Nepoata mea inca mananca noaptea!

by: tashulina
Am o nepotica de aproape 2 anisori si inca se trezeste de doua ori pe noapte pentru a bea lapte!

Sora mnea nu o poate dezvata de obiceiul acesta. Cateodata o mai pacaleste cu ceai de plante, insa de trezit tot se trezeste si odata cu ea si ei, bineinteles.

Sora si cumnatul meu sperau ca odata cu trecerea timpului sa nu se mai trezeasca noaptea si sa se poata si ei odihni, insa se pare ca nu va fi asa...

Ce sa faca? este diperata!

wonderland

wonderland

ei

10 Mai 2012, 15:31

poate o fi doar o perioada trecatoare, acum tot la fel face? sunt tare curioasa....

trebuie sa ai nervi de fier

10 Mai 2012, 09:32

si sa nu ai servici ca sa poti sa stai noaptea treaz in urletele copilului :)) eu nu am reusit sa il dezvat pe pui sa nu mai bea lapte seara, s-a dezobisnuit singur, ptr ca laptele pe care il tineam langa pat se cam acrise :)) a baut o gura din el si cand a vazut ca nu e bun l-a scuipat , apoi nu a mai cerut noaptea lapte :)) cu suzeta iarasi am scapat printr-o minune, eu ii cumparam la fiecare 2-3 luni suzete noi, ultima oara i-am cumparat de suzete de la un magazin nou care aveau o forma cu care el nu era obisnuit, seara i-am dat suzeta nou si nu a putut-o tine cateva secunde ca ia venit sa vomite, a mai incercat el de cateva ori apoi a aruncat-o cat colo si nu a mai cerut suzeta. Sa nu credeti ca nu am incercat sa il las sa planga seara dupa suzeta sau dupa lapte, dar nu am reusit nimic, caci a urlat cat a putut apoi a refuzat sa mai doarma, dupa cateva nopti de nesomn, am cedat nervos si eu si sotul ... eh, asa e puiul meu, incapatanat ,dar , am gasit alte solutii

simonafarcas

simonafarcas

Obiceiul e problema

25 Oct 2011, 23:15

Aici nu e vorba neaparat de faptul ca i'ar fi foame fetitei noaptea. E vorba de obiceiul ce i s'a format sa se trezeasca.
Ceea ce trebuie mama si tata fetei sa faca atunci cand se trezeste noaptea si cere de mancare sa o mangaie sa ii spuna ca noaptea nu se mananca si nimeni nu se trezeswte noapte sa pape si pusa inapoi in pat. e foarte posibil sa nu accepte dar trebuie nebagata in seama ca atunci vazand ca nu ii merge se va satura de plans si va dormi. Apoi e posibil si in urmatorea noapte sa se trezeasca si trebuie facut la fel. Si dupa o vreme de efort din partea parintilor sigur veti vedea rezultatul: fetita va dormi toata noaptea si nu se va mai trezi sa pape. Tot secretul succesului sta in vointa de fier a parintilor care auzind'o ca plange, dupa ce au pus'o in pat la somn si i'au explicat ca noaptea nu se mananca, e sa ramana insensibili la plans ca sa inteleaga fetita ca eforturile ii sunt in zadar.
GARANTAT CA ARE SA CEDEZE!
TREBUIE DOAR PERSEVERENTA!

Nu am reusit inca

11 Dec 2010, 20:53

Bebe a avut cateva saptamani cand nu s-a mai trezit noaptea ,dar acum iarasi se trezeste si bea lapte, stiu ca il supara ceva altfel nu s-ar trezi . Am incercat sa ii dau apa , mi- a aruncat stcla drept in cap:) in concediul de sarbatori o sa incerc sa ii dau iar apa sau ceai, acum nu pot caci trebuie sa dorm , altfel nu fac fata la servici , stiu ca o sa planga si o sa fie agitat cateva ore

tashulina

tashulina

A reusit

28 Iul 2010, 09:04

in sfarsit sa o dezvete de mancatul noaptea. I-au dat de fiecare data cand se trezea cate o feliuta foarte subtire de mar acrisor.

La inceput ii placea apoi incetul cu incetul a renuntat ea la a-l mai cere si nu s-a mai trezit noaptea sa pape.

criss_marin

criss_marin

buna

02 Feb 2010, 00:11

ca sa o dezvete de acest prost obicei trebuie s aii reduca doza de laptic noapte cate putin cu cate 10 ml pe seara si incet incet se va obinui cu o cantitate mai mica ...........pana se dezvata.ar fi bine daca nu ar mai lua nici biberonul sau suzeta(ii strica forma dintilor si a palatului).

claudia_mami

claudia_mami

buna

30 Sep 2009, 14:14

eu sunt mamica unei fetite de un an si 4 luni si amea fetita papa biberon de2 ori seara si eu am vrut so dezavat dar nu am reusit medicul mia recomandat sa o mai las sai easa totii dintisorii si sa renunt cand va fi pregatita si ea ..bafta si multa rabdare