Concediu fara plata

by: scorpion_girl
Mi-am terminat deja zilele de concediu platit la care aveam dreptul, din cauza unor probleme familiale, dar inca mai am nevoie de cateva zile libere. As vrea sa imi iau concediu fara plata, insa nu stiu in ce conditii se acorda si care sunt drepturile si obligatiile mele referitor la acordarea acestuia. Ma poate lamuri cineva? multumesc.

cold_as_ice

cold_as_ice

Da' cine

09 Aug 2010, 09:12

crezi tu ca mai acorda acum concediu fara plata 3 luni, pe criza asta?

tashulina

tashulina

...

30 Iul 2010, 09:32

Conform Codului muncii:

Art. 148. - (1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.

(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Cam asta am gasit pana acum. Ah, si ca nu iti poti lua mai mult de 90 zile/an de concediu fara plata.

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.