dreptul de habitatie

by: irinuka
In anul 1992, am cumparat un apartament de la mama mea ,ea mentinandu-si dreptul de habitat asupra unei camere de locuit. Dupa v anzarea casei ,mama mea a pastrat buletinul de identitate cu adresa apartamentului, desi avea o casa la tara,proprietate personala, unde locuia ,nu pot sa spun ca tot timpul, dar majoritatea zilelor din an. In restul zilelor, locuia in apartamentul pe care il vanduse si in care avea drept de habitat. Trebuie sa va spun ca niciodata nu a fost trecuta la intretinere si ca nu a participat in nici un fel la cheltuielile din apartament. In anul 2004 a fost evacuata din casa de la tara, in urma unui proces de calomnie, intentat de sora ei, si pe care mama l-a pierdut. A u rmat apoi refuzul platilor ce reprezentau daune morale si cheltuieli de judecata,apoi i-au scos casa la licitatie ,si in cele din urma a fost evacuata.Din ianuarie 2004 si pana in decembrie 2005 a locuit la fratele meu, apoi ,si-a adus aminte (cu ghilimelele de rigoare)ca are drept de habitat in apartamentul pe care l-a vandut in anul 1992. A mers la sectia de politie si a facut o plagere in care scria ca am dat-o afara din casa, am amenintat-o cu moartea , si ca nu are unde locui din cauza mea. Am fost "vizitata "de politia de sector acasa , si am dat o declaratie in care am dezminţit cele spuse de ea. Declaratia mea , a fost intarita de declaratia unui martor , prieten de familie , care cunostea situatia . Din decembrie 2005, mama mea locuieste la mine, este trecuta la intretinere, (pe care nu o plateste, cum nu plateste nici curent, gaze etc} , singurii bani pe care i-am primit de la ea , au fost 50 lei noi pentru hrana. Mai nou ,ameninta cu drepturile pe care le are , cu evacuarea mea din apartament, desi ea are dreptul de habitatie doar asupra unei camere de locuit (nu se specifica in contract care , si nu exista nici o clauza de intretinere} La politie merge periodic si ma reclama, ba ca o injuram, etc ultima data politia a fost la mine acum o ora , a venit si ea (pentru ca era plecata de doua zile) cu cinci minute inainte de a veni politia , am stat de vorba cu ei,(si de fiecare data cand vin sunt altii si am obosit sa povestesc intotdeauna de la capat) apoi m-au invitat la sectie pe 2 mai , impreuna cu sotul sa lamurim problema(zic ei) .Dupa ce a plecat politia , a plecat si mama , pe motiv ca ii este frica sa stea cu mine in casa.
DATI-MI va rog un sfat, pentru ca am obosit sacaut solutii amiabile,

Nu s-a postat nici o replica.

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.