Nu-mi tine oja pe unghii

by: lilly_buterfly
Nu stiu ce se intampla in ultimul timp insa trebuie sa imi fac unghiile la cateva zile, pentru ca nu imi mai sta oja pe ele. Mi se cojeste pur si simplu, si nu este de la oja, pt ca am incercat cred ca 20 de marci cunoscute. Este ceva de la unghii, dar nu imi dau seama ce. Ce ma sfatuiti sa fac?

ginie_pp

ginie_pp

tratament unghii

13 Iul 2017, 12:57

Am avut si eu aceeasi problema cu unghiile. Orice oja aplicam, se cojea. Mi-am dat seama ca este o problema de sanatate a unghiilor, ca nu cresteau perfect drepte si lucioase, se si rupeau mai usor. O prietena mi-a recomandat un tratament 7 in 1 pentru unghii de la Bodega verde. Este un lac incolor tratament si are un efect de netezire a unghiei, o intareste, unghiile cresc vizibil mai repede si mai sanatoase . Acum nu imi mai sare oja ca inainte.

stefaniam

stefaniam

Salon

11 Iun 2017, 23:01

Eventual sa mergi la un salon de manichiura (http://www.casaorena.ro/service/cosmetica/) sa iti dea cu ceva tratamente, numai asa o sa se rezolve problema

mari_stefanescu

mari_stefanescu

Oja mea rezista!

17 Nov 2016, 09:29

Si eu am avut aceeasi problema cu rezistenta ojei. In cazul meu era provocata de exfolierea unghiilor. Am incercat Tratamentul cu extract de bambus de la BottegaVerde.ro. S-a dovedit a fi foarte bun, mi-a intarit unghiile, astfel incat acum le pot lasa sa creasca suficient de lungi fara a mai avea batai de cap cu exfolierea, ruperea sau durata de viata a ojei pe unghiile mele. Am incercat si lacurile de unghii de la ei, unul pe turcoaz si altul metalic si pot spune ca sunt foarte rezistente, pot avea aproape doua saptamani manichiura impecabila. Recomand cu incredere! Mai mult, cei de la Bottega Verde.ro, pentru ca am comandat de la ei, mi-au oferit cadou un sapun cu aroma de lavanda care este de asemenea hidratant si nu usuca pielea.

simonik007

simonik007

dc sare oja semipermanenta ?

14 Mar 2014, 13:37

Buna,
am si eu acceasi pb cu oja semipermanenta: mi-am facut o manechiura la perfect nails cu semipermanenta care a rezistat 3 saptamani (cu gatit, spalat ,curatenie si toate cele).Dupa care mi-am achizitionat o lampa de salon si oja, acasa insa cu toate ca am respectat procedeul a rezistat o saptamana jumatate.
Am dat vina pe oja, m-am gandit ca este contrafacuta asa ca in consecinta mi-am cumparat oja si baza de la perfect nails-foarte scumpa -si dupa o saptamana deja am un colt f mik sarit.
Sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac

mnitescu

mnitescu

oja cnd shellac

26 Nov 2013, 13:25

incearca pe mercador, eu de acolo mi-am luat

mnitescu

mnitescu

oja cnd shellac

26 Nov 2013, 12:56

incearca pe mercador, eu de acolo mi-am luat

sunshine84

sunshine84

unde se gaseste acel produsc

25 Mar 2013, 15:55

shellac? si cat costa?

elena.theodorescu

elena.theodorescu

un sfat profesionist

24 Mar 2013, 21:21

in primul rand sa degresezi bine patul unghiilor, apoi sa aplici o baza, apoi culoare si la sfarsit sa aplici un top cu care sa sigilezi.
Iti recomand un produs foarte bun Shellac, rezistent (14 zile), luciu de oglinda, rezista la zgarieturi, iar produsl nu este nociv. Incearca-l si te vei convinge pe deplin.

raluuuca88

raluuuca88

Rezistenta oja

28 Feb 2013, 10:11

da iti poti degresa unghiile si cu spirt, zeama de lamaie este buna pentru intarirea lor, deasemenea recomand ca dupa ce ati dat cu oja sa aplicati un strat de lac incolor sau lac pt uscare rapida.Mie personal imi tine oja aproape 2 saptamani, mai urat este ca imi cresc cuticulele repede si nu se vede prea dragut.Incercati, poate va tine si voua

wonderland

wonderland

ai incercat sa aplici un lac protector?

05 Oct 2012, 12:07

asa iti va tine mai mult timp oja pe unghii

ionela88

ionela88

oja permanenta

11 Nov 2011, 20:29

buna,as vrea sa stiu cat costa si unde as putea sa gasesc acea oja permanenta?

emilyypop

emilyypop

oja semi-permanenta

07 Nov 2011, 10:45

Buna!
Mie mi-a recomandat o prietena salonul Velvet Spa& Welness( yona Grozavesti). Aici am aflat de oja semipermanenta care tine in jur de 3 saptamani. Eu aleg acest procedeu cand vreau unghiile scurte.Eu sunt multumita cat ma tine, pentru ca am mereu mainile prin apa, fie ca spal vasele, fac mancare etc.In plus, nuantele de oja semipermanneta sunt foarte frumoase-de la clasicul “French” pana la nuante de Bleumarin, Rosu Aprins sau Mov. Aceasta manichiura este potrivita si pentru persoanele cu unghii subtiri, casante, exfoliate. Va recomand sa va interesati de acest salon si sa-l vizitati cu placere pentru ca merita. Serviciile, dar si oamenii de acolo sunt ireprosabili.

bubulina80

bubulina80

Cat costa oja permanenta ?

01 Mar 2011, 21:22

Si cum se aplica ? Adica acasa, nu la salon.
Care sunt pasii ?

tweety88

tweety88

Oja PERMANENTA...www.karmabeauty.ro.031/4255038

27 Ian 2011, 11:09

In primul rand as vrea sa incerc sa clarific un lucru:OJA nu va sta NICIODATA pe unghii mai mult de 2 sau 3 zile ,indiferent de marca folosita;exceptie fac femeile care nu au activitati precum spalat vase,sters praf etc etc.
Cu toate astea pentru o manichiura perfecta se recomanda respectarea tuturor pasilor..mai exact : 1.dupa efectuarea manichiurii clasice(taierea cuticulei)se degreseaza unghia (recomand un degresant.nu apa,nu lamaie,nu alcool).
2. inaintea ojei se aplica un strat de BAZA care inseamna un lac transparent si totodata intaritor
3.se aplica oja in doua straturi subtiri(se recomanda ca oja sa fie foarte bine intinsa pe unghie si sigilata la fiecare strat aplicat)
4.se aplica un TOP care practic reprezinta sigilarea finala a ojei(exista topuri care dau stralucire ojei si exista topuri care confera un aspect mat)
In concluzie este foarte important modul in care se aplica oja.
Acum,pentru ca toate am obosit sa ne schimbam oja la 2-3 zile o sa va dezvalui un secret.Am descoperit,,OJA PERMANENTA,, pentru unghiile naturale:).se usuca in lampa UV,se pastreaza pe unghia naturala timp de 2 SAPTAMANI,Nu se pileste unghia se aplica exact ca oja naturala...

autumn

autumn

Am tot auzit

05 Nov 2010, 09:43

de "baza" pt manichiura. Este un lac sau solutie care se da pe unghii inainte de a da cu oja si care ajuta la o mai buna fixare.

gury

gury

unghiile cu gel

17 Oct 2010, 15:36

sunt noua pe forum si as vrea sa va rog daca ma puteti ajuta.as dori sa invat cum sa-mi pot pune singura unghii false.tot ce am nevoie va multumesc

tashulina

tashulina

sa

15 Oct 2010, 16:01

iti degresezi unghiile inainte de manichiura cu zeama de lamaie. am vazut asta la o manichiurista.