concediul postnatal si cel de crestere a copilului

by: misu
Daca in momentul nasterii sunt in concediul platit, pentru elaborarea tezei de doctorat - 6 luni, sunt obligata sa-l intrerup pentru a-mi lua cel postnatal de minim 42 zile?
Dupa terminarea concediului pentru elaborarea tezei voi putea sa-mi iau concediul pentru cresterea copilului?
 

misu

misu

concediul postnatal si cel de crestere a copilului

12 Sep 2005, 13:42

deci trebuie sa intrerup concediul pentru elaborarea tezei, sa-mi iau cele 42 de zile obligatoriu pentru a mai beneficia de cel de crestere de pana la doi ani?

codreanu

codreanu

concediu postnatal

09 Sep 2005, 19:09

Conform art.121 alin.(1) litera a) din legea nr.19/2000 asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatia pentru cresterea copilului, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani sau 3 ani (in cazul copilului cu handicap), numai dupa efectuarea a cel putin 42 de zile din concediu de lauzie.

 
 
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.