Inelul contraceptiv

by: viviene
Aud in stanga si-n dreapta fete care vor o pauza de la anticonceptionale, ba pentru ca uita sa le administreze la ore fixe, ba pentru ca incurca pastilele intre ele, ba ca s-au ingrasat etc.
Eu sunt atat de multumita de inelul contraceptiv pe care-l folosesc si trebuie sa recunosc ca dupa multe broaste sarutate, el este printul meu.
O singura data pe luna trebuie sa-mi aduc aminte de el si gata.
SI faptul ca are doza mai mica de hormoni m-a si ajutat cu greutatea acumulata din timpul pilulelor.

sunshine_ro

sunshine_ro

eu n-am simtit

28 Feb 2011, 20:21

eu n-am simtit nimic pana acum si prietenul meu nu s-a plans nici el.
cred ca daca nu-i convenea spunea el ceva.

veve_riz

veve_riz

hmm

21 Feb 2011, 09:37

am si eu o intrebare: nu e inconfortabil in timpul actului sexual, daca el se afla in vagin? nu se simte de catre barbat?

maiana

maiana

informatii

13 Feb 2011, 22:40

"# doze zilnice scăzute (inelul contraceptiv vaginal conţine cea mai mică doză de hormoni estrogeni disponibilă într-un contraceptiv hormonal cu acţiune sistemică)
# eliberare continuă de medicamente (administrarea o dată pe lună permite eliberarea continuă de doze mici de hormoni)"
"# reduce expunerea hormonală sistemică (prin administrarea vaginală a fost posibilă reducerea dozelor de hormoni estrogeni, reducându-se astfel expunerea sistemică la hormoni) ;
# reducerea reacţiilor adverse (prin reducerea expunerii sistemice sunt reduse şi reacţiile adverse tipice contraceptivelor hormonale, de tipul; greaţă, tensiune mamară, dureri de cap etc)."
am gasit cate ceva despre inel pe romedic.ro
vad ca articolul e scris de un medic ginecolog deci stie ea ce stie.

viviene

viviene

Argumente

09 Feb 2011, 00:04

Poftim argumentul:
inelul elibereaza etonogestrel şi etinilestradiol de 0,120 mg şi respectiv 0,015 mg în 24 de ore, pe o perioadă de 3 săptămâni pe cand yasmine (pilulele care presupun a avea cel mai mic dozaj hormonal) au dublu: etinilestradiol 0,03 mg.
Un argument mai valabil decat acesta nu ti l-a dat decat sunshine totusi, pentru ca din toate parerile auzite de pana acum nimeni nu a declarat ca s-ar fi simtit mai rau sau macar la fel ca si cu pilulele.

sunshine_ro

sunshine_ro

ps

08 Feb 2011, 23:21

ps: am uitat sa specific si ca probabil afirmatia medicului e sustinuta si de efectele secundare pe care le-am avut eu de la yasmine si care dupa utilizarea inelului au disparut destul de repede: greturi, balonare, dureri de cap.

sunshine_ro

sunshine_ro

well

08 Feb 2011, 23:19

well, eu inca nu stiu prea bine trebuie sa recunosc ca numeric habar nu am ce concentratie.. dar medicul mi-a zis ca are o concentratie de 2 ori mai mica decat yasmine, cele pe care le luam eu, ceea ce m-a multumit enorm.
poate stie Viviene mai multe sa ne spuna..

hmm

07 Feb 2011, 10:06

tie ti se pare mai convenabil inelul? de ce?

spui tu ca are o concentratie foarte mica de hormoni? ce concentratie? spui ca e mai mica decat a pilulelor? care pilule?

sustine ceva cand ai argumente...

sunshine_ro

sunshine_ro

cel mai bun

22 Ian 2011, 04:17

Maiana, cel mai mic chiar! Cred ca asta-i cel mai mare avantaj al lui

maiana

maiana

sourcream

19 Ian 2011, 03:41

Sa stii ca si inelul este tot pe baza de hormoni, doar ca mai putini ca la pilule.

viviene

viviene

:)

18 Ian 2011, 18:24

@ Sourcream: pai spune-mi ce vrei sa stii? :D
Inelul se numeste NuvaRing, se gaseste in cam orice farmacie, e usor de scos/introdus (asta daca vrei sa-l scoti in timpul actului sexual) altfel il lasi la locul lui 3 saptamani, pana la pauza de 7 zile.
Cu exceptia faptului ca e intravaginal si are o doza mai mica de hormoni e cam la fel ca pilulele.

maiana

maiana

..

18 Ian 2011, 17:58

nu sunt medic, nu stiu cum e cu pauzele astea.
dar eu am trecut de la pilule direcct la inel dupa ce am avut numai belele pe cap de la ele.

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.