Probleme cu mama lui

by: missfleur
Eu(18) am o relatie de 3 ani si 4 luni cu un baiat(19)..Eu cred ca mama lui este o persoana careia ii place sa detina contrulul absolut.Desi sunt in aceasi localitate, el fiind la mine acasa(stam o zi la el,o zi la mine) il suna de 2 ori pe zi. Cand stam la el il suna pana la ora 3-4 cand ajunge ea acasa cel putin o data.In privinta hainelor ii spune ca nu mai are tricouri si sa se uite prin oras; daca trec cateva zile si nu cumpara ia ea chiar daca nu sunt pe gustul lui.O data am reusit sa-l schimbam, iar altadata el i-a spus de fata cu mine ca nu-i place si ea a spus ca il va duce inapoi dar nu l-a mai dus si el il poarta fara sa zica nimic.El spune ca e normal si-mi explica ca ea il suna intr-una ca e o fire vorbareata si se plictiseste la servici.Cand suntem la el si il cheama in bucatarie el se duce imediat, daca il pune sa duca gunoiu il duce pe loc.Nu putem sa mancam la el acasa o shaorma sau ceva fastfood ca se enerveaza si dupa ce plec eu sau chiar cu mine de fata face circ.La mine mereu mancam 3 mese, la el niciodata nu am luat cina.Ii spun ca mie imi e foame si imi aduce o felie cu gem spunandu-mi ca,daca vreau,sa mancanc ce a fost la pranz ca ea nu gateste.Ajutor!!

blacktulipe

blacktulipe

sfatul meu

20 Dec 2011, 02:24

si eu am trecut prin asa ceva...rezolvarea problemei nu depinde numai de tine ci in mare parte de partenerul tau..e o mama obsedata de fiul ei iar tu ptr ea esti o amenintare...mie cauta sa imi faca zile amare la inceput..intra peste noi in camera in cele m-ai nepotrivite momente,ii tinea lucrurile sub cheie iar o data ne pregateam sa facem baie iar ea nu voia sa iasa din incapere..a ajuns pana si sa ma blesteme sa ma vada moarta pe masa ca i-am furat baiatul..eu am avut noroc ptr ca sotul meu a fost de partea mea si m-ai cu vb bune m-ai cu certuri am calmato..nici acum dupa 12 ani nu ii vine ei la indemana dar nu are ce face...tu poti lupta pana la epuizare dar daca el nu e de partea ta nu vei face nimic...iti urez bafta si sarbatori fericite!!!!!!!!!!!

eva31

eva31

Daca el nu o pune la punct pe mama lui....

24 Sep 2011, 23:47

.... tu de ce trebuie sa te amesteci?

fulg_indragostit

fulg_indragostit

o fixata

20 Sep 2011, 13:22

ma mir ca nu vrea mama-sa sa intre si cu voi sub plapuma,sincer.

missfleur

missfleur

a recunoscut

08 Sep 2011, 23:25

Azi am fost la el acasa si spre surprinderea mea si-a dat seama ca s-a facut de ras in fata tatalui meu si ma rugat sa-i transmit scuze din partea ei. Cat despre povestea "atata timp cat stai in casa lor si mananci pe banii lor au tot dreptul sa stie unde esti si sa sune" cu stiutul unde esti sunt de acord dar cu sunatul nu. Chiar sper sa nu aveti acesta atitudine cu copilul dumeavoastra(viitor sau actual) pentru ca o sa-l indepartati. Intr-o relatie parinte-copil trebuie sa fie o prietenie nu o dictatura. Unde e dictatura copii cu varsta incep si ascund multe lucruri(ca si in cazul de fata) pe cand intr-o relatie lejera, de amicitie parinte-copil e mult mai usor sa spui ce probleme ai parintelui. Eu aici nu am scris pentru a-mi spune anumite persoane cate pretentii am ci sperand sa gasesc un mod bun de a aborda problema fara certuri si alte probleme. Multumesc Madalutza pentru sfaturi. De la anul o sa locuim impreuna caci merg si eu la facultate si am deja propriul apartament in Bucuresti. Sper ca atunci se va schimba ceva in comportamentul ei caci no sa-i mai accept fazele astea.

missfleur

missfleur

Il suna pe tata

08 Sep 2011, 00:37

astazi am stat la mine. ea l-a sunat ca de obicei dar el nu a auzit telefonul. Telefonul meu era descarcat. Ce credeti ca a facut ea, avand in vedere ca stia ca e la mine si pana la cat sta si ca are 19 ani? A renuntat? Nici vorba. L-a sunat pe TATA. Ca ce face baiatu ei ca nu raspunde si i l-a dat la telefon! Si asta e normal? Mie daca mi-ar face parintii asa m-as supara rau.ai mei atata timp cat stiu unde sunt si cu cine nu se ingrijoreaza mai ales sa sune parintii la varsta asta!! Despre asta ce parere aveti? Tot eu am "pretentii" cum spunea cineva?!?!

madalutza

madalutza

Missfleur

06 Sep 2011, 19:33

parerile sunt diferite pe aici :) Ramane sa decizi singura ce atitudine vei adopta

tashulina

tashulina

hei

05 Sep 2011, 10:08

ce "picior in prag" visati voi la 19 ani???

Este un pustan inca, este copilul ei, locuieste in casa ei, mananca din mancarea facuta de ea, poarta hainele spalate de ea.

Cand n-o mai face toate astea poate avea dreptul sa ii interzica sa mai faca anumite lucruri.

Iar daca tu, ca iubita lui, vrei sa aveti independenta si intimitate, mutati-va impreuna, singuri, pe banii vostri si apoi puteti interzice ce vreti voi!

madalutza

madalutza

Inca il vede mic :)

04 Sep 2011, 15:34

asta e parerea mea. e genul ala de mama care se obisnuieste greu cu ideea ca baiatul ei a crescut si este iubit de o fata. Este putin si vina lui ca tolereaza astfel de comportament mai ales de fata cu tine si ar trebui sa puna piciorul in prag si sa vorbeasca cu ea si sa-i explice ca a crescut si isi ia viata in propriile maini. Iar legat de cina, ar trebui sa te duci singura in bucatarie sa-ti prepari ceva daca vezi k nici prietenul si nici mama nu fac ceva in privinta asta. Sfatul meu: arata-i punctul tau de vedere si roaga-l sa tina cont si de nevoile tale