Frigiditatea la femeile tinere....

by: fabi
Salutare tuturor forumistilor.As vrea sa-mi spuneti parerea vostra: o femeie tanara care nu are orgasm sau si mai rau,nu simte nici o placere in timpul actului sexual este corect etichetata ca "frigida"?Care ar putea fii cauzele acestei probleme si cum o putem trata?Medicii se feresc sa puna acest diagnostic femeilor f tinere.......voi c parere aveti?

ya_ya

ya_ya

:(

29 Sep 2007, 12:26

discutati atat de mult despre latura psihologica....aveti dreptate ...se ajunge l afrigiditate si asa
dar exista si hormoni care raspund pentru asta se mai numesc si "formonii oamenilor tineri" cand incepi sa imbatranesti se injumatateste secretia.
melatonina mai exact
se secreta doar noaptea...mai are si alte roluri in afara de asta...
secretia ei poate fi inhibata de f multe chestii pe car enoi le consumam..cafea, tutun, antidepresive..etc
exista si factorul "stres" care actioneaza asupra femeilor dar si asupra barbatilor...dar face mai multe ravagii in viata unei femei decat in viata sexuala a. unui barbat
asa ca exista o multime de factori ...si noi suntem din ce in ce mai expusi

leo

leo

...

25 Mai 2007, 20:25

desigur, sunt de acord cu tine dar gandeste-te un pic: daca nu poti comunica nu poti sa iti impartasesti dragostea. primul lucru este comuncarea in relatie. vorbind de constructii...desigur ca si pt ele trebuie un background solid dar si acolo principalul este comunicarea. aminteste-ti ca turnul Babilonului nu s-a putut finisa datorita lipsei de comunicare... si nu datorita lipsei de materiale de constructie

leo

leo

uff....

25 Mai 2007, 09:11

la draq ce programatori au astia de la ele.ro. de ani de zile nu sunt in stare sa mareasca numarul de caractere pe care le ia un post. ar trebui sa mai aiba activitate la templateurile astea.

leo

leo

continuare

25 Mai 2007, 09:09

te intorci cu spatele si faci si tu acelasi lucru impreuna cu ei. le spui sa indoaie foaia in doua si o indoi si tu pe a ta, apoi in iar in doua, apoi sa indoaie coltul din stanga jos, apoi sa mai indoaie o data acelasi colt in sens invers, apoi sa rupa un patrat de 1 cm din partea de la mijloc al hartiei. dupa care te intorci spre ei cu foaia ta. ai sa vezi ca urmand aceasta metoda de "blind following" au obtinut fiecare altceva. de ce? pentru ca nu au putut sa te intrebe cum. pentru ca nu a existat comunicarea...

leo

leo

silsan iti propun un test

25 Mai 2007, 09:08

strange 10 prieteni si supune-i la el. ai sa vezi ce inseamna lipsa de comunicare la orice nivel nu doar in relatie. pune-i sa ia o foaie de hartie si ia si tu una, apoi pana la sfarsitul exercitiului spune-le sa nu te intrebe nimic.

fabi

fabi

silsan si leo

25 Mai 2007, 09:05

va "duelati"?:P.....as spune ca Silsan are ceva idei preconcepute la care nu renunta usor in timp c Leo este "maleabil"....oricum va multumesc pt interesul acordat acestei teme

leo

leo

spre exemplu...

25 Mai 2007, 09:00

in pat comunicarea verbala are un pic de suferit, dar asta nu inseamna ca nu exista comunicare. se realizeaza prin alte mijloace, privire, auz, felul in care cei doi parteneri isi apropie corpurile, atingere etc...

leo

leo

silsan

25 Mai 2007, 08:58

iti inteleg punctul de vedere, dar eu m-am referit la comunicare ca fiind o multitudine de elemente mai mult sau mai putin definite exact si nu doar la cea verbala. la asta ma gandeam si cand am spus ca este defectiv de plural cuvantul. logica nu accepta un plural.

leo

leo

10x

24 Mai 2007, 23:39

multumesc pentru apreciere fetelor... tot timpul am incercat sa castig cat mai mult din relatiile mele, asa ca am fost atent la fiecare nevoie a partenerelor pe care le-am avut de-a lungul timpului. cred ca stiu o mica parte din problemele care stau in calea relatiilor de succes.

fabi

fabi

silsan

24 Mai 2007, 09:56

"comunicarea a fost,este si va fi un factor principal pe drumul catre frustrare"?????????!!!!!!!!!!!!! doamne c idee......nu mai e cazul sa te intreb daca esti barbat sau nu pt ca mi-am dat seama.....cateodata debitati niste baliverne pt al caror inteles nici nu trebuie sa ne batem noi femeile capul ci doar sa exprimam linistite "a e barbat...."......Leo ca intotdeauna ma surprinzi placut :) desi esti f tanar gandesti matur.

pisi

pisi

Dragul meu Leo,

23 Mai 2007, 17:10

ce mi-a placut ultima ta replica! :)
Ai pus punctul pe i,excelent punct de vedere!

leo

leo

...

23 Mai 2007, 14:02

s-ar putea sa gresesc, dar in opinia mea comunicarea este expresia, lipsei de frustrare, a increderii, a sentimentelor, a unui caracter deschis etc... atunci cand cateva din aceste situatii nu sunt devansate comunicarea se pierde. si fara ea se pierd si celelalte avantaje ale unei relatii stabile.

leo

leo

silan

23 Mai 2007, 13:59

desigur, sunt de acord cu tine, dar desi nu se poate concepe lipsa de comunicare intr-o relatie stabila, am vazut parteneri care erau de 10 ani impreuna dar comunicarea lor tindea spre 0 (in afara patului ma refer. dar daca in afara nu merge, nici in pat nu sunt minuni prea mari).
ah, am folosit relatii si nu relatie pentru ca am vrut sa generalizez. nu am putut fireste sa folosesc si comunicare la plural pentru ca este un cuvant defectiv de plural.

leo

leo

silsan

22 Mai 2007, 08:00

ha!...si tu vrei sa spui ca daca citesti o carte sau doua intelegi ceva? cred ca este imposibil. cea mai buna cale de a invata pe care o cunosc este comunicarea. si mai e ceva: nu suntem roboti, in timpul ala trebuie sa ma simt si eu bine, nu sa urmaresc tabloul cu obiective si sa incercuiesc pe cele realizate. deci, raman la ideea mea: relatii intime slabe = comunicare slaba. asta e cauza si nu lipsa de pricepere a unui sau a celuilalt. cred ca lipsa de imaginatie poate fi inlocuita de comunicare, iar comunicarea de experienta.

leo

leo

silsan

21 Mai 2007, 14:55

pentru ca un barbat sa isi dea seama daca o femeie mimeaza sau nu orgasmul trebuie sa aiba experienta cu cel putin 5-6 femei pentru ca sa poata deosebi anumite particularitati sau sa o cunoasca destul de bine...iti dai seama ca nu toti au asemenea lucruri la activ.

leo

leo

nu cred ca...

21 Mai 2007, 14:48

...problema e neaparat la barbati. nu imi dau seama cum a ajuns insa disputa de la frigiditate la orgasm. o femeie frigida nu poate avea orgasm... iar sa iti dai seama cand o femeie ajunge la orgasm este destul de greu daca nu o cunosti bine, pentru ca fiecare se comporta destul de diferit. cea mai buna metoda la "incepatori" este ghidarea. daca tu nu ii spui ce sa faca de unde sa stie el?

fabi

fabi

aha

21 Mai 2007, 08:47

deci esti de acord ca problema este la barbati....k,asta am vrut sa citesc :P

fabi

fabi

silsan

18 Mai 2007, 22:18

pe bune frustrarea nu e un factor principal....cred ca exagerezi un pic

fabi

fabi

silsan

18 Mai 2007, 08:25

nu stiu c ai vrut sa faci,sa spui,nici statisticile in procente d unde le-ai luat insa mai incearca.....poate-ti iese.....:P

fabi

fabi

saitan

18 Mai 2007, 08:19

bune sfaturi......ms!

fabi

fabi

ariana16

18 Mai 2007, 08:18

k d obicei suntem p aceeasi lungime de unda :)....

fabi

fabi

OPRITI-VA!!!!!!!

18 Mai 2007, 08:16

stiu eu care e cauza cea mai plauzibila si des intalnita :femeile care nu sunt satisfacute de barbatul cu care sunt se grabesc sa creada ca problema este la ele.....cand,in realitate,in cele mai multe cazuri barbatul cu care fac sex nu este cel potrivit.....intrebarea mare este:cum naiba nu-si dau seama barbatii ca femeia cu care au relatii intime nu are orgasm???????....este ignoranta sau egoism?sau pur si simplu femeia pt majoritatea barbatilor tot o enigma a ramas?

saitan

saitan

ceva important

24 Apr 2007, 14:50

pt ca prea multe femei au probleme in depistarea placerii in totalitate.
nu te prefece NICIODATA ca simti sau ca-ti place.
nu-ti "amagi" astfel partenerul , caci singura in pierdere esti tu .
cand esti gata sa incerci sa gusti din "placerile carnale" elibereaza-ti mintea si indicai fiecare graunta de placere partenerului...aratai zonele...ajuta-l...ajuta-te pe tine! Nu uita de comunicare! Comunica!
Toate astea sunt valabile si pentru sporirea placerii in timpul actului, chiar si in situatiile normale.

saitan

saitan

...

24 Apr 2007, 14:31

multa rabdare si atentie la fiecare miscare. lasa-te dusa de val...incearca sa simti fiecare atingere. Trebuie sa spui(si sa CREZI ): VREAU! POT ! IMI PLACE! alunga orice gand negativ. concentreaza-ti mintea si corpul asupra actului .
Sau poate esti inhibata? sau poate te temi? sau poate nu este partenerul/partenerii potrivit/ti...?

leo

leo

deh

23 Feb 2007, 13:46

nu ti s-a intamplat niciodata ca sa nu iti placa persoana de langa tine? mai ales ca la voi la femei e un proces complicat...

sa fim seriosi: ce barbat nu ar fi de partea iubitei daca ar afla ca are o problema? ce rost ar mai avea daca ea nu se simte bine. eu am simtit asta pe pielea mea: cand am aflat ca cistita prietenei ii creaza probleme, nu m-am mai gandit cat ma costa ginecologul, am mers si am platit asta cat a fost. afurisita boala...

fabi

fabi

Leo

19 Feb 2007, 08:58

cum ai putea fii cu cineva si sa nu-ti placa?c ai vrut sa spui?

fabi

fabi

Pisi

19 Feb 2007, 08:57

s-ar putea sa ai dreptate astfel incat cauze psihologice sa duca la frigiditate....dar?cum dumnezeu sa comunici partenerului astfel d probleme?ori cata "delicatete" ai folosi!!!!!!sunt zeci d femei care tin secret aceasta problema fiindca nu-i poti comunica asa ceva unui barbat...s-ar simti tradat,ranit in orgoliu propriu sau si mai rau ar considera ca nu este iubit cu adevarat......

pisi

pisi

continuare

06 Feb 2007, 15:40

Toate aceste prejudecati,inoculate de cei de acasa pot ridica,inconstient de vointa celei implicate, bariere in a se simti bine alaturi de iubit sau a-si accepta corpul si propriile dorinte.
O discutie cu un psiholog pentru a afla cauzele frigiditatii ar ajuta probabil foarte mult.
Si sa nu uitam ca trebuie comunicat si partenerului acest lucru,dar cu multa delicatete.

pisi

pisi

Cauze

06 Feb 2007, 15:39

Frigiditatea are mai degraba cauze psihologice decat fizice.
Vinovata de frigiditate se face adesea educatia exagerat pudica in ceea ce priveste sexualitatea primita de persoana in cauza de la parinti.
In familia respectivei fete nu s-a discutat despre sex sau daca a fost discutat subiectul atunci sexul a fost catalogat probabil ca fiind un lucru murdar,rusinos,pacatos.

leo

leo

pai...

06 Feb 2007, 15:21

depinde daca partenerul e pe placul ei. si mai depinde ce i-a starnit aceasta stare. si inca o data mai depinde daca partenerul si ea stiu ce trebuie sa fac in pat

Link-uri recomandate:designer interior onlinedesigner interior bucurestinikydecor.romobilier living preturiclassic interior design
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.