cum spunem iarta-ma?

by: miha3la_miha
in viata gresim de multe ori si poate chiar fara sa vrem, dar totusi o facem si atunci vrem sa ne cerem iertare dar nu stim cum, de ce e atat de greu sa spui "iarta-ma"? nu o faci chiar daca stii ca de asta pot depinde multe?

miha3la_miha

miha3la_miha

hm

21 Sep 2007, 21:01

ca mama stiu prin ce treci , ca si leoaica insa nu prea stam noi sa vedem daca cei din jurul nostru vad ca avem ceva pe suflet, noi ne rezolvam singuri problemele, tot ce pot sa-ti spun, e sa ai grija sa-i spui ca vezi ca are ceva pe suflet si ca esti acolo daca simte nevoia sa fie ascultata, apoi retrage-te te v-a cauta ea asta in cel mai fericit caz, daca nu, asta e las-o ca numa o s-o enervezi si nu mai scoti nimic de la ea, rabdare draga mea.

traistaru

traistaru

!!!!!

21 Sep 2007, 15:22

m-ati uimit!!!acum mi se limpezesc anumite lucruri, anumite aspecte ale comportamentului fetei mele. baiatul care este sagetator, desi mai recalcitrant, mai nabadaios, a fost si este prietenul meu cel mai bun(cel cu nora)imi povestea absolut toate astectele vietii lui, ce simtea, cum simtea, cand s-a indragostit, cand s-a culcat prima oara cu o fata, tot. pentru el era mai usor sa spuna "iatra-ma". eu fiind invatata asa acum mi se pare aiurea cu fata. de multe ori imi storcesc creierii sa-mi dau seama cum sa fac sa fie mai prietena cu mine. am luat-o pe toate partile dar nu merge decat atunci cand vrea ea.plus ca din fire vrea sa fie lider, sa aiba mereu dreptate, ea stie mai bne, ea face mai bine etc. din cauza asta este mai singuratica si credeti-ma sufar pentru ea. atat cat o cunosc stiu cand sufera, dar nu spune. iar eu nu fac decat sa sufar inzecit.

miha3la_miha

miha3la_miha

e bine...

21 Sep 2007, 10:24

daca poti sa spui IARTA-MA,dar nu toti pot, aici e marea dilema , cum s-o faci fara sa pari slab, poate sunt multi in situatia mea, sa ceri scuze e usor dar sa-ti ceri iertare e foarte greu, multi se minuneaza cand te aud ca nu poti, doar e foarte simplu, nu e asa pt ca noi leii tre sa si simtim , altfel o facem degeaba si decat sa facem ceva doar pt ca asa e frumos mai bine ne lipsim, eu pt un iarta-ma am sacrificat o prietenie de 25 de ani, nu mi s-a parut ca am gresit iar cea fatza de care se zicea ca am gresit nu putea sa-mi aduca argumente.Deci? e greu sa spui "IARTA-MA".

aurasi

aurasi

si eu sunt leu adica "leoaica"

21 Sep 2007, 10:14

da asa este e greu sa spunem noi iarta-ma, mai degraba facem orice altceva decat sa spunem, dar sa stii ca daca simtim o facem cu tot sufletul, mai greu este sa ni se dovedeasca ca nu avem dreptate, ca am gresit(nu ca nu am gresii niciodata), dar daca facem o greseala nu este intentie si aici se naste problema. Drumul spre iad e pavat cu cele mai bune intentii.Suntem niste firi sensibile si cu suflet bun(mai sunt si alte zodii asa-nu suntem chiar unicat)si daca am gresit s-a intamplat din cine stie ce cauza pe care noi nu am prevazut-o si poate "neprevederea" asta ne supara mai mult si mai ales daca nici nu intelege celalalt ca nu am vrut sa facem ceva rau si atunci daca noi nu credem ca a fost o greseala cum sa spunem iarta-ma? Dar dara pers fata de care am gresit sufera ne dam seama si facem "frumos" pe langa ea, daca ne intelege atunci mai spunem si iarta-ma. Nu ma contrazic cu ce am postat anterior.Doar incerc sa explic cata de cat firea leilor. Si totusi se invata si "iarta-ma". Si ca sa fiu sigura spun acum IARTA-MA pt toti carora le-am gresit sau le voi gresii. Uite ca am spus-o(scris-o). o zi buna tuturor

miha3la_miha

miha3la_miha

da

21 Sep 2007, 09:00

i-am ascultat sfaturile , de multe ori am facut asa cum mi-a spus ea , asta pt ca stiam ca pe unde treceam eu in momentul acela, mama trecuse cu mult timp inaintea mea,stiam ca e singurul om care-mi vrea binele cu adevarat,eram si suntem prietene si azi desi am o fiica adolescenta, trebuie sa stii sa-i asculti toate of-urile si sa nu i-o retezi din prima cand vrea ceva, suntem noi mai finutzi si mai sensibili, odata ce reusesti sa ne intri pe sub piele acolo ramai , dar trebuie sa o faci cu tact, altfel nu mai ai a duoa sansa, sper ca te ajut , mai intreaba-ma daca vrei sa stii ceva.

traistaru

traistaru

mda!!!

20 Sep 2007, 22:08

nu o fortez sa-mi spuna mie iarta-ma, vreau s-o fac sa inteleaga ca in viata trebuie sa si recunosti cand gresesti. zodia asta a leului este foarte dificila, credeam ca numai racii sunt astfel dar m-am inselat...spune-mi inca un lucru, te rog.. in relatia cu mama ta a-i fost dificila? a-i acceptat sfaturile ei si a-i recunoscut ca are dreptate? ce trebuie sa faca, cum trebuie sa fie o mama cu un adolescent leu pentru a putea fi prietene?

miha3la_miha

miha3la_miha

:)

20 Sep 2007, 17:55

draga mea, noi leii trebuie sa fim deasupra tuturor , pt noi sa-ti ceri iertare inseamna sa te umilesti iar noi nu putem s-o facem, nu te supara pe ea asta avem noi in sange, nu v-a putea nimeni sa ne-ngenuncheze, mai bine murim decat sa facem altora pe plac(aici ma refer la "iarta-ma")nu vei obtine de la ea un iarta-ma pt ca asa simte, ci pt ca vrei tu sa auzi asta dar sa stii ca te v-a ura ca ai fortat-o sa spuna"iarta-ma'

traistaru

traistaru

important

20 Sep 2007, 15:25

miha.. a-i facut o afirmatie care ma intereseaza foarte tare.. nu stii sa spui iarta-ma.. ptc esti leu.. spun asta pentru am o fata adolescenta care orice as face eu nu spune "iarta-ma" nici daca o strangi de gat. chiar este specific leului sau numai fetei mele? te rog sa-mi spui pentru a ma putea lamuri despre cateva aspecte ale firii fetei mele. multumesc.

miha3la_miha

miha3la_miha

hm

20 Sep 2007, 14:44

eu nu pot sa spun "iarta-ma", nici daca mi s-ar taia limba, sunt leu , si zodia nu ma lasa , ati vazut voi leu sa se supuna legilor firii? stiu ca mai gresesc si eu dar de foarte putine ori :P dar chiar si asa constienta fiind nu pot s-o fac si pace, nu-mi iese din gura oricat m-as stradui, mi se pare ca as arata jalnic spunand-o, spun am gresit si gata dar iarta-ma, niciodata.

qloty

qloty

cred

19 Sep 2007, 14:32

ca am batut in gol o bucata de text. Sorry. Sper sa se inteleaga si asa ce aveam de zis

qloty

qloty

din pacate

19 Sep 2007, 14:31

"iarta-ma" e ceva ce se aude mai des decit dar a carui semnificatie nu mai e ceea ce ar trebui sa fie de prea multe ori. Prea adesea oamenii spun"iarta-ma" doar pentru ca cineva e suparat si situatia ii displace, nu pentru ca ar constientiza ca a gresit cu ceva sau ( deja cred ca cer prea mult) pentru ca i-ar parea rau de ceva ce a facut.
Ca in filmele americane ( unde la impacarea intre 2 copii trebuie sa souna fiecare" imi pare rau" sau "iarta-ma") si la noi a devenit o formula simpla prin care oamenii trec peste niste neintelegeri. Greutatea si insemnatatea cuvintului s-a pierdut putin pe drum

aurasi

aurasi

him...

19 Sep 2007, 09:35

Iarta-ma se invata de acasa, ca si te rog. Multi cica o spun in felul lor ca si pe "te iubesc". Nu exista felul lui Ana, lui Marian, etc, asta tine de orgoliu si de a se eschiva dar cel mai sigur este ca nu simte acest lucru, face diverse gesturi,spune diverse cuvinte, dar nu cred ca simte ca a gresit sau ca iubeste si atunci spune "in felul meu". Si iarta-ma si te iubesc se spune simplu "IATRA-MA" sau "TE IUBESC" DIN SUFLET cu aceste simple cuvinte si ca din totdeauna tonul face muzica

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.