Concediul de carantina

by: autumn
Ce este concediul de carantina si in ce conditii acesta isi produce efectele? Stiu ca e legat de o boala contagioasa, insa mai multe nu stiu. Ma poate ajuta cineva?

tashulina

tashulina

pai

01 Oct 2010, 08:29

camn asa ceva, pt ca firma angajatoare nu considera ca angajatul a lucrat in aceasta perioada.

lilly_buterfly

lilly_buterfly

Stai sa pricep

29 Sep 2010, 09:03

si io, adica esti trimis fortat acasa dar ti se plateste doar 75% din ziua de munca?!

tashulina

tashulina

Stiu

28 Sep 2010, 12:56

ca in cazul instaurarii carantinei in firma in care lucrezi, ca urmare a unei boli contagioase, contractul tau de munca se suspenda pe perioada nedeterminata.

Am gasit asta, in Codul Muncii:
"In aceasta perioada, salariatilor nu le este permis accesul in unitate, iar lipsa drepturilor de natura salariala este acoperita prin acordarea unei indemnizatii de asigurari sociale suportate integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.

Cuantumul acestei indemnizatii reprezinta 75% din baza de calcul stabilita de art. 99 din Legea nr. 19/2000, ca o medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni in care s-a datorat contributia de asigurari sociale anterior primei zile de carantina."

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.