Ce inseamna "barbatul sa fie barbat"?

by: aurasi
Barbat este cel care da cu pumnul in masa, iar cel care nu da cu pumnul.... in masa este mai putin barbat? Care este diferenta?

pisi

pisi

si daca vrei

05 Dec 2007, 09:46

sa-ti detaliez ultima mea afirmatie, o voi face.

pisi

pisi

leo, in lumea

05 Dec 2007, 09:45

zilelor noastre, nu toate femeile alearga dupa barbati sireti sau barbati pachete de muschi.

un barbat respectuos, tandru, cu simtul umorului, inteligent si care sa aiba grija de imaginea lui, atrage mult mai multe femei decat tipurile de barbati de care povesteai tu.

un barbat care ma trateaza cu respect si ca pe egala lui, imi devine mult mai drag, decat unul care are muschii umflati cu anabolizante sau care ar incerca sa ma duca de nas cu tot felul de povesti. la fel cum nu-mi plac barbatii egoisti, care n-au respect fata de femei, infidelii, violentii, nici astia n-ar avea vreo sansa la mine si sunt convinsa ca nici la alte femei, care au cat de cat capul pe umeri si n-au tendinte masochiste.

si nu-mi plac barbatii care incearca sa se impuna cu forta in fata unei femei, indiferent ca ar face-o verbal si/sau fizic; un om care il respecta pe cel de langa el, nu pt ca ar apartine unui sex sau altul, acela imi atrage admiratia si tot respectul.

si sa nu te superi pe mine, dar modul tau de gandire este modul de gandire al unui om fara pregatire, asa gandesc oamenii din patura cea mai de jos a societatii.

leo

leo

da...

05 Dec 2007, 00:01

in lumea noastra, a barbatilor numai cel mai puternic sau mai siret invinge. si e competitie continua

qloty

qloty

leo

04 Dec 2007, 08:48

ce spui tu este foarte adevarat si se aplica in lumea barbatilor dar atit.
Un sofer nervos care imi face un scandal monstru pentru un claxon ( spre exemplu) nu ar mai face la fel daca in locul meu ar fi un alt barbat si zdrahon pe deasupra. De regula barbatii reactioneaza la forta mai abitir decit femeile. Din ce am abservat eu..

leo

leo

poate...

03 Dec 2007, 16:12

insa barbatii astia au succes in multe cazuri. un lucru este cert: legea fortei se aplica oriunde in lumea cunoscuta. este ingradita doar de societatea umana in anumite perioade ale ei.

qloty

qloty

Nu cred ca dominarea

01 Dec 2007, 16:09

este cheia succesului unu barbat.
Da, sigur ca o femeie se simte mai atrasa de un barbat puternic, care sa constituie un partener nu un copil pe care sa il ingrijeasca ea. Dar puterea asta este ceva mai mult decit atitudine autoritara si forta fizica bruta. puterea vine mai mult din interior decit din muschi. Doar daca nu are fantezii cu cine stie ce culturisti si cade rapusa de admiratie la primul barbat cu muschii sculptati pe care il vede. ( hi, hi)

qloty

qloty

leo

01 Dec 2007, 16:05

ce spui tu e foarte relativ.
Eu una nu am concurat in viatza mea pentru vreun barbat. Alegerea de a fi cu mine ii apartine unui barbat care ma vrea asa cum sint. nu as face nimic in plus ca sa fiu mai presus decit o rivala la inima lui. Pentru ca nu cred ca ar conta.

leo

leo

qloty

01 Dec 2007, 15:04

cum si voi rivalizati intre voi pentru barbati si noi rivalizam dupa aceleasi reguli pt partenere: pandim greseala altuia. nu stiu de ce oamenii violenti si betivii au parte de cele mai bune partenere. cred totusi ca femeile pe undeva sunt atrase de violenta, aceasta dandu-le ideea ca barbatuld e langa ele este puternic si le poate domina.

qloty

qloty

cit despre violenta in regnul animal..

01 Dec 2007, 14:01

da, ea exista si face legea dar dupa anumite reguli, totusi. In genere masculii isi indreapta violenta impotriva altor masculi. Femelele ii aleg pe ei pentru ca le garanteaza oarecum urmasi puternici care sa supravietuiasca .
La noi e putin diferit desi, trebuie sa recunosc, la baza sintem tot animale si de foarte multe ori reactionam ca atare.
Iar despre "binele cu forta" pe care societatea europeana incearca sa il faca femeii din lumea musulmana.... as avea mai multe de spus dar ies din topic cu totul.

qloty

qloty

ei uite

01 Dec 2007, 13:56

ca la asta nu ma gindisem. Sa ii "sufli" partenera unuia car e violent.
Leo eu am despre tine o parere mai buna decit ca astfel de barbati violenti te-ar ridica pe tine in ochii femeilor. La faza asta cred ca te subapreciezi putin

leo

leo

qloty

01 Dec 2007, 00:40

si eu credeam asa odata. in tot regnul animal forta masculului este bine vazuta de femela (chiar si la unele specii de libelule care isi aleg partenerul dupa cat de puternice au aripile). nu vad la ce ar fi altfel la om. si forta nu inseamna violenta. asemenea, a da cu pumnul in masa nu inseamna violenta.

violenta se justifica intr-un singur caz. atunci cand este folosita contra ta mai intai, indiferent de oponent, femeie sau barbat.

si, da nu am nici o parere despre violenta domestica. a impune un set de reguli morale si de bun simt, inseamna dictatura pentru altul. unei turcoaice de exemplu i se pare normal ca barbatul sa decida drepturile ei. de ce sa intervii acolo unde nu esti chemat? suntem toti mantuitori acum?

si pe undeva agreez violenta asta...castig in fata unui barbat-bestie mult. imi sporeste sansa de a-i sufla partenera daca am nevoie, nu?

qloty

qloty

cred

30 Nov 2007, 20:40

ca respectul partenerului se cistiga cu altceva, nu cu dovezi de forta si superioritate fizica

qloty

qloty

leo

30 Nov 2007, 20:37

a-ti demonstra forta miscind mobile grele prin casa.... nu cred ca inseamna puncte cistigate in ochii femeii. A o ajuta sa mute mobila grea pentru ca tu esti mai inzestrat cu un fizic mai puternic... asta e altceva. Nu forta ta fizica a atras punctele ci gestul tau.
Asta e o mare diferenta pe care cei mai multi barbati nu o percep.
Cit despre violenta domestica..... nu pot sa cred ca nu ai o parere despre asta. Poate o consideri indreptatita in citeva cazuri. Multi o considera asa dar eu cred ca gresesc. Nimic nu justifica violenta indreptata impotriva femeii pe care se presupune ca o iubesti!

leo

leo

si pisi

30 Nov 2007, 13:27

o femeie iti incearca forta si in joaca. daca observa ca nu raspunzi te considera slab.

leo

leo

uite un mod

30 Nov 2007, 12:56

de curand am ajutat-o pe prietena mea miscand niste mobila foarte grea si mare. am castigat cateva puncte. altadata am apelat la forta mea pentru a o proteja de alta persoana. forta nu inseamna neaparat violenta, desi am intalnit o femeie care mi-a spus ca m-a inselat pentru ca nu am batut-o la timp sa stie si ea ca are langa ea un barbat. exista si cazuri de astea.

pisi

pisi

leo,

30 Nov 2007, 11:26

ia da-mi mie un exemplu de impunere cu forta a sotului in fata sotiei, sa zicem.

leo

leo

:)

29 Nov 2007, 18:23

am spus forta si nu violenta. e o diferenta. si forta poate fi folosita si la caratul unui sifonier., nu la lupte greco-romane.

stii care e chestia cu respectul si femeile? exista femei pe care le respecti si apreciaza asta si femei pe care le respecti si te considera slab. fiecare are nevoie de o demonstratie. pentru unele trebuie sa faci pe sensibilul iar pentru altele pe puternicul.

cat despre violenta in familie si contra ce vrei tu, nu am nici o parere. nici nu acuz si nici nu accept. fiecare isi face in ograda lui cum il taie capul. de ce sa ii impun regulile mele altuia? daca persoana respectiva sta impreuna cu un astfel de om inseamna ca ii convine, ca altfel si-ar lua talpasita.

pisi

pisi

ce???

28 Nov 2007, 16:41

tu sprijini violenta impotriva femeilor?

bleah...

daca pentru tine un barbat care-si trateaza partenera cu respect e un barbat slab, inseamna ca gandesti cam limitat, ma scuzi.

leo

leo

....

28 Nov 2007, 13:58

un barbat trebuie sa stie cand sa dea cu pumnul in masa si cand sa foloseasca alte metode.
si forta este utila la ceva. o femeie nu respecta niciodata un barbat slab. ii da senzatia de insecuritate.

pisi

pisi

atunci

26 Nov 2007, 17:51

cand un barbat isi trateaza partenera cu respect si ca pe egala sa, cand isi imparte aatributiile cu ea, cand stie sa o asculte si s-o sprijine, atunci putem spune ca un barbat e barbat.

Altfel daca nu respecta criteriile de mai sus il putem considera baiatul mamei sau machoman si nimeni nu cred ca vrea niste indivizi imaturi si care nu sunt in stare sa-si poarte singuri de grija, la usa.