Contract de inchiriere nerespectat

by: moderator
Am un cuplu de prieteni care si-au inchiriat o garsoniera pe 1 an, cu plata in avans, cu contract de inchiriere, cu totul legal, insa acum 2 saptamani, dupa ce au stat in ea fix 4 luni, i-a sunat proprietarul sa ii anunte ca vinde garsoniera si ca in 3 zile ei trebuie sa se mute. Are dreptul sa faca asa ceva proprietarul? pt ce a mai fost incheiat acel contract pe un an??

sunshine84

sunshine84

daca exista un contract

09 Feb 2012, 13:00

in care se specifica clar durata, se poate face reclamatie

carmen-ana

carmen-ana

Contract de inchiriere nerespectat de chiriasi

08 Feb 2012, 22:08

eu am o problema,exact invers !
chiriasii mei ( ea cu grad de handicap ) ,au plecat subit si m-au lasat cu 90 mil la intretinere si 35 mil la Enel !
acum ii caut de am innebunit ca sa-i dau in judecata ,daca nu trec 3 ani,altfel imi iau adio de la bani !
intre timp trebuie sa fac rost de bani sa platesc restantele ,altfel sunt data in judecata de asociatia de locatari,iar Enelul imi taie lumina si-mi reziliaza contractul!
nu numai propietarii sunt nemernici,sunt si unii chiriasi chiar daca au contract cu drepturi si obligatii si mai ales daca gasesc un propietar milos ca mine (ca sa nu zic prost) !

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.