Stresul de sarbatori

by: 
Sunt atatea de facut, de cumparat pentru Craciun, impachetat mii de cadouri, gatit zeci de feluri de bunatati, toate trebuie facute la timp. Ai casa plina de musafiri, vin rude de peste tot sa stea la tine de Sarbatori, urmeaza zile intregi de vizite pe la toti prietenii. Ce strategie aveti anul asta pentru a evita stresul de sarbatori?

tashulina

tashulina

da, cred

23 Dec 2010, 10:52

ca de fapt bucuria Craciunului iti da energie si te detensioneaza in toata nebunia care o sa se creeze in acele zile...

merci de idee Cristi

21 Dec 2010, 21:20

ma gandeam si la o zi de relax, dar nu numai ptr mine, ci si pentru prietene si mai ales bunici, sa atacam intr-o zi un salon , dar cred ca e prea costisitor :)asa ca o sa ne facem coafurile acasa una alteia, asa, ca la nunta in familie, sau mai bine zis ca la bachellorete party , poate si masti cu oua :)) , ce o mai ramane de la cozonaci =))

serios

21 Dec 2010, 21:04

nu stiu la ce kitsch-uri te referi, nu e vb sa facem ceva extravagant, doar petrecere de Craciun cu familia si prietenii, la sarbatori mari de intalnim cu totii, ptr asta tre sa fac ceva decoratiuni de Craciun, minimum, nu? + brad , la fel, nu ma refer la bucate alese, ci la bucatele de Craciun, aperitive, sarmalute, fripturi, carnati, curcan, placinte, cozonac, toate gatite pentru vreo 20 si ceva de adulti si vreo 10 copii cu varsta pana in 5 ani, copii care vin la colinda, asteapta pe Mosul la noi la brad :) plus musafiri non-stop care vin si stau la noi acasa de Sarbatori, cred ca oricat de mult m-as controla, nu se poate sa nu simt febra pregatirilor, a Sarbatorilor. O sa fie harmalaie mare, toate camerele ocupate, galagie, bebelusul meu o sa planga probabil, caci nu ii place cand cantam cu totii ... am tot exersat cu Colindele :)). Ca sa va spun, solutia mea ptr evitarea stresului: Bucuria mare din sufletul meu ca ne intalnim cu totii, e cel mai bun energizant, abia astept sa cantam colinde in jurul bradului, sa facem focul , sa miroasa a lemn ars, a brad, a scortisoara si carnati, neaparat:) sa desfaca copii cadourile si mai ales sa il pupam pe Mos Craciun ( sotul meu ).

cristi_iordache

cristi_iordache

nu te neglija

21 Dec 2010, 21:01

In principiu, trebuie sa incerci sa nu te neglijezi pe tine. Pe langa toata nebunia asta, incearca sa te rasfeti cumva si pe tine. Cumparati un set de lenjerie intima, mergi la cosmetica sau la masaj si lista poate continua la nesfarsit.
Important e sa gasesti ceva care sa iti dea o stare buna si asa o sa ai energie pentru toate acele activitati de care vorbeai mai sus.

ionelala

ionelala

nici un stres de sarbatori

21 Dec 2010, 19:00

Parerea mea este ca nu-ti trebuie nicio strategie ca sa simti cu adevarat ca a venit Craciunul..Nu sunt de parere ca trebuie sa imresionezi pe cineva facand bucate alese sau decoratiuni care pot fi exorbitante.Tot ceea ce conteaza este ca spiritul Craciunului sa-ti inunde sufletul si intreaga familie..Toata agitatia asta creata de goana dupa cadouri si cumparaturi au transformat Craciunul traditional intr-unul comercial.Pacat ca incetul cu incetul se pierd traditiile..colindele si obiceiurile mostenite..si sunt inlocuite cu niste kitsch-uri.Daca vei sta sa te stresezi pentru toate,vei constata ca sarbatorile au trecut pe langa tine si ca nu ai realizat de fapt nimic..Cel mai important este sa simti aceasta mare sarbatoare cu sufletul si apoi cu cele materiale..Sarbatori fericite!