de ce au barbatii fobie inaintea nuntii?

by: ashley
Se spune ca barbatii devin foarte agitati inainte de nunta. nu credeam asta pana ce nu mi s-a inatmplat. Era extrem de entuziast!inel, anuntat familii,prieteni,planuri,etc.Acum cand si-a dat seama ca marele eveniment se apropie,a batut in retragere adica: spune ca are impresia ca s-a grabit, ca era prea euforic...hmm da stiu suna de neiertat...Culmea este ca in acelasi timp nu ar vrea sa ma piarda, sa ramana fara mine. Ar intelege pozitia mea daca as decide sa il parasesc insa cand aude de asta, reactia lui este clara ca nu vrea sa fac asta.Ne vede casatoriti, insa nu asa de repede!A mai trecut prin cateva relatii foarte serioase inainte si a ramas profund dezamagit.Sa fie acesta motivul dezorientarii lui?Cum ar trebui sa reactionez?pentru ca nu stiu daca trece printr-o pasa proasta sau chiar nu vrea sa ne mai casatorim niciodata? Voi ce parere aveti?

eva31

eva31

Nu vrea sa va casatoriti.

31 Mar 2011, 03:12

Stii bancul cu gaina fugarita de un cocos? Zice gaina fugarita: ``sa fug, sunt proasta, sa stau, sunt curva, mai bine ma impiedic``. Ei bine, in relatia asta, partenerul tau este gaina. Pai tu singura ai spus ca ar intelege pozitia ta daca ai vrea sa il parasesti. Deci, nu prea considera ca tu ai fi jumatatea lui, dar nici curaj nu are sa iti spuna, pentru ca lucrurile intre voi sunt destul de evoluate. Cred ca va veti desparti in curand, cand situatia pentru el va fi de nesuportat si se va umple paharul pentru el. Apropo, pregatirile pentru nunta au inceput la cat timp de la prima voastra intalnire? Poate nu ati avut timp sa va obisnuiti unul cu altul si acum isi da seama, dupa ce te-a cunoscut mai bine, ca ar face o mare greseala daca s-ar casatori.

crai

crai

fobia fata de nunti

17 Sep 2010, 17:36

am descoperit cu oarecare amuzament ca si eu am fobie fata de nunti,desi sunt femeie si genul acesta de fobie e specifica barbatilor...imi este teama ca o sa fug de la propria nunta ca in comedia cu julia roberts,imi vine sa rad de propria fobie pentru ca majoriatea femeilor au fantezii cu nunta nu cosmaruri.
la fiecare persoana cauzele fobiei pot fi diferite,la mine de exemplu s-a declansat fobia dupa ce am avut o relatie cu un baiat mai mare decat mine care ma presa sa ma casatoresc cu el fara sa tina cont de parerea mea,efectiv incerca sa ma duca cu presul ca pe prosti si nu auzea cand eu ii spuneam "nu pot" el imi planifica viitorul fara sa tina cont de mine si de ceea ce vreau...de atunci nu am mai avut nicio relatie care sa dureze mai mult de cateva luni
de asemenea exemplele din jur conteaza,daca ai multi prieteni cu familii dezbinate,divorturi,certuri violente,tineri care isi rateaza viitorul din cauza relatiilor tensionate cu parintii etc., poti sa dezvolti o teama fata de responsabilitatea de a intemeia o familie.
cred ca o fobie de genul acesta poate fi vindecata doar cu rabdare si iubire cu o atitudine lejera de genul "pasi marunti".

vanghelis007

vanghelis007

Raspuns

22 Mar 2009, 09:02

Suzuki, trebuia sa se insoare cu Suzuka.Inainte de noaptea nuntii, si-a pus si omul o sticlka cu tuica, sub perna din camera mirilor, ca sa isi faca si el curaj la ceasul potrivit.Soacra-sa, care isi pandea ginerele ca pe un bibelou, a vazut ca Suzuki a pus ceva sub perna, si dupa ce acesta a plecat,s-a dus pas pas in camera si a dat de sticla.A luat-o si a plecat cu ea.Vine noaptea, cei doi tineri intra in camera nuptiala, si intimp ce mireasa incepuse sa isi scoata clemele din par si celelalte lucruri de mireasa, Suzuki se aseaza pe pat si cu mana, usor, incepe sa pipaie sub perna.Sticla, nicaieri.
-Hopa! Pe aici a umblat cineva.- a exclamat el cu voce tare.
Dar soacra care asculta pe la usa, s-a grabit sa conteste repede:
-Nu-i adevarat Suzuki.Asa suntem noi largute din neam!

ladylory

ladylory

..

14 Feb 2009, 18:21

mi-a luat mult timp sa inteleg ca oamenii exista pe diferite planuri...faptul ca exista o persoana pe care o iubim, nu ne da dreptul de controla si de a cunoaste toate planurile in care acea persoana socializeaza. Nu ar trebui sa te deranjeze intalnirile lor, pentru ca, desi zici k nu te afecteaza, totusi, din moment ce ai postat acest mesaj pe forum, ceva din interiorul tau te-a indemnat...si nu ceva ce te multumeste.
O cunosti pe prietena lui? faptul de a cunoaste cine este acea persoana, ofera un grad de certitudine, de siguranta, de care toti avem nevoie. stiu ca este deranjant sa stii k iese cu ea, dar in fond, tu esti femeia pe care o iubeste. Dak vrei sa o cunosti, poti sa ii spui, poti iesi cu ei, dak vrei, dar nu de fiecare data. Eu zic totusi sa nu te alarmezi f tare.
am sa ma intreb mereu de ce unii oameni, cand gasesc persoana cu care vor sa isi petreaca restul vietii, mai au nevoie de inca o femeie in viata lor, pe post de buna prietena. Poate am sa inteleg acest lucru candva, mai ales k si eu am ramas f buna prietena cu fostul, si ma tot intreb cum va fi cand unul dintre noi va avea pe altcineva.

ashley

ashley

..

14 Feb 2009, 14:37

asa o sa fac, nu o sa il presez, o sa las lucrurile sa mearga de la sine. Ce ma sfatuiti insa sa fac legat fe "fosta"...pentru ca si aici e o mica problema, au avut o relatie lunga, au ramas f buni amici iar eu nu particip la rarele dar existentele lor intalniri la o cafea.Practic eu nu exist in prietenia lor... nu mi se pare normal mai ales ca suntem impreuna de un an si jumatate.Nu sunt paranoica si nu ma deranjeaza ca ei se mai intalnesc, insa cred ca ar trebui sa exist si eu in acest context.

egodog

egodog

este mai bine sa nu va grabiti

13 Feb 2009, 18:44

multe cupluri au facut pasul acesta in euforia momentului, de dragoste, si nu ai sfarsit tocmai bine. eu as spune ca el este partea realista aici. e ok, ai un inel, il poti numi logodnicul tau. dar nu grabi casatoria, o sa vina cand va fi momentul potrivit.

ashley

ashley

da...

13 Feb 2009, 15:13

l-am intrebat daca vrea sa luam o pauza. si mi-a spus ca daca ar vrea o pauza, ar lua-o. El vrea sa fim impreuna si ma bucur ca se straduieste sa fie totul ok intre noi.Am depasit impreuna multe obstacole si sper sa trecem si peste asta.Multumesc mult pentru sfaturi, eu sunt optimista :)

nu e pregatit!

12 Feb 2009, 23:26

Ashley, iubitul tau este cumva influentat de prieteniii sau de parinti lui? Nu stiu cum e obiceiul la voi, dar la noi, cand un barbat tanar anunta ca se insoara, ceilalti il privesc ca si cum ar fi merge la propria inmormantare :)) Eu am inteles din povestirea ta, ca te iubeste dar nu este inca pregatit pentru casatorie. De ce e oare asa de speriat? ptr ca isi pierde libertatea? nu se va descurca financiar? sau ca nu va merge relatia si se va termina cu un divortz? Incearca sa nu te superi prea tare de reactia lui, sa il intelegi, sa afli de ce ii este teama si sa il astepti sa se decida. Cine oare spunea, ca barbatii cand sunt ca si taxiurile? cand sunt gata de insuratoare … the light 'Available' is on :))

ladylory

ladylory

Sper sa iti fie de folos...

12 Feb 2009, 14:12

...tot ce ti-am scris aici si sa te ajute sa analizezi toate fatetele problemei.

ladylory

ladylory

Sper sa iti fie de folos...

12 Feb 2009, 14:10

...tot ce ti-am scris aici si sa te ajute sa analizezi toate fatetele problemei.

ladylory

ladylory

...

12 Feb 2009, 14:06

Deocamdata nu incerca sa dai jos ceva din pom. Comporta-te absolut normal si firesc, ca si cum lucrurile au fost intotdeauna ok.
Gandeste-te k barbatii sunt k niste copii...cu cat incerci mai mult sa ii presezi, cu orice, kiar si o simpla discutie - pe care, bineinteles, o vor vedea ca pe ceva la care sunt obligati sau ca pe un repros etc - cu atat mai mult fug.
Nu da prea mare importanta faptului k urma o nunta. In fond, relatia voastra nu depinde de o hartie.
Eu zic k e mai bine k are starea asta acum, decat o sa o fi avut dupa nunta si sa se fi ajuns la cine stie ce rezultat.
Stiu k, de obicei, sfatuiesc lumea sa comunice si sustin k orice relatie, de orice fel, de la prietenie pana la iubire, se bazeaza pe o comunicare sanatoasa, dar in cazul asta cred k e mai bine sa nu il intrebi nimic deocamdata.
Sper doar sa nu fi cautat vreun motiv sa te superi tu pe el(acuma imi vin in minte tot felul de scenariilegate de frza asta a ta:"Ar intelege pozitia mea daca as decide sa il parasesc insa cand aude de asta, reactia lui este clara ca nu vrea sa fac asta). Mai au ei tendinta k, in momentul in care nu stiu cum sa faca un lucru, sa faca tot posibilul sa il facem noi in locul lor.

ashley

ashley

am vorbit

12 Feb 2009, 13:03

am discutat cu el despre asta, data nuntii o stabilisem insa nu apucasem inainte de aceasta discutie sa rezervam vreo sala, etc..
Am decis sa o amanam pentru ca el sa fie sigur de ceea ce face. De cateva zile il vad ca incearca sa iasa din starea in care a fost pana nu demult si vreau sa incerc sa il sustin pentru ca lucrurile sa "se indrepte" din punctul lui de vedere.Adica sa ii treaca frica.Nu stiu cum sa deschid vorba mai tarziu insa despre nunta...adica...a ramas asa "in pom" deocamdata si nu stiu cum sa procedez cand o sa vreau sa o "dau jos din pom" :)

ladylory

ladylory

...

12 Feb 2009, 09:26

In locul tau, as vorbi cu el, sincer si deschis...in fond, el te-a cerut de nevasta. Stia ce face, Stia in ce se baga...
Am mai auzit un caz in care, dupa ce a cerut-o de nevasta, nunta parea ceva foarte indepartat, care va veni la un moment dat...apoi, cu data nuntii stabilita si cu sala inchiriata...a zis k se simte cam ciudat si nu prea ii vine sa creada.
Parerea masculina pe care ar da-o un amic de al meu ar fi: femeile fac lucrurile in asa fel si ii conving pe barbati sa faca ceva, dandu-le impresia k au luat singuri acea decizie. No comment!

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.