Relatie cu un barbat mai in varsta...

by: alessia16
Buna, fetelor! Sunt intr-o dilema: sunt studenta in an terminal la master, urmeaza sa ma inscriu si la doctorat, sunt pasionata de ceea ce studiez si de un an de zile colaborez cu un profesor in domeniul de cercetare care ma intereseaza. Chiar imi place ceea ce fac. Problema, daca pot sa-i spun asa, e ca profesorul meu are un fiu, cu 10 ani mai mare ca mine. Este tot cadru universitar si e preocupat de acelasi domeniu de cercetare ca si mine. Deci este in echipa de cercetare din care fac si eu parte...Doar ca zilele trecute mi-a spus ca e proaspat divortat, apoi ca isi doreste o relatie cu o fata serioasa. L-am incurajat ca va gasi ceea ce isi doreste, insa in ziua urmatoare m-a intrebat cum de nu am prieten, etc. Ba mai mult, urmeaza sa iesim la o pizza cand ma intorc din vacanta (peste o sapt), drept multumire ca l-am ajutat la o problema. Prietenele mele imi spun ca e clar ca el ar vrea ceva mai mult decat o relatie profesionala...E simpatic, imi place felul lui de a fi, dar nu stiu ce sa cred si daca ar fi bine sa am o altfel de relatie cu el. E totusi o diferenta de 10 ani, tatal lui imi e profesor si indrumator...Va rog sa-mi dati un sfat cum ar trebui sa procedez. Multumesc!

eva31

eva31

Si ce?

09 Apr 2011, 00:29

Stii cantecul ala: ``You`re a woman, I`m a man``? Daca si tie iti place de el, asta e. E viata voastra si se va termina si masteratul ala in curand. Si doar pentru un masterat nu cred ca trebuie sa il refuzi. E posibil sa rezulte o relatie de durata.

stoe

stoe

Buna

07 Iul 2010, 02:24

Uite cum vad eu problema :) .. varsta nu conteaza atat de mult, normal sa nu fie nici prea mare hai sa zicem maxim 10-15 ani diferenta de varsta, pentru ca, diferenta mai mare se va observa in randul prietenilor tai, in randul familiei, si acelorlalti cunoscuti ai tai.

Sper, sa nu ai alte probleme la master, din cauza intalnirii cu fiul domnului doctor/profesor in cercetare, fiind vazuta ca si o "pila", spre a-ti atinge scopul.

Prefer sa te sfatuiesc, sa o lasi mai moale pana in momentul in care termini masterul, iar pe urma sa vezi ce iese.

Sau, daca viitorul iubit vorbeste cu tatal lui si ii explica situatia, facandu-l sa inteleaga, ca "relatia voastra" este una serioasa si nu are la baza interesul pt succesul profesional, atunci va fi cu totul alta problema.

Sper, ca sfatul meu sa te ajute.

nu are imp varsta

14 Feb 2010, 06:34

Nu are importanta varsta daca aveti aceleasi preocupari, interese ... totusi, eu prefer barbatii mai tineri ca mine ... mama mereu ma pisa "nu iti lua barbat batran, el vrea sa doarma cand tu ai merge la plimbare sau la dans" :))

alessia16

alessia16

Asa o fi :)

10 Feb 2010, 11:32

Merci pentru incurajari! Adevarul e ca nu am ce pierde daca as fi cu el...poate doar sa castig multa experienta :)

nelamurita

nelamurita

stai flexata :)

10 Feb 2010, 07:43

am trait 6 ani cu un tip mai mare camine cu 30 de ani si`o zi ;) se fac anu` asta 6 ani de cand ne`am despartit dar am ramas intr`o stransa relatzie de prietenie cum putzini inteleg. daca ar fi s`o iau de la capat as face acelasi lucru. adica tot cu el m`ash cupla. experientza de viatza pe care am capatat`o cat am fost cu el nu ash fi avut`o daca 'insiram' pustii de varsta mea.
in cazul tau 10 ani nu`i mare lucru, barbatzii oricum sunt mai innapoiatzii cu 5 6 ani decat o femeie, deci suntetzi cam pe aceiasi lungime de unde :)
bafta !

alessia16

alessia16

...

09 Feb 2010, 17:02

Ok, asa voi face:) Dar ma intreb daca el se joaca sau chiar ar vrea ceva serios. Pentru ca noi colaboram mult in cercetare si mi se pare aiurea ca el sa vrea sa se joace... Insa nu stiu ce sa mai cred, poate asa face el cu studentele...

tashulina

tashulina

Incearca

09 Feb 2010, 15:37

sa fii tu insati, nimic mai mult!

alessia16

alessia16

Multumesc pentru incurajari!

09 Feb 2010, 15:15

Multumesc mult pentru sfaturi! Sper sa fie bine! Doar ca nu stiu cum sa ma comport in preajma lui...

alessia16

alessia16

:)

09 Feb 2010, 13:10

Pai eu ma simt atrasa de el... Adica imi place, mai ales de cateva luni de cand lucram mai mult impreuna, iar tatal lui imi povesteste multe despre el in lipsa lui:) Doar ca nu as vrea sa fie doar o iluzie de-a mea si el sa nu vrea nimic mai mult...

iulya68

iulya68

...

09 Feb 2010, 13:04

Daca si tu te simti atrasa de el poti incerca, e alegerea ta. :)
eu iti spun din proprie experienta ca dragostea nu are varsta( si eu am o relatie de 5 ani de zile cu un barbat mai mare cu 11 ani). La inceput, tot din cauza diferentei de varsta, am incercat cat am putut sa il evit (inclusiv mi-am facut un alt prieten) dar destinul mi-a dat o lectie si acum suntem impreuna, fericiti.

alessia16

alessia16

Merci pentru sfat

09 Feb 2010, 11:32

Multumesc pentru sugestii. In fond, cred ca nu e asa mare diferenta. Acum sa vad ce mai zice el in continuare, ca nu ma voi da eu la el:D

iulianna

iulianna

Tu decizi

09 Feb 2010, 00:18

Nu cred ca ar conta varsta atat de mult. Nu mi se pare exagerat 10 ani de zile. Cu siguranta isi doreste ceva mai mult de la tine, si daca si tu vrei, de ce sa nu incercati?
Nu cred ca este un impediment faptul ca tatal lui iti este profesor. Nu se amesteca viata profesinala cu cea personala. Decizia iti apartine.

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.