Soferitele noastre...dragi

by: tashulina
Voi, care aveti permis si sofati zilnic, cum va descurcati in trafic? Sunteti atente, conduceti preventiv? Ca pe mine in ultimul timp m-au apucat toti dracii pe soferite, la cate imprudente si magarii mi-au facut in trafic. Si da, sunt femeie si soferita si eu.

lemmonade

lemmonade

:)))

09 Mai 2011, 18:01

E un subiect delicat asta cu soferitele. Eu sunt soferita. Si da, imi vine si mie sa injur cate o individa pierduta in spatiu pe sosea. Dar si indivizi. Deci soferi slabi pot fi si sunt de ambele parti. Atata timp cat nu se lasa cu accident, pot sa coexiste :). Cat despre afirmatia "conduce prost, sigur e femeie", hai sa zicem "e un sofer prost" si asa nu mai e nici misoginism la mijloc :)

alexandrub

alexandrub

despre soferitzele noastre

06 Mai 2011, 17:05

dragele mele, nu toate soferitzele sunt la fel; pot sa va spun ca sotia mea este o soferitza minunata, are permis de mai bine de 6 ani si nici un incident in trafic; deci aveti incredere in voi si treceti peste rautatile oamenilor.

mioara_c

mioara_c

sunt noua pe aici

19 Apr 2011, 21:16

hye

scuze ca trag de subiectul asta

03 Ian 2011, 16:04

dar, nu ma pot abtine:) socrul meu e in vizita la noi si ii spunea sotului meu ca e incredibil cum de mai mult de o luna de zile el a vazut ca nu am claxonat niciodata. Faza la care sotul meu ii spune: "la prima masina cumparata nu am verificat daca merge claxonul, l-am probat pentru prima oara dupa vreo 6 luni cand am apasat pe el ... din greseala" :))

haz de necaz

15 Oct 2010, 19:59

scuze ca deviez de la subiect, mi-am amintit de niste faze cu taximetristi in Bucuresti:
- am plecat de la hotel catre Pipera, am promis nepoatelor ca le duc la sushi, tot drumul ne-a bombanit taximetristul - " ce caut eu in zona asta, urasc zona asta, sa vezi cat timp imi ia sa merg inapoi, e trafic ... bla bla " la care zic " pai, eu v-am spus de la inceput unde mergem, puteati refuza " ... eh, da de unde bombaneala lui a tinut tot drumul, uf, si doar calatoria a fost vreo 15 minute, acasa mie imi ia mai mult timp sa ma duc la magazin :))
- alt taximetrist, conducea in draci, depasea pe stanga pe dreapta, la care ii zic " stiti, eu nu ma grabesc deloc " la care el " pai nici eu, asa conduc eu de obicei " :))

ciudat

15 Oct 2010, 19:50

ca se intampla asta la noi, desi , ne credem mult mai civilizati si mai educati decat americanii :(

tashulina

tashulina

Se poate

15 Oct 2010, 09:44

pt ca exista civilizatie, de aia. Noi, romanii, suntem niste maimute oe care le educi doar cu parul, asta e realitatea, din pacate.

Am fost acum doi ani in Grecia si desi era mult mai aglomerat decat la noi, nimeni nu claxona, nimeni nu dadea flashuri.

In Bucuresti toata lumea este in crize, claxoneaza, tipa, injura, iti taie fata.

o alta lume

23 Sep 2010, 18:47

am stat cativa ani in Ottawa si pot sa va spun ca desi e capitala e un oras f linistit. Ti se acorda prioritate, nu ti se taie calea, nu te claxoneaza nimeni chiar daca ai adormit la stop, intr-un cuvant nu esti stresat. acum cativa ani a fost intrerupt curentul pentru cateva zile , nu au mers semafoarele, dar nu am auzit un claxon, s-a circulat greu dar in liniste fiecare si-a vazut de treaba lui. acum stau in alt oras metropola, circulatie nebuna, cu milioanele de masini pe autostrada, e mult mai mare agitatie, ti se mai taie calea se mai fac magarii in trafic dar nu iti arata nimeni degetul, asta fac doar red-neck, pe astia ii lasam in pace si ii ocolim, nu ne coboram la nivelul lor de neciopliti, nu raspunzi la violenta cu violenta, ii ignori si gata. saptamana trecuta a fost accident pe autostrada, e accident aproape in fiecare zi :( am facut 10km in doua ore, dar nu a claxonat nimeni nu se baga nimeni in fata, stam toti cuminti la rand, de ce aici se poate si acasa nu?

de ce sa il lasi pe altul in fata ta?

23 Sep 2010, 18:39

asta cred ca e politica cand conduci pe strazi in Romania. Eu sincer nu inteleg de unde atata violenta cand conducem, unde ne grabim, spre morga? de ce nu putem acorda prioritate doar asa din curtoazie si unde e politia pe strazi, de ce nu sunt amendati cei care conduc imprundent? Eu compar Romania/Bucuresti cu India, e acelasi zgomot infernal de la claxoane, mai ales la intersectii, incap 6 vehicole pe 3 benzi,singura deosebire e ca noi avem geamuri la autobuze , iar ei nu au :)

tashulina

tashulina

Cel

23 Sep 2010, 09:31

mai mult imi "plac" don'soarele soferite care dupa ce fac vreo magarie si ajungi in dreptul lor, avand posibilitatea sa le arati ceva "manichiura" :)) se uita crispate numai inainte, de parca le-a disparut brusc vederea periferica !!

la volan

22 Sep 2010, 15:31

incepatorii sunt cei care ridica probleme in trafic, asta e parerea mea. panicheaza si blocheaza intersectia, sau fac manevre fara sa fie siguri pe ei.
eu sunt f atenta, cunosc masina, nu ma bag in fata niciodata , nu accelerez si nu franez ca nebuna, dar ce-i drept eu nu conduc in Bucuresti. De tupeisti nu stiu ce sa spun, mie mi se par taximetristii de un tupeu fantastic, sunt un pericol in circulatie, isi inventeaza propria banda, conduc de parca a dat strechea in ei, se grabesc dar sincer nu am inteles unde! In Bucuresti cel putin am avut niste experiente urate de tot.

tashulina

tashulina

Oho,

22 Sep 2010, 13:58

daca ar fi doar "preventive" si ar conduce prea incet, totul ar fi ok.

Nu, nu, multe sunt pline de tupeu si fac manevre foarte riscante fara sa si realizeze ca iti pun si tie viata in pericol, nu numai pe a lor...

alexandras

alexandras

..

22 Sep 2010, 13:18

da femei preventive in trafic. asta e buna. eu cred ca depinde, multe se fac soferite de nevoie si atunci se vede si rezultatul...

criss84

criss84

femeile al volan

22 Sep 2010, 12:47

Si eu am ceva cu femeile la volan chiar daca sunt femeie:)))) de fiecare data cand vad o prostie in trafic ma gandesc "asta e femeie":))) si uite ca se si adevereste ---femeie este:)

madalutza

madalutza

Femeia ...

22 Sep 2010, 11:57

e mult mai preventiva in trafic decat barbatul ... ca mai sunt si erori, trebuie iertate ... devenim soferite bune cu timpul ...

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.