intrebare...

by: al3csutzza
buna tuturor..am si eu nevoie de un raspuns..am o prietena care zice k nu o facut-o cu iubitul ei,doar dushuri si bai,de astea:) ea are aproape 16 ani,prietenu are 19,si se temea ca,daca iubitul ei a ejaculat ff aproape de "organul" ei,sa nu fi ramas:)) acuma panica e si mai mare,k nu ii mai vine menstruatia si nici la ginecolog nu vrea sa mearga..si stateam si ma gandeam...cum sa ramana o fata insarcinata fara contact sexual?pls un raspuns, poate se calmeaza..mersi anticipat:)

ya_ya

ya_ya

ovidiu

06 Dec 2007, 11:33

e cat se poate de potrivit mesajul tau ...pentru acum vreo 5-10 ani....dar din nefericirie acum acum e necesar sa se faca o educatie si celor pe care noi ii consideram copii.
se pare ca nu le place sa fie copii, iar in familie nu gasesc o persoana care sa le explice cum sta treaba..pentru ca nimeni din familie nu considera ca ar trebui sa discute pentru ca sunt inca copii...
se pare ca nu e asa....si uite asa creste numarul avorturilor...bolilor cu transmisie sexuala...etc
tre sa ne schimbam putin mentalitatea sa putem sa-i ajutam...pentru ca poate o sa ai si tu copii si nu poti sa-i controlezi atat de mult pe cat o sa doresti si e trist sa se ajunga in situatii neplacute doar pentru ca nu stiu mare lucru despre subiect

qloty

qloty

ovidiu cel mare

04 Dec 2007, 10:16

daca ai ceva de spus spune. Nu face pe moralistul dintr-un colt ca nu da bine pe aici.
Fa-ne o educatie sexuala adecvata ca sa ne desteptam si noi restul lumii.

ovidiutudoran

ovidiutudoran

Doamne!!!

06 Nov 2007, 02:34

Copiii? Au inceput desenele cu Scooby-Doo...Nu mai stati pe forumuri!!!

ya_ya

ya_ya

sanse au fost::))

29 Sep 2007, 11:54

asta pentru viitoarele amatoare...
sunt sanse si scuza pe care a spus-o cineva aici ca altii incearca de 2-3 actul propriu sis si nu raman nu e relevant..depinde de fiecare organism, de periada , de fertilitate..o gramada
si se stie ca si stunci cand folosesti prezervativul....in tipul preludiuliu se pot elibera spermatozoizi..cantitate mai mica ce-i drept...si daca cele 2 organe vin in contact..se pate ajunge la sarcina..se stie asta...
dar acum se intampla rar....oricum in ultimul timp femeile fac din ce in ce mai greu copii ..deci cred ca nu se mai pune problema acum cu atat infertilitate..dar e bine de stiut

karinna

karinna

de cand ai scris tema pana acum...

25 Aug 2007, 02:18

a aflat sigur daca e sau nu... numa acu am vz data!

karinna

karinna

...

25 Aug 2007, 02:17

este lucru cert ca poate ramane insarcinata in conditiile astea(fac baie impreuna,ejaculeaza in apa...)!cel mai bine sa faca un test de sarcina...sa stie clar care e situatia!

qloty

qloty

inceperea vietii sexuale

06 Aug 2007, 16:18

depinde de vointa fiecaruia. Daca ea a ales sa faca lucrul asta... foarte bine, nu e treaba nimanui. Dar trebuie sa fie bine informata si sa nu bijbiie printre intrebari si indoieli. Prezervativul este OBLIGATORIU. Chiar daca partenerul are 19 ani ( deci e mai matur decit prietena ta) asta nu inseamna ca e un partener experimentat. Alte metode contraceptive mai sigure si mai inofensive pentru sanatatea ta.... nu exista.
Succes

qloty

qloty

alex

06 Aug 2007, 16:16

nu vreau sa te panichez dar sansele ca prietena ta sa ramina insarcinata nu sint chiar aproape de zero. Daca ejacularea s-a produs pe vulva, sansele sint destul de mari. chiar si ejacularea in apa din cada in timpul unei bai impreuna poate duce la o sarcina nedorita. Spermatozoizii nu supravietuiesc mult intr-un mediu rece, dar... la 37 de grade celsius pot rezista 2-3 zile ( suficient cit sa dea o fuga pina la ovar)

pisi

pisi

Protectie

31 Iul 2007, 13:18

Alexuta,spune-i prietenei tale sa foloseasca prezervativul,deoarece confera o protectie de aproape 100% contra sarcinilor nedorite sau bolilor cu transmitere sexuala,iar daca el nu vrea prezervativul,sa-i dea papucii sau sa-l ignore,pana va accepta sa-l poarte atunci cand fac dragoste.
In privinta fazei cu baia,ma gandesc ca totusi spermatozoizii nu pot supravietui chiar asa,in orice conditii,au nevoie de anumite conditii prielnice pt a supravietui in afara mediului lor.
Menstruatia poate intarzia din diferite motive,nu neaparat din motive de sarcina,dar ti-as sfatui prietena sa se duca la farmacie sa-si ia un test de sarcina si daca iese pozitiv, neaparat sa vorbeasca cu iubitul ei,parintii si un medic ginecolog,pentru a cauta impreuna o solutie.
Dar pe viitor sa foloseasca prezervativul,neaparat.
Mult succes!

al3csutzza

al3csutzza

.....

30 Iul 2007, 21:23

esti sigura?adik,e prietena mea cea mai buna si incep si eu sa fiu "panicata"...si am vb cu o femeie trecuta prin viata si mi-a zis k se poate fara contact,k in apa calda colul fetei se deschide si dak baiatul ejaculeaza in apa,se poate....pana mea,nu ma pricep la kestii de astea deloc,vreau doar sa ma lamuresc.help!

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.