intrebare cu privire la orgasm

by: tigri_77
E destul de ciudat, dar nu am avut pana acum orgasm cand am avut contact sexual.. In schimb, cand ma masturbez, am orgasm- deci nu se pune problema ca nu as stii cand survine asa ceva :P
Nu stiu daca asta se cheama frigiditate, pentru ca actul propriu-zis imi provoaca imensa placere... singura problema e ca nu ajung la mult-laudatul climax!

Imi poate explica cineva situatia?

Mersi mult!

balaurulmare

balaurulmare

Voi sunteti de vina

15 Mai 2009, 20:43

Da,parerea mea este ca o parte din vina e a voastra.De exemplu,daca il iubesti si crezi ca merita efortul poti sa il inveti TU cum sa iti faca orgasm.Cum vei fi in stare sa iti inveti copilul tau sa umble si sa vorbeasca,daca nu iti poti invata iubitul sa iti provoace orgasm?? De exemplu ii poti sugera ca intr-o seara in loc de sex doar sa va masturbati.Insa reciproc."Tu imi provoci un orgasm,dupa aceea si eu iti dau unul".Si in timp ce iti mangaie clitorisul,fi un ghid pentru el.Nu te rusina sa ii spui cum te simti bine.Si eu am avut probleme la inceputul vietii sexuale cu provocarea orgasmelor prietenei mele,insa AM INVATAT-O SA MA INVETE cum sa ii fac orgasm,iar dupa aceea am avut amandoi o viata sexuala implinita,si de foarte multe ori am avut orgasme reciproce,ceea ce va spun,e nemaipomenit.Si toate astea cu un penis de 13 cm . Tot ceea ce e nevoie , este sa fiti amandoi relaxati,poate un pahar de vin cu Cola , si un masaj la inceput :) Mentionez ca am 24 ani.

ladybug

ladybug

offfff

23 Dec 2008, 15:00

nu se numeste frigiditate. uita tot ceea ce ai vazut prin filme. nu avem toate orgasm prin contact sexual. daca vrei sa ai orgasm poti incerca sa iti stimulezi clitorisul simultan, in timpul penetrarii.
este foarte important de stiut ca: CLITORISUL ESTE PRINCIPALUL ORGAN SEXUAL AL FEMEII, NU VAGINUL.
chiar daca nu esti foarte sensibila in zona vaginului ai putea avea orgasm, dar nu spune nimeni ca e foarte usor. necesita multa tehnica si rabdare din partea barbatului si determinare din partea ta. trebuie sa inveti sa atingi acele orgasme, nu vor veni de la sine
suces!

egodog

egodog

offff

16 Nov 2008, 19:06

e atat de trist ca marea majoritate a femeilor nu stiu cele mai importante lucruri despre sexualitatea lor... nu! nu se numeste frigiditate!!!
daca ai citi si articolele de pe site de la rubrica sex ai vedea ca s-au scris multe despre orgasm.
realitatea este ca organul sexual al femeii este clitorisul nu vaginuk. marea majoritate dintre noi avem orgasm prin stimularea clitorisului. numai 25-30% dintre femei pot avea orgasm, doar prin penetrare, fara stimularea simultana a clitorisului. da, fericitele! dar asta nu inseamna ca noi, celelalte 75% suntem frigide. pur si simplu avem nevoie de mai multa atentie din partea partenerului.
apoi, e normal sa avem orgasm cand ne masturbam pt ca noi stim ce facem acolo. dar daca partenerul nu se pricepe si noi nu stim sa-l ghidam, te mai miri ca n-ai orgasm? NU ESTI FRIGIDA! trebuie doar sa-i arati cum sa te satisfaca

buburuzik

buburuzik

same here

13 Nov 2008, 17:05

Aceeasi problema am avut-o si eu cu fostul meu prieten cu care mi-am inceput viata sexuala. Si pot spune cu siguranta ca asta a facut ca relatia noastra sa se destrame cu timpul. Dar uite ca acum am pe altcineva, care e mult mai atent si mai grijuliu cu mine si cu ceea ce simt si am reusit sa trec peste. Secretul este ca in timpul actului sexual imi stimuleaza si clitorisul :)
Crede-ma, face minuni!
Apropos, m-am mai documentat despre problema asta si am citit un studiu care zice ca 70% dintre femei au nevoie de stimulare suplimentare a clitorisului pentru a ajunge la orgasm. Asa ca nu este pe departe singura!

halil

halil

...

11 Nov 2008, 13:22

am si eu aceeasi problema ca deea 2908.ce e de facut fetelor.mai precizez ca il iubesc pe sotul meu in continuare dar .......si nici pofta parca nu mai am

laura17

laura17

Incearca asa

02 Sep 2008, 00:01

1. Concentreaza-te asupra senzatiilor..lasa-te purtata de val.
2. Incearca sa aplici pozitia in care te masturbezi si cu partenerul. Adica penisul lui sa patrunda in aceeasi pozitie cu obiectul pe care il folosesti cand te masturbezi.

cielo

cielo

Lucreaza mai mult...

13 Apr 2008, 13:05

In primul rand si tu trebuie sa fii destul de tensionata in momentele alea si probabil ca d-aia nu iti reuseste. Insa, eu sunt de parere ca si el trebuie sa stie ce sa faca pentru a te duce pe culmile " fericirii ". De ce oare intotdeauna femeile cred ca ele sunt vinovate atunci cand sexul nu iese bine?

deea_2908

deea_2908

aceeasi problema

07 Apr 2008, 14:19

Buna! In legatura cu orgasmul, am si eu o problema. nu am avut niciodata orgasm vaginal. din cauza asta prietenul meu a devenit foarte frustrat, dar si eu la randul meu. avem din ce in ce mai putine contacte sexuale, si e doar vina mea, pentru ca eu le refuz.de asemenea, de cele mai multe ori, am dureri in timpul penetrarii. mi-am facut consult ginecologic si mi/a iesit ca am uter retrovers, dar nu cred ca asta e cauza.una peste alta, cum sa fac sa imi revin ;i sa aprind iar dorinta? relatia noastra se cam duce de rapa... :(

lily_flower

lily_flower

orgasm

28 Mar 2008, 22:19

parerea mea e ca nu orgasmul conteaza...daca tu esti frustrata ca nu ai orgasm cu partenerul consider ca esti un pic egoista...nu te mai gandi la acest climax pt ca e posibil sa nu-l mai ai din cauza asta...si prelungeste preludiul da nu foarte mult sa nu te plictisesti:))

yolka

yolka

Mai multe

15 Ian 2008, 15:30

Dupa parerea mea pot fi mai multe. De exemplu sunt femei care nu (prea?) pot, nu stiu daca deloc, sa aiba orgasm vaginal. Pur si simplu.. insa cred ca cu putina perseverenta ar trebui sa reusesti. :) E foarte important sa te concentrezi asupra ce ti se intampla, asupra senzatiilor etc.

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.