Fizicul si psihicul in ochii unui barbat

by: monita
Ce conteaza mai mult pentru barbati: fizicul sau psihicul unei femei? Adica daca nu arata tocmai 90-60-90, dar este plina de sarm si farmec, mai conteaza ca aceea femeie nu a fost inzestrata cu prea multe calitati fizice?

leo

leo

raluca79

24 Ian 2008, 13:05

da, foarte interesant. oamenii familisti au viata cea mai echilibrata.
Felicitari!! m-a surprins raspunsul...

leo

leo

...

24 Ian 2008, 13:03

as prefera o femeie aroganta dar care sa ma iubeasca. as alege dragostea. pentru ca este cel mai greu lucru de castigat de la multi oameni. restul le obtin mult mai usor. prin ea le-as avea pe toate.

ce am scris in paragraful de mai sus e doar o informatie...adevarata tinta: voiam sa spun ca lucrurile scrise de tine (barbati inalti si frumosi nu sunt cerinta ta principala). asta a fost jocul. stiam de la inceput ca nu te poti baza sa alegi insusirile respective ca si cap de pod. deci fii mai sincera cu tine insati.

a...si aspiratorul (marmota) l-ai lua dupa insusirile utile pe care le are (garantat!) si nu dupa frumusetea ambalajului, designul exterior al produsului sau pret (sau daca in magazin l-ar face pe cel de 52 de lei 800 de euro, l-ai cumpara in locul celui de 600?). la fel si la oameni. deci, teoretic dupa spusele tale ai accepta un barbat care sa te inteleaga si sa te respecte, iar dupa asta sa fie inalt, sa arate bine, etc. apropo...referinta de la nivelul unu este cea mai puternica, iar restul de multe ori palesc in fata ei (exista si exceptii dar in general asta este principiul care asigura flexibilitate speciei umane).

si ca sa-ti raspund la intrebare

24 Ian 2008, 12:38

daca ar fi sa aleg un barbat ptr o anumita calitate aceea ar fi lipsa de aroganta....nu suport cocosii care se umfla in pene , care le stiu pe toate si pur si simplu vorbesti cu peretii

"niciodata nu m-am gandit sa imi iau un aspirator

24 Ian 2008, 12:26

..pei sa stii ca nici eu leo..eu sunt f pretentioasa la electronice si electricasnice..evident ca prefer un phillips(aspirator) de 600 ron in loc de un jeg de 52 ron....MAI INCEARCA!!!

raluca79

raluca79

buna intrebare...

24 Ian 2008, 10:11

Leo,m-am gandit mult la intrebarea pe care i-ai adresat-o Luminitzei si am cautat si eu un raspuns.Imi veneau mai multe in minte,nu ma puteam hotari asupra unuia dar pana la urma am gasit.M-am gandit ca in acest raspuns se regasesc defapt mai multe din calitatile pe care le vreau la un barbat.Daca ar trebuii sa aleg o singura insusire la un barbat aceea ar fi:sa fie familist convins(asa cum sunt si eu :D ).Cred ca prin asta am spus tot.

leo

leo

luminitzz@

23 Ian 2008, 18:43

nu cred ca la capitolul asta m-ar rani cineva. stateam si nu stiam ce sa raspund la o astfel de provocare. nu vreau sa te ranesc insa, eu consider oamenii care apreciaza ambalajul inaintea eficientelor produsului au o gandire simpla. niciodata nu m-am gandit sa imi iau un aspirator doar pentru ca mi-a placut print-ul de pe cutie, dar ma rog, gusturile nu se discuta.
vreau sa te intreb si eu ceva daca ar trebui sa alegi o persoana doar pentru o singura insusire, care ar fi aceea?

leo

23 Ian 2008, 16:24

ca de obicei te simti vizat , fiecare doarme asa cum isi asterne , fiecare isi alege partenerul dupa anumite criterii , iar pr mine in mod clar un prim crieteriu ete inaltimea si lipsa de calvitie..degeaba e destept cu n-spe doctorate daca ii luceste grasimea pe pielea capului...eu sunt mai ..hmm..cum sa ma exprim sa nu il ranesc pe leo...hmmm..fizicul conteaza in primul rand ptr mn..daca mai are si ceva in tartacuta atunci vor mai exista si alte intalniri , daca nu ....NEXT!!!!

pisi

pisi

dragul meu leo,

23 Ian 2008, 16:10

sa nu spui ca tu pui ochii doar pe uratele pentru ca, vezi doamne, ar avea valori morale inalte.

TOTI, fara exceptie, ne uitam mai ales la fizic daca vrem o relatie cu cineva, m-as indoi ca tocmai tu sa faci exceptie de la regula.
si inca ceva ce nu inteleg: unde scrie ca daca esti o persoana cu trasaturi frumoase, nu esti capabil de iubire sau n-ai principii la care tii?

leo

leo

luminitzz@

23 Ian 2008, 14:36

fizicul unui om induce mult in eroare si putini oameni frumosi sunt ceea ce cautam in general. de fapt 90% din experientele mele cu femei frumoase au fost colaps pentru ca nu se adaptau. jucau cartea doar pe frumusete, iar eu vedeam asta ca pe o slabiciune.
oricum e de stiut ca mlastinile cele mai adanci sunt acoperite tot timpul de florile cel mai viu colorate. foarte putine persoane frumoase sunt utile si atragatoare pe termen mediu si lung.

daca nu ma atrage fizic nu ma intrereseaza mai dep

23 Ian 2008, 12:26

nu ma refer la un barbat care pica de frumusete..de ex mie imi plac f mult barbatii f inalti..de la 1,80 in sus..piticaniile le exclud din start...nu e vb de preconceptie..dar asta imi place mie...nu imi plac tipii tunsi chilug..imi plac cei cu parul de 3-4 cm in cap...ochiii..exclus verzi sau albastrii..imi plac ochiii negri sau caprui..si de obicei bruneti , sateni...in schimb nu ma uit daca e grasut sau slag , sau eu stiu...nas mare sau..nici nu imi vine in minte..i mai pun accent pe ceva..unul f mare..sa ii placa sa se spele..nu suport deopotriva barbatii si femeile imputite

raluca79

raluca79

...

21 Ian 2008, 12:21

...cand vorbesc de fizic nu ma gandesc la sablonul 90-60-90.Dupa parerea mea e o prostie,barbatii nici macar nu cauta asa ceva,barbatilor le plac ''formele'' si nu etalonul 90-60-90.In fine.Cand spun o persoana frumoasa fizic ma refer la o persoana bine proportionata,atletica,cu forme frumoase,placuta la vedere.N-am mentionat slaba si nici grasa.Pana la urma si frumusetea e relativa fiindca ce-mi place mie altuia poate sa i se para hidos si viceversa asa ca...dar totusi alegem cu ochiul mai intai si apoi cu creierul...:)

raluca79

raluca79

..

21 Ian 2008, 12:14

..indiferent ce vom spune, daca suntem putin sinceri si fata de propria persoana vom recunoaste ca nu doar barbatii ci inclusiv noi, femeile,cand ne alegem partenerul primul criteriu de selectie este dupa aspectul fizic.Cand privim o persoana care ne place d.p.d.v fizic se pune problema unui dialog,in schimb dc avem in fata o persoana...hai sa nu-i spunem urata ci prost ingrijita,o persoana care nu corespunde standardelor noastre nu ne gandim la un dialog sau si mai mult la...altceva in ceea ce priveste persoana respectiva.Dupa acest criteriu binenteles ca urmeaza psihicul,modul sau de a gandi, de a vedea lucrurile,felul sau de a fi.Dar ca sa ajungi sa afli cum gandeste celalalt mai intaii il ''accepti''d.p.d.v fizic si apoi trece ''testul'' psihicului..De cele mai multe ori sustinem varianta ''nu conteaza cum arata ci cum gandeste'' dar haideti sa fim sinceri si sa recunoastem ca n-am putea sta langa o persoana hidoasa doar pt ca ne place cum gandeste.Asta e parerea mea si cred ca si a voastra,depinde de voi dc aveti tupeul s-o recunoasteti sau nu..

leo

leo

sunt multe lucruri care se bat cap in cap...

20 Ian 2008, 02:42

poate ca la inceput fizicul (desi nu e asa - de dragul articolului), dar dupa o luna daca nu ma surprinde prin nimic o sa mut ambasadele si atunci sigur nu ma mai intereseaza o femeie care arata bine pt ca m-am fript o data.

cred ca o femeie cu care ai ce sa discuti si in care poti avea incredere face mai mult decat miss univers.

lorena24

lorena24

1.Fizicul 2.Psihicul 3.Altele..

19 Ian 2008, 10:52

M-am gandit putin inainte sa iti dau un raspuns si concluzionand parerile mai multor barbatii..am gasit urmatorul raspuns:indiferent ce va spune el..in primul rand conteaza fizicul,prima tangenta pe care o are este una fizica..il atrage un anumit lucru,dar in primul rand este de ordine fizica..Fizicul din pctul meu de vedere este criteriul cel mai important in alegerea unei partenere,apoi decurg si celalalte...Si are logica..nu poti cunoaste o persoana din prima,nu poti stii ce gandeste,dar..daca arata pe placul tau ..vei avea si rabdarea s-o cunosti mai bine,daca nu este..atunci..nu te prea mai intereseaza restul.Iar chestia cu 90-60-90?Este un cliseu,nici macar barbatii nu-si doresc un astfel de tip de femeie..acest model e unul impus de societate,nu de barbatii.Iar cand am spus ca conteaza fizicul..n-am spus ca trebuie sa fie conform standardelor sociale..ci conform preferintelor personale.