cred ca nu mai vreau sa divortez

by: alica
Nu stiu ce mi se intampla,am intrat in panica sau intradevar m-am razgandit.Cum zice mama:rau cu rau dar mai rau fara rau! Ideea e ca am facut o cerere de divort si mi s-a dat termen peste 2 luni jumate,probabil ca sa mai am timp de gandire....timp in care ma tot gandesc si ma razgandesc. Sotul meu ma tot suna rugandu-ma sa ma intorc la el si vad ca nu raman indiferenta la suferinta lui. Probabil il mai iubesc .Oare se intampla des asa ceva sau doar mie?
Problema e ca eu am pe altcineva, si el banuieste, nu stiu ce si cat dar stie ceva...si nu stiu daca mi-as putea ierta eu asta, cum sa-i cer lui sa ma ierte?Intotdeauna am fost sincera cu el, acuma de ce nu pot fi?Nu am curaj sa-i spun totul si nu pot sa cred ca i-am facut asta,ma simt asa de vinovata!dupa cum spuneam:cum sa-i cer iertare?si daca o sa ma ierte o sa-mi reproseze toata viata.
Deci eu cred ca nu mai are rost sa dau inapoi....dar de ce ma tot gandesc la asta?

littleice

littleice

Fi tare

08 Oct 2008, 17:26

Totul consta in a discuta cu sotul tau.Nu am fost casatorit dar relatia mea care a durat 7 ani s-a terminat in scrum .Distanta dintre parteneri este regretabila,dar trebuie sa fie si el constient de asta .Eu de exemplu degeaba mai am regrete acum,putem sa rezolv mult mai bine inainte de a se ajuge la despartire.Dac iti iubesti sotulsi doresti salvarea casniciei discutati foarte serios eventul este mai bine sa va despartiti pt o saptamana si apoi sa va vedeti pentru discutii.Aventurile pot aparea foarte usor ,te simti neglijata si atunci cand apare prima persoana care iti da atentie ai tendinta de a crede ca acea persoana este cea potrivita.POte fi si adevarat dar cu cat esti mai lucida cu atat vei lua o decizie mai buna.In felul acesta si sotul tau va constientiza ca trebuie sa faca mai multe eforturi,daca nu tragi semnalul de alrma sa stai un timp singura nu cred ca vei avea din parte lui tot suportul.Multa bafta

alinacraciun

alinacraciun

fericirea ta conteaza

03 Oct 2008, 08:14

daca pana acum nu erai fericita alaturi de sotul tau crezi de acum incolo ar putea fi? crezi ca este capabil sa-si schimbe defectele in atuuri? sunt persoane care pot iar daca el face parte dintre acelea sfatul meu este sa te intorci. sunt sigura ca daca te iubeste o sa iti ierte mica escapada.totusi, daca el o sa fie sau o sa revina la comportamentul de odinioara si tu o sa cauti iar alinrea in bratele altui barbat ca acum??? oricat de rece ai privi situatia nu poti da cu piciorul unei casnicii fara sa ii dai macar o sansa. daca nu a stiut problema care va indepartat? sfatul meu este: Inainte sa iei o hotarare iesi la un "suc" cu sotul, discutati-va problemele si vedeti daca puteti face un compromis ca amandoi sa fiti fericiti. oricum ati hotara iti urez succes!

semida

semida

pe pamant nu este raiul...

02 Oct 2008, 16:13

Dupa cum imi pare mie,esti tanara si neexperimentata.Ma insel?
Totusi,hotararile in viata nu le luam niciunul usor.
Divortul sau casatoria sunt lucruri importanteNoi nu putem decide soarta ta,ci numai putem sa ne dam cu parerea
De ce ai bagat divort de fapt?Te-a batut?-se va mai intampla si alta data,asa ca cel mai bine pentru tine,ar fi sa continui divortul.
Ti-ai pierdut firea tu si ai intrat intro relatie extraconjugala prea repede,lasandu-te furata de aventura?-atunci,daca tu crezi ca ai gresit si ca nu se va mai repeta greseala,spune-i sotului tau cinstit ce ai facut si hotarati impreuna soarta viitorului vostru.
Ma gandesc cum te-ai fi comportat tu in situatia in care el ar fi plecat dupa alta femeie.L-ai fi iertat?I-ai fi reprosat toata viata?
Ai grija de acum ce faci si tine cont in viitor,ca orice lucru odata facut,are consecintele lui-bune sau rele
As putea inca sa iti mai spun,ca pe toata perioada unei casnicii,se intampla multe,insa daca esti stapana pe tine si esti o persoana responsabila,dintro greseala inca mai poti invata
Imi pare bine ca esti asa sincera cu noi.Nu ai putea sa fi si cu sotul tau la fel ?
El stie deja in ce esti implicata...

mai gandeste-te

02 Oct 2008, 10:50

Eu cred ca ar trebui sa te mai gandesti putin.
Sa nu iti para rau dupa sentinta, cand nu vei mai putea face nimic...

gabriela_nastasia

gabriela_nastasia

sper sa nu gresesc in aprecierile mele,

12 Aug 2008, 13:44

dar eu cred ca AR TREBUI SA DIVORTEZI. Daca ai putut sa te uiti la un alt barbat in afara de sotul tau, cred ca subconstientul tau ti-a dictat clar ce trebuie sa faci.
De ce sa te simti vinovata? Nu este decat o casnicie esuata. Stiu ca simplific lucrurile, dar ai de ales intre a continua o relatie ca nu mai mergea, cu tot ce implica asta: reprosuri din partea sotului (mai devreme sau mai tarziu vor aparea si astea) si cine-ti garanteaza tie ca daca te intorci la el lucrurile vor fi OK?
Pe cand asa, ai o alta relatie si nu ai de ce sa te simti vinovata pentru asta. Viata este prea scurta pentru a te crampona in chestii care te macina si te consuma. Ia-o de la capat tot timpul!
Nu cred ca este o nenorocire sa te gandesti la fosta relatie, dar nu te invinovati si mai ales, ca sa te rupi de ea cred ca trebuie sa raresti discutiile cu fostul...

alica

alica

raspuns

12 Aug 2008, 10:30

Aveam problemele noastre, ca in toate casniciile.Mie mi se parea demult ca s-a schimbat si nu mai e persoana potrivita langa care sa-mi petrec restul vietii dar intotdeauna am crezut ca nu voi gasi altul mai bun.Si nu am cautat altceva tocmai pt ca credeam asta.Nu stiu ce mi s-a intamplat de m-am indragostit asa ca un copil, nici nu am mai putut gandii....evident am actionat dupa inima nu dupa minte.Daca era sa gandesc putin ,poate era altceva.Ce gandeam eu atunci? ...viata e scurta..si merita sa fii fericit iar eu nu eram fericita!

gabriela_nastasia

gabriela_nastasia

nu mi-e foarte clar ...

12 Aug 2008, 09:36

divortezi pentru ca tu ai alta relatie, sau pentru ca nu te mai intelegi cu sotul tau? Pe care dintre ei il iubesti?

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.