totusi mai departe.

alllexandrad

alllexandrad

...

15 Feb 2009, 21:59

Nu-mi pun sperante ca as putea avea un viitor cu el. Pur si simplu il plac acum.

Anyway, am urmat sfaturile, am fost rece si indiferenta, am evitat sa discut despre noi si despre ce simt chiar daca el m-a intrebat si a facut aluzii mereu. La scoala situatia s-a schimbat, sta mereu cu mine in pauze, insa eu nu mai pot sa il cred. Aseara mi-a spus ca ar vrea sa fim impreuna, dar stie ca nu ar fi privit bine de catre nimeni avand o relatie cu o minora... Mai ales ca peste f putin timp implineste 18 ani si, spunea el, ar putea fi acuzat ca are o relatie cu o minora... :|

Imi explica ca dintre noi doi, lui i-ar fi mai greu pt ca el isi asuma toate responsabilitatile si toate faptele si problemele asupra lui s-ar rasfrange, el fiind mai mare, si nu asupra mea.

Astepta probabil sa ii spun si eu ceva, sa il incurajez, sau ..nu stiu.... I-am spus doar ca parintii mei stiu si nu mi-au impus nimic.

Nu i-am dat de inteles nimic din ce simt.. Mi-a spus din nou ca el tine la mine.
Si apoi...din nou...obisnuita tacere...

Ce sa fac, cum sa mai reactionez...? Pentru ca.. tin la el

egodog

egodog

nici nu exagera

08 Feb 2009, 18:37

tine-l la distanta, pastreaza relatia relativ platonica, dar nici prea platonica sau va crede ca nu esti interesata deloc de el... incearca sa-l mai ti pe jar un pic pana se hotaraste si el ce vrea de la tine

alllexandrad

alllexandrad

News

07 Feb 2009, 21:13

Am urmat sfaturile primite si nu l-am mai bagat in seama. Continua sa vorbesca cu mine pe messenger dar eram indiferenta si abordam subiecte care nu au legatura cu noi. La un moment dat, mi-a spus ca tine la mine si ca eu nu am inteles nimic, dovada ca m-am indepartat de el. Incercanm sa-i abat atentia spre altceva. S-a enervat ca am participat la o lectie de dans sportiv la un alt club, nu la el si insista sa merg la clubul lui.
Apoi m-a intrebat de cateva ori daca mai tin la el, dar eu am evitat raspunsul spunandu-i ca-l respect, il admir si ca nu am altceva de spus. La telefon acelasi lucru(De o saptamana el nu este in oras, fiind plecat din nou la antrenamente)
Acum ma numeste "ingeras" :)), dar nu stiu de ce nu il cred..Poate gresesc..poate nu..
Ma tot ruga macar sa-i trimit un mesaj in care sa-i spun ce simt...pana la urma i-am spus ca tin la el... Cum sa ma comport in continuare?

anutza21

anutza21

baietii....

31 Ian 2009, 11:00

de curand am iesit dintr-o relatie foarte ciudata si complicata. intotdeauna mi-am dorit sa stiu motivul pentru care doi oameni se despart, nu m-am multumit cu "nu mai merge","nu stiu,dar chiar nu mai putem fi impreuna, nu stiu de ce" etc. si asa am ajuns la o discutie cu fostul despre asta si faptul ca eram despartit ne-a ajutat sa vorbim mai deschis si mai sincer. eu i-am spus:"de ce se intampla asta? adica nu ti-a lipsit nimic, am fost tot timpul alaturi de tine, te-am iubit si ti-am indeplinit fiecare dorinta" iar raspunsul lui a fost ca o palma de trezire la realitate :" de asta". daca eu am fost atrasa de faptul ca el nu era coplesitor cu alintaturile,dovezile de dragoste si alte romantisme, nu m-am putut gandi ca asta l-ar fi atras si pe el la mine. desi nu a fost o relatie sufocanta, eu am fost mult prea accesibila, mult prea ingaduitoare si mereu acolo. el stia asta si deja i se parea mult prea simplu.si cine nu stie ca atunci cand iti doresti ceva este mult mai palpitant daca il obtii mai greu. pana la urma nu chiar isi doresc femeia perfecta care sa-si puna sufletul pe tava impreuna cu personalitatea.misterioasa, innaccesibila,indiferenta, ingrediente ce-l tin ca pe jar

alllexandrad

alllexandrad

Thank you

30 Ian 2009, 23:00

Va multumesc pt atentia si sfaturile pe care mi le-ati dat.
Stiu ca am facut cateva greseli majore care l-au indepartat de mine. Chiar nu stiam multe lucruri, insa acum am citit si am aflat foarte multe lucruri noi despre cum trebuie sa ma comport cu un baiat.

gaspy

gaspy

sunt de acord cu marlenalili

30 Ian 2009, 19:50

nu pare sa vrea sa-si bata joc de tine sau ceva, dar probabil ca nici nu vrea sa se implice mai mult. intradevar, ar fi bine sa nu te grabesti. este destul de greu pentru baieti la varsta asta sa aibe relatii cu fete mai tinere, oricat de mature ar parea. ia lucrurile incet, ai rabdare, nu te arunca cu capul inainte si nu te indragosti... sua nu-i spune lui ca te indragostesti, cel putin nu inca. tine-ne la curent cu evolutia viitoare

Alexandra,

29 Ian 2009, 03:43

nu cred ca ai fost mintita, baiatul asta , dupa cum il descrii tu pare destul de decent, tine la tine, te apreciaza, dar inclin sa cred ca te vede ca o pustoaica, diferenta de varsta si de preocupari se face simtita.
Unde ai gresit tu? Trebuie sa inveti sa ai rabdare ! Te-ai grabit sa ii spui ca te indragostesti, fara sa fii sigura ca si el simte la fel pentru tine, puteai sa iti dai seama de sentimentele lui, ptr ca el a refuzat sa se etaleze cu tine, desi iti facea mii de complimente … hmm ... vorbele trebuie sa coreleze cu faptele. Fii si tu atenta la semnalele de alarma!
Amicitie intre un baiat si o fata la varsta la care sunteti voi, nu prea exista, decat daca va cunoasteti din copilarie si sunteti ca fratii, sau nu exista o tensiune sexuala intre voi doi.
Ce sa intelegi din toate astea? Esti tanara, abia acum incepi sa ai experiente cu baietii, incearca sa nu te necajesti prea tare si invata din greselile tale, dragostea e dulce-amara.

alllexandrad

alllexandrad

Poveste 3

29 Ian 2009, 00:31

A doua zi nu m-a evitat la scoala, iar pe messenger mi-a spus ca in timp am sa inteleg mai bine ce mi-a spus, ca nu vrea sa ma faca sa sufar, deoarece el fiind mai mare, nu mai poate fi ca la inceput si decat sa ma faca sa sufar, mai bine nu se implica. Motiva asta spunand ca din cauza suferintei din relatia anterioara nu mai poate sa spuna ca iubeste, ci doar ca tine la cineva. Imi spunea ca timpul le va rezolva pe toate, ca nu e vorba de nicio fata si continua sa-mi faca complimente, spunandu-mi cat sunt de frumoasa... Nu am spus nimic, ci doar ca suntem prieteni.

Ce puteam sa mai spun...?
Ce sa fi facut...?
Ce sa inteleg din toate astea...?
A mintit...? Cand...?
S-a terminat...? Cred ca da.....

alllexandrad

alllexandrad

Poveste 2

29 Ian 2009, 00:30

Vorbeam mult si mereu pe mess, ma suna, dar nu voia sa afle colegii din scoala despre noi, spunandu-mi ca voia sa lase lucrurile sa evolueze de la sine, si sa se afle mai tarziu. Uneori imi spunea ca nu voia sa fim subiect de barfa...
Intr-una din zile, i-am spus ca mi-e dor de el si mi-a raspuns ca acelasi lucru il simtea si el. Dupa alte cateva zile, i-am zis ca incep sa ma indragostesc de el. De aici nu mai inteleg nimic. De cate ori il intrebam ce inseamna pentru el "declaratiile" mele, imi raspundea ca au un efect pozitiv asupra lui, si imi facea complimente intr-una.
Pana intr-o seara cand, intrebandu-l ce reprezint eu pentru el, mi-a raspuns ca eu sunt o fata foarte frumoasa, inteligenta, serioasa si speciala, la care tine mai mult decat la o amica. Credeam ca are pe altcineva si l-am intrebat. Mi-a raspuns ca se poate spune si asa, si ca nu e sigur de el, de ceea ce vrea. Am inteles si am incetat sa mai am vreo legatura cu el imediat. Orgoliul meu era adanc ranit... Nu puteam sa cred ca-mi spunea asa ceva, pentru ca ma asigurase ca nu voia sa-si bata joc de mine.

CONTINUARE ->

alllexandrad

alllexandrad

Poveste

29 Ian 2009, 00:28

Sunt timida, retrasa, desi in cercul meu de colegi sau cunostinte sunt privita ca lider de grup deoarece sunt foarte buna la invatatura (dar nu cred ca are importanta), dar si pentru ca tratez lucrurile cu seriozitate si intotdeauna incerc sa-i ajut in rezolvarea problemelor pe cei pe care-i cunosc.
Am 15 ani, desi multi imi spun ca sunt foarte matura si serioasa pentru varsta mea. Am auzit spunandu-mi-se chiar ca am un caracter complex (?).
De curand am cunoscut un baiat, mai mare cu 3 ani decat mine, coleg de liceu, care face dans sportiv de performanta. Dupa catva timp in care am reusit sa ne cunoastem, am inceput sa ne placem. Ne-am intalnit si... ne-am sarutat. Mie mi s-au parut lucrurile cam grabite, desi il placeam si in aceeasi seara i-am spus ca nu ar fi fost bine sa fim impreuna, pentru ca nu credeam ca ma iubeste si pentru ca, el fiind dansator, era obisnuit sa aibe relatii "pasagere". Mi-a explicat ca nu e asa, insa s-a conformat cu ceea ce voiam eu, sa ramanem doar amici, dar mi-a spus ca dupa ce aveam sa ne cunoastem mai bine vom putea fi impreuna.

CONTINUARE ->

Link-uri recomandate:designer interior onlinedesigner interior bucurestinikydecor.romobilier living preturiclassic interior design
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.