Cartile copilariei :)

by: erika
Haideti sa ne amintim ce carti ne-au atras in copilarie, ce carti am vrea sa citeasca si copiii nostri. :)
Eu am invatat sa citesc dupa o carticica cu fabule de Lev Tolstoi, "Furnica si porumbita". O mai am si acum in biblioteca, desi au trecut vreo 16 ani de cand invatam sa citesc :)

stefaniam

stefaniam

Cartile copilariei

30 Iul 2018, 03:27

Cel mai mult mi-au placut acelea unde personajele erau animale si aveai de invatat de la ele <3 precum astea: https://lumealuifram.ro/

anamaria79

anamaria79

Caut Milena si Crina

23 Iun 2009, 23:09

@aurorasauciuc
Am si eu o mare rugaminte - daca mai ai cumva Ce ne povestesc Milena si Crina (si esti din Bucuresti) as putea cumva sa fac o copie dupa ea? As dori foarte mult sa i-o citesc fetitei mele, dar mama mea a imprumutat-o cuiva si dusa a fost ... Daca se poate mail-ul meu este anamaria@dotdesign.ro.

Multumesc mult de tot, Ana-Maria

aurorasauciuc

aurorasauciuc

cartea copiilor mei

28 Sep 2006, 18:50

Stiu ca eu citeam fetelor mele,seara cate putin din *Ce ne povestesc Milena si Crina* de Ioana Postelnicu parca.Asta era inainte de Revolutie.Vreau sa va spun ca si acum cand ne amintim de cartile copilariei lor asta e prima carte care ne vine in minte.Chiar urmarim sa o cumparam iar dar nu se gaseste nicaieri si nici nu se re-editeaza.Stiti aceasta carte?

farizzada

farizzada

"Micul print"

13 Aug 2006, 02:46

"Micul Print" este o carte, in opinia mea...asa cum am inteles eu din dedicatia facuta de Antoine de Saint-Exupery in deschiderea cartii,in primul rand pentru copii si in al doilea rand, pentru copii care sunt acum adulti..
Sincer, mie mi-a placut cartea atunci cand eram copil dar nu am inteles in totalitate despre ce era vorba, mi s-a parut oarecum ciudata...si de aceea am revenit in adolescenta asupra ei...cand m-am indragostit efectiv de ea...
Mai revin si acum destul de des..cu aceleasi emotii..

oonniixx18

oonniixx18

cartea copilariei

12 Aug 2006, 00:02

nu-mi aduc aminte daca am citit "micul print", dar cartea pe care am citit-o in gimnaziu si care mi-a placut ff mult este " robinson crusoe" - daniel defoe. imi plac cartile care descriu lupta pt supravietuire a oamenilor , si ,bineinteles,finalul fericit ... am nevoie disperata de optimism in viata mea

farizzada

farizzada

"Micul print"

11 Aug 2006, 14:31

Fara doar si poate, carte copilariei mele va ramane "Micul print" de Antoine de Saint-Exupery.Ma cuprind emotiile de fiecare data cand o rasfoiesc..

gizmata

gizmata

ehh

10 Aug 2006, 16:07

inca s mai gaseste cartea la anticariat :P

rinka

rinka

citesc non stop

01 Aug 2006, 05:48

eu am citit de cind imi aduc aminte...o puneam pe mama sa-mi citeasca pt ca nu stiam literele,deci eram foarte mica...Pe la 13 ani am citit primul meu roman "Contele de Monte Cristo" de Dumas si a ramas cartea mea de suflet.Si acum o caut si n-o gasesc...

erika

erika

Da dom'ne...

24 Iul 2006, 15:16

...copiii astia din ziua de azi :P. Chiar ma gandeam... ziceai de "Legendele Olimpului" , cred ca aveam vreo 13 ani cand o citeam. Acum fetele de 13 ani isi fac griji ca nu le iubeste nu stiu ce baiat. Iar baietii de 13 ani, intr-adevar NFS-uiesc si counter strike-uiesc toata ziua. :)

Revenind la carti... eu eram fan Alba ca Zapada :P chiar voiam sa o cunosc pe imparateasa aia rea sa-i zic vreo doua :)))
"VRajitorul din Oz" mi-a mai placut f mult. :)

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.