sinceritatea

by: miha3la_miha
De ce un om sincer nu este pretuit ca si unul care nu prea stie ce e aceea sinceritate? De ce esti privit ca un extraterestru?Suntem chiar atat de rari?

p_eugen

p_eugen

...

10 Oct 2007, 07:50

Intr-o lume in care minciuna este la grad de calitate a omului pentru simplul fapt ca a spune adevarul in fata poate sa doara, o picatura de sinceritate poate avea iz de minciuna mai ceva ca minciuna in sine.
De ce? Pentru simplul fapt ca, daca persoana din fata noastra a trait o viata in minciuna, a fost mintita in permanenta fara a-i pasa sa afle macar partea gri a situatiei doar pentru faptul ca se simtea flatata, se simtea bine cand i se indrugau "verzi si uscate", noi, venind cu asa zisa noastra sinceritate (asa-zisa pentru ca nu poate sa-mi spuna mie nimeni ca nu a "inflorit" niciodata), sau chiar cu sinceritate adevarata, devenim un fel de "oaie negra" a cercului de cunostinte. Adica "daca toti prietenii imi spun mie ca imi sta bine si arat bine, vine asta si imi spune invers. Este invidioasa sau urmareste altceva...", automat noi cazand in dizgratie, situatie care se accentueaza daca in zona mai exista si alte persoane cunoscute.
Eu unul ma ghidez dupa principiul Yin-Yang, adica, in orice bine este un rau, in orice rau este un bine.

ya_ya

ya_ya

ciudat nu?

30 Sep 2007, 21:51

e atat de usor sa minti..si e chiar simplu...dar pana acum din ce am testat eu oamenilor le place sa fie mintiti...oamenii nu stiu sa accepte ceva ce nu l eplace, ceva ce nu corespunde stilului lor de a gandii, ceva ce e imoral pt ei....
ei nu sunt pregatiti pentru sinceritate...
am descoperit ast acu parere de rau pentru ca eu de ob sunt o pers sincera care spun ce gandesc fara ocolisuri si minciuni...si de cele mai multe ori eu am de pierdut....
eu apreciez un om care e sincer cu mine si multi nu inteleg asta...prefer sa-mi spui chiar daca nu imi pica bine........
e mult mai usor sa auzi doar ce vrei..pentru ca cei carora le place sa fie mintiti sunt slabi...
bine ca de cele mai multe ori trebuie sa fii si diplomat...sa stii sa spui adevarul dureros intr-un stil "aparte"

miha3la_miha

miha3la_miha

betty

24 Sep 2007, 10:37

daca cei de langa tine sunt sinceri si-ti spun ce au de spus nu e nici o problema, daca stii ca au dreptate nu ai de ce sa te superi, te superi daca stii ca mint, cat despre a doua parte a mesajului, daca ajungi sa-l inseli inseamna ca ceva scartzaie in relatia ta si e mai bine sa fii sincer si sa-i spui ce te doare chiar daca doare.

bety

bety

nu trebuiie mereu sa fii sincer

22 Sep 2007, 06:23

dar sigur ca te referi la dorinta de a primi raspunsuri sincere .esti insa in stare sa faci fata sinceritatii?habar nu ai cat de mult ai siferi daca toti cei din jur ar fi sinceri cu tine.si uneori crede-ma ca e mai bine sa minti mai ales ca astfel eviti o situatie mult mai neplacuta. de ex: prietenul te banuieste ca il inseli, tu asta si faci. cum procedezi? ii spui "da" nu cred....mai gandeste-te...ii spui da va suferi, ii spui nu ii mai dai o sansa mai ales ca tu poate ii vrei pe amandoi...am inventat si eu o situatie. si ca asta sunt multe

miha3la_miha

miha3la_miha

oricum

21 Sep 2007, 12:42

daca nu suntem apreciati pt ceea ce suntem nu conteaza, mergem mai departe si singuri, lasam in urma tot ce e urat si fara valoare si aici se includ si asa zisii prieteni care te barfesc pe la spate cat esti de prost, dar in sinea lor te invidiaza.

traistaru

traistaru

..

20 Sep 2007, 21:57

inseamna ca pe lumea asta sunt destui prosti..se poate.. oare cum ar fi lumea fara astfel de prosti.. mai buna, mai rea..inchipuiti-va... eu nu pot..nu pot sa pup undeva, numai de dragul de a-mi fi mai bine, nu pot sa-mi lingusesc seful, pentru a obtine ceva avantaje, cred ca daca as face asta seful meu ar crede ca am innebunit.. intr-o zi venind foarte dezamagita de la serviciu si spunandu-i sotului ca sunt dezamagita de mine insa-mi ca nu pot sa fiu altfel decat sincera si pierd, ca mi-as dori sa pot fi ca alti colegi de-ai mei carora le mergea bine, stiti care a fost replica lui: "eu m-am insurat cu o femeie sincera, daca a-i fi fost altfel nu te mai iubeam, eu asa te vreau, restul ducase dracului" ei bine pentru replica asta l-am iubut si mai mult.

miha3la_miha

miha3la_miha

omul sincer

20 Sep 2007, 15:01

...este un om prost, de ce spun asta ? un om sincer spune prietenilor cati bani are in cont daca e intrebat, spune cat cheltuie intr-o zi, cat castiga intr-o luna, doar e sincer nu? nu se face sa-ti minti prietenii pt ca nu poti, tu esti sincer ,eeee dar cand intrebi tu sa vezi cum se schimba subiectul desi se discuta despre bani langa o cafea , atunci stai si te uiti in jurul tau si observi ca s-a schimbat tema demult si tu stai ca prostul satului si iti bei cafeaua linistit.Deci?cum e mai bine?

aurasi

aurasi

pt traistaru

19 Sep 2007, 09:53

sunt total de acord cu tine. Lumea prefera sa fie mintita, adevarul doare si atunci logic ca deranjeaza, trebuie sa vedem insa cui ne adresam, adica sa nu aruncam orzul la gaste.Normal toti ar trebui sa fie sinceri si sa exite discutii constructive chiar daca sunt in contradictoriu.Sigur o persoana sincera are de suferit, dar sigur ea poate dormii linistita ca este asa cum trebuie sa fie, cum este ea si ca "falsul" nu a atins-o.Exista si diplomatia care se invata dupa multe "suturi", exista si tacerea care e "ca mierea", dar daca mi se cere parera, adunci de ce nu este acceptata macar ca parerea mea fara sa fie si deranjata persoana, poate astepta sa spun ceea ce dorea sa auda, nu sa vada si realitatea sau macar sa stea sa se gandeasca daca e poasibil sa fie si asa cum spun eu. Dar poate cer prea mult si de unde nu este nici Dumnezeu nu cere, asa ca noi niste simplii muritori ce sa mai cerem...vorba lui Eminesc "traind in cercul vostru stramt...." desi fie vorba intre noi, cercul lor e cam LARG

miha3la_miha

miha3la_miha

hm

18 Sep 2007, 00:17

n-am crezut ca o sa raspunda cineva , dar voi chiar sunteti sinceri , pana la urma poate iese ceva :)

traistaru

traistaru

pentru pisi

17 Sep 2007, 18:31

multumesc pentru felicitari. din pacate chestia cu sinceritatea este o experienta proprie. mi-au trebuit multi ani pentru a-mi da seama cum este cu ea.si totusi nici macar acum nu ma pot invata minte. atunci cand nu-mi convine un lucru - acasa sau la serviciu - spun ceea ce gandesc(sinceritate). daca eu gresesc atunci sa mi se aduca contrargumente. daca persoana are dreptate recunosc daca nu atunci o incasez(in special la serviciu)tocmai de acea spun ca sinceritatea este o arma cu 2 taisuri. dar vorba romanului: "alta mama nu mai face"

pisi

pisi

Traistaru,

17 Sep 2007, 10:33

ti-am citit mesajele si am ramas impresionata de modul in care gandesti.
Te felicit pentrun modul tau de gandire si sper sa ne scrii mai des.

O zi excelenta iti doresc!

traistaru

traistaru

sinceritatea:arma cu 2 taisuri

16 Sep 2007, 18:22

in ziua de azi, intr-adevar oamenii sinceri sunt mai rari. Numai ca sinceritatea poate deveni o arma cu 2 taisuri. Sunt persoane a caror sinceritate poate rani, poate jigni desi nu asta ar fi intentia.Sinceritatea bine dojata in functie de persoana si de eveniment poate fi binevenita. Daca esti sincer cu un sef atunci poti fi sigura ca va stagna cariera sau salariul tau. Daca esti singer cu un prieten adevarat atunci sinceritatea este bine venita, daca esti sincer cu un "oarecare" fi sigura ca mai ai un dusman la activ