ovulele Klion - candidoza

by: zuzy
Am si eu o intrebare si rog pe cei ce au cunoastere de acest lucru sa ma sfatuiasca si pe mine. Medicul ginecolog mi-a recomandat un tratament cu klion ovule deoarece in urma unor analize a reiesit ca am candidoza. Problema mea este ca aceste ovule pe langa faptul ca sunt greu de introdus imi provoaca si usturimi. e ceva normal sau toate ovulele se manifesta astfel? A mai folosit cine acest tratament? Este eficient? Multumesc anticipat

qloty

qloty

poti citi mai multe despre cervugid

09 Aug 2007, 16:30

http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=586&&numecapp=Asii%20Muzicii&&idart=4655

qloty

qloty

offff

09 Aug 2007, 16:10

barbati pot face un test de secretie uretrala si gata.
Klionul nu este antibiotic si candidoza nu o tratezi cu antibiotice.

ZUZY

Majoritatea ginecologilor recomanda klion in astfel de cazuri. Da, el e mai greu de suportat in cazul persoanelor cu o sensibilitate crescuta. Eu iti recomand ovulele numite CERVUGID cu un spectru mare de actiune si o compozitie uleioasa. Inainte de a le introduce in vagin umezeste putin ovulele ( cit sa le treci odata pe sub jetul de apa)
Succes, si poate ne spui cum te mai simti

cucuc

cucuc

ATENTIE ! ANTIBIOGRAMA!

08 Aug 2006, 15:51

Cred ca inainte de toate trebuie mentionat ceea ce multi medici nu mentioneaza cand recomanda medicamentatia pt candidoza: efectuarea unei ANTIBIOGRAME/FUNGIGRAME(mai ales in cazul recidivelor). Se efectueaza in clinici dotate cu aparatura speciala in acest sens. astfel se poate evidentia la ce antibiotice este sensibila candida si deci pe ce cale se poate ataca. In lipsa antibiogramei, medicii ne indoapa cu antibiotice inutil de periculos, care duce la un si mai mare dezechilibru in organism (mai ales ca, amintiti-va, organismul e predispus la a contacta candida albicans din cauza abuzului de antibiotice, respectiv dezechilibru al sist imunitar.
SI INCA CEVA F IMPORTANT! (ce n-am stiut eu multa vreme, adica vreo 2 ani jumate cat m-am batut cu boala asta): testele periodice de secretie nu sunt singurele care sa depisteze existenta candidei -(si mai costa si 1.5 mil) - se poate depista si in sange! (ca doar barbatii nostri cum ar fi putut sa fie testati in acest sens?!) si nu costa atat de mult ca celelalte...pana in 500 mii

malena

malena

candidoza

11 Mai 2006, 17:42

am si eu o problema si dc ati putea sa ma ajutati:am fost diagnosticata cu candidoza, am urmat mai multe tratamente, dar fara nici un rezultat:( ati putea sa imi recomandati o clinica sau un medic de incredere care sa ma ajute sa scap de aceasta problema destul de delicata si neplacuta??? multumesc anticipat...

andreeapop

andreeapop

ovule Klion

03 Mar 2006, 15:36

Pb e ca mie mi s-a spus ca am vaginita acuta si am tratament cu Klion, pb este ca am scurgeri destul de abundente(cum nu am avut niciodata pana acum(, cat despre usturimi intr-adevar am si eu(nu tot timpul). Nu stiu daca este ok sa am scurgerile astea.

ragulka

ragulka

Ovule...

23 Nov 2005, 04:52

Nu-s femeie, dar din cate stiu si din experienta... oarecum proprie stiu ca la introducerea ovulelor se ung cu un unguent de tipul celor DUREX pentru a aluneca mai usor. In plus stiu ca se foloseste un irigator de unica folosinta pentru a spala zona cu o solutie Iodata. Stiu ca se mai dau ceva vitamine exact pentru acele usturimi care apar. E normal sa usture... nu tare... dar ustura... fiindca de fapt candida e o explozie ca sa zic asa a florei locale si ovulele respective mai ucid din ce e in plus pe acolo ca sa ma exprim plastic. Stiu ca una din fostele prietene a avut aceeasi problema. Am fost la alt medic si mi-a zis exact ce si cum asa cum am reprodus "dupa ureche". Sanatate !