indemnizatie crestere copil

by: alis79
sunt insarcinata si trebuie sa nasc la inceputul lui aprilie 2009.am intrerupere de un an pe cartea de munca, acum o am din septembrie 2008. pot beneficia in vreun fel de indemnizatia pt cresterea copilului? de exemplu nu pot beneficia din septembrie 2009 cand se fac 12 luni chiar daca copilul se naste in aprilie 2009? va multumesc!
 

ramona_r

ramona_r

text lege - indemnizatie crestere copil

14 Ian 2009, 11:42

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei. (...)

 
 
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.