succesiune

by: evyme
Bunica mea, care a decedat in urma cu 2 ani, detinea un apartament cu 3 camere; in actul de proprietate mai apare o persoana, nasa mea de botez, care a locuit cu bunica si care a ramas sa locuiasca in continuare in apartament. Bunica a avut 3 copii, din care unul a decedat inainte de decesul bunicii mele, iar unul locuieste in Austria. Succesiunea nu s-a facut pentru ca unchiul meu nu a putut veni in tara pana acum. Ieri, cand tatal meu si cu unchiul s-au dus la nasa sa discute despre succesiune, ea a refuzat sa le dea actele apartamentului. Intrebarea mea este daca se mai poate face succesiunea acum si cum putem face sa obtinem actele de la nasa mea.
Va multumesc!

CF

02 Apr 2009, 11:29

cere un CF al imobilului sa aflii in ce calitate figureaza nasa in CF

aurali

aurali

se poate

01 Feb 2009, 16:12

Situaţia apartamentului o pot verifica fiii ei la la Biroul de Cadastru si Publicitate Imobiliară de unde aparţineti. Daca apartamentul era al bunicii dvs. si ea nu era numai beneficiară a uzufructului viager puteti sa va adresati unui notar pentru succesiune. Naşa dvs. nu are nici un cuvand de spus decat daca are un testament in favoarea ei. Altfel, bunica dvs. dacă era vaduvă, are moştenitori legali pe cei doi fii care traiesc iar daca fiul predecedat a avut copii, si pe aceştia în calitate de nepoti de fiu predecedat şi care moştenesc cota ce le revine tatalui lor. Nu poti spune in ce calitate apare naşa dvs. in actul de proprietate? aşa aş putea da sfaturi mai concrete

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.