concediu medical

by: doina89
sora mea este angajata de la 01.10 ac si de la 01.12 are concediu medical 14 zile(01.12-14.12).in mod normal cine plateste concediul medical??

tashulina

tashulina

Varicela

29 Dec 2009, 12:20

este o boala contagioasa. parerea mea este ca va fi ok cu concediul, mai ales ca sora ta a muncit 2 luni inainte sa si-l ia.

doina89

doina89

concediu

07 Dec 2009, 16:28

multumesc pt informatii
pt.tashulina:sora mea are varicela

tashulina

tashulina

Concediul medical

07 Dec 2009, 14:30

se acorda, potrivit legii doar daca:
-esti angajata cu contract individual de munca (deci nu colaborari)
-stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical
-exceptie fac urgentele medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA

Da mai multe detalii despre tipul bolii surorii tale, te rog.

tequila_cu_varza

tequila_cu_varza

Angajator+asigurari

04 Dec 2009, 18:56

Din cate stiu, primele 5 zile le plateste angajatorul iar celelalte sunt platite de asigurarile de sanatate.
http://verze.ro simtul umorului inca nu a murit

alexandras

alexandras

..

04 Dec 2009, 17:46

angajatorul!

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.