de cand m-a cerut nu ne intelegem.

by: emedica
Buna seara tuturor,
sunt noua pe acest site, mai mult am citit mesajele postate aici. Acum sunt si eu intr-o situatie, zic eu dificila si va cer sfatul.
Prin intermediul internetului m-am intalnit cu un barbat de 30 de ani in urma cu 6 luni. Relatia a inceput sa mearga bine, vorbind ore in sir la telefon, pe messenger , pe internet (nu suntem din aceeasi localitate). Apoi a urmat concediu impreuna, m-a prezentat parintilor lui, l-am prezentat parintilor mei. Deja la a doua intalnire m-a cerut de sotie, atunci inca nu eram pregatita, nu-l cunosteam. De atunci au mai urmat multe intalniri, telefoane interminabile, deci totul perfect putem spune. Saptamana trecuta m-a cerut din nou de sotie de data aceasta cu inel si tot in acelasi loc unde m-a cerut prima data. Am zis DA, am fost fericita si de comun acord am stabilit ca anul viitor intre luna Iulie si Septembrie sa facem si nunta.Am stabilit sa facem 2 nunti. Ajuns acasa a hotarat fara sa-mi ceara parerea data nuntii si a ales sala pentru care a si platit avansul. De cateva zile nu ne mai intelegem.Imi impune obiceiurile lui, nu ma asculta, nu imi cere parerea si in permanenta ne contrazicem. E o stare trecatoare?

Si eu sper sa va rezolvati problemele,

12 Dec 2008, 00:03

sa invatati sa comunicati, sa nu va incapatanati prosteste, invatati sa cedati pe rand si sa va faceti placerile unul altuia ;)

emedica

emedica

Marlenalili

07 Dec 2008, 16:13

Intre noi nu este o diferenta mare de varsta, doar de 3 ani. Am mai inceput sa comunicam si a recunoscut ca a facut un pas pripit fara sa ma consulte. E mai mult o diferenta care e data de obiceiuri, stil de viata, eu fiind din ardeal iar el din muntenia. De asemenea am avut ocazia sa vad strainatatea,sa vad cum gandesc si cum traiesc occidentalii, asa am invatat sa fiu independenta. Uneori si eu sunt incapatanata, asa ca are si el durere de cap cu mine. Intr-adevar avem inca multe de invatat unul de la celalalt. Eu inca sper sa fim compatibili si sa rezolvam problemele de comun acord.

Emedica

07 Dec 2008, 10:15

Inteleg ca el e mult mai mare de varsta decat tine? Poate de asta isi inchipuie ca el e cel care va lua mereu deciziile, incearca sa il intelegi si invata sa castigi cand aveti discutii contradictorii, sunteti abia la inceput de drum, veti mai avea discutii , fii sigura de asta, dar nu uita, orice barbat se mai modeleaza cu timpul,
Daca a luat o decizie fara sa te consulte, nu e sf lumii, trebuie sa inveti sa cedezi si invata-l si pe el sa cedeze cand tu vei proceda la fel. Acordati-va timp sa va cunoasteti, sa invatati pasii de dans. Casatoria e ca un dans , daca nu stiti pasii, riscati sa va calcati pe bataturi.

ladybug

ladybug

te inteleg

28 Nov 2008, 14:04

dar nu te arunca cu capul inainte doar pentru ca ai luat o decizie pripita. nu spune nimeni sa te desparti de el, dar mai asteapta. nu aduce schimbari majore in viata ta pana nu esti sigura de el. eu am stat 4 ani cu iubitul meu, dupa care ne-am mutat impreuna... iar la 3 luni ne-am despartit... adica ne-am dat seama ca, oricat am tine unul la altul nu prea suntem facuti sa fim impreuna. in plus, s-a cam dus si iubirea aia pasionala... e mai mult iubirea fata de cel mai bun prieten. relatiile se schimba mult de-a lungul timpului. ceea ce trebuie tu sa tii minte este - niciodata sa nu renunti la viata ta pentru o alta persoana. caci persoana aia te poate parasi oricand si atunci ce vei face?

emedica

emedica

Raspunsuri

26 Nov 2008, 13:07

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.
Zi de zi ma tot gandesc la rezolvarea situatiei, ce e mai usor sa sufar acum cateva luni sau chiar un an sau o viata intreaga, doar ca am luat o decizie pripita.
Acum si el da in retragere, vorbeste cu mine la telefon frumos abia asteapta sa ne vedem din nou,nu ma preseaza cu nunta, defapt negam amandoi faptul ca avem o problema. Parca nimic nu s-ar fi intamplat.
Problema e ca il iubesc si tin foarte mult la el si imi este foarte greu sa iau o decizie. Insa mi-am dat seama cat de putin il cunosc si cate surprize mai pot avea.

disimulateangel

disimulateangel

de cand m-a cerut nu ne intelegem

26 Nov 2008, 10:26

buna..si eu am fost in situatia ta, dar am avut norok si am deschis ochii la timp..la inceput a fost f frumos, m-am indragostit de el, petreceam timpul impreuna, se simteam f bine, si credeam ca sunt fericita langa el..credeam ca in sf mi am gasit jumatatea. insa nu a fosta sa. m a cerut in casatorie, pe 14 febr..am acceptat si imediat dupa aceea s-a schimat radical. nu il mai recunosteam ..si poate ca greseala a fost a mea. mi-am pierdut "capul"..am gandit doar cu inima..si nu am avut rabdarea sa l cunosc cu adevarat..si uite asa din discutii in discutii mi am dat seaman ca nu este omul care il credeam, m am inselat amarnic..si m am despartit de el...crede ma am crezut ca ma iubeste dar nu era asa. a profitat de faptul ca l am iubit si cand a fost sigur ca l iubesc si nu as fi renuntat la el, si a dat arama pe fata..dureros poate, insa sunt fericita ca nu m am casatorit cu el, si am reusit sa ma despart de el..nu mi a fost usor ..insa lucrurile tindeau catre violenta, jicniri..si doar parerea lui conta, si numai ceea ce spunea el era ok..
nu ti fie teama sa i spui ceea ce simti, nu ti fie teama sa l confrunti si sa te candesti de 2 ori inainte de a face acest pas..

buburuzik

buburuzik

de acord

24 Nov 2008, 22:48

..cu tot ce au scris fetele mai sus. Nu te avanta intr-o chestie de care nu esti 100% sigura. Personal, consider ca este un test foarte bun pentru un cuplu sa stea efectiv impreuna, sa se trezeasca alaturi si sa adoarma alaturi, sa "simuleze" cumva viata pe care urmeaza sa o petreaca impreuna. Este foarte important aceasta perioada in care il cunosti asa cum e el. Pentru ca nu are cum sa se prefaca la infinit. Eu am avut o relati de 3 ani, dupa 2 ne-am mutat impreuna pentru ca mergea f bine relatia, dar uite ca acel al 3-lea an in care am impartit aceeasi casa ne-a facut sa ne dam seama ca nu avem nici o treaba unul cu altul si am hotarat de comun acord sa ne despartim. Ma intreb ce s-ar fi intaplat daca m-as fi grabit?

emedica

emedica

multumesc pt mesaje

24 Nov 2008, 10:01

Multumesc pentru raspunsuri,
Incep sa-mi dau seama ca intr-adevar nu l-am cunoscut deloc si nu il cunosc.
Ceea ce este ciudat faptul ca el a fost cel care a insistat sa facem nunta cat mai repede, eu as fi dispusa sa mai astept si sa ne cunoastem mai bine.
Acum refuza sa mai vorbim si ma deranjeaza faptul ca nu pot sa clarific problema cu el.

egodog

egodog

....

23 Nov 2008, 23:37

nu vreau sa-mi impun parerile.. intrucat fiecare situatie si fiecare om este diferit... dar, eu cred ca ati hotarat nunta mult prea repede. eu sunt de parere ca doi oameni trebuie sa traiasca mai mult impreuna, sa imparta acelasi pat, aceiasi pereti pentru cel putin cateva luni pentru a vedea daca se inteleg, daca pot convietui impreuna. apoi, chiar daca erati din acelasi oras si va vedeati zilnic... 6 luni tot pare putin cam devreme... sincer cred ca tu nu ai apucat sa il cunosti si abia acum incepi... mai gandeste-te

ira0305

ira0305

parerea mea

23 Nov 2008, 20:12

Cred ca ar trebui sa te gandesti de doua ori inainte sa faci pasul acesta important...casatoria.Atata timp cat el deja face numai cum vrea el, de unde stii ca nu va face la fel si dupa ce o sa va casatoriti.vorbiti deschis si spune-i ce te deranjeaza.Nu mi se pare deloc normal felul in care actioneaza el.

emedica

emedica

de cand m-a cerut nu ne intelegem

23 Nov 2008, 20:08

Sau defapt acum isi arata personalitatea pe care nu am reusit-o sa o cunosc in decurs de 6 luni.
Orice propunere de-a mea este refuzata cu vehementa si discutia se termina cu cearta. L-a schimbat faptul ca am acceptat sa fiu sotia lui?
A devenit sigur pe el si vrea sa arate ca el este stapanul care i-a hotarari?
Astept raspunsurile si sfaturile voastre
Cu multumiri

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.