dezordonat, lenos

by: 
Cum determini un dezordonat sa-si stranga lucrurile dupa el? Nu mai stiu ce sa spun si ce sa fac ca sa il determin pe iubitul meu sa nu mai faca dezordine in casa, e ca un facut , cum termin de curatat o baie sau bucatarie, intra el si in 5 minute face totul praf. E un capricorn, suparacios, trebuie sa am grija cum ii fac observatie, altfel sta suparat cu zilele. of!

Nu stiu daca neaparat profita de mine

26 Ian 2011, 16:11

poate putin ;), dar mai mult se alinta ptr ca imi e tare drag :)) cred ca il apuca cheful sa faca ceva singur, in bucatarie, fara mine, in liniste cu gandurile lui, si asa visator cum este nu mai vede anumite lucruri :)). Imi vine sa rad numai cat ma gandesc cum reactioneaza cand il cert, e un barbat inalt, mare, f bine facut, caci face body-building , dar cu fetisoara de copil, blond cu ochi mari albastri cu gene intoarse ca la papusi, si cand deschide gura vorbeste asa moale si finut, e contrastul asa de mare intre felul cum arata si cum se comporta ca te socheaza :) imi e greu sa cert pe cineva care e asa de sensibil, mai ceva ca o fata, mai ceva ca mine!! :) nu tipa niciodata, nu injura, nu vb urat, cand se enerveaza coboara glasul de nici nu il mai aud :)) , de cate ori vin cu o idee sa mergem undeva, spune cuminte " facem cum vrei tu", spuneti si voi, cum sa il cert?
Chestia e ca el se crede perfect, se straduieste sa imi faca pe plac :)) si este perfect in anumite chestii, dar nu in toate.

multumesc frumos

26 Ian 2011, 15:44

de sfaturi , o sa aplic cate putin din fiecare. Nu am cum sa il opresc sa mai intre in bucatarie, nu pot :) vine f stresat de la servici si cateodata il apuca gatitul, cica il relaxeaza. Aseara la vreo ora dupa ce am mancat cu totii eu cu el, bebelul si cu nanny, cand intru in bucatarie el s-a apucat sa faca pizza, cica bunicul, care in vizita la noi, vrea sa manance pizza :)) am zis sa il ajut si eu, desi nu vroiam sa mai mananc inca o data ptr seara :(, a strans dupa el, acceptabil, o sa il iau in weekend si o sa facem impreuna, sa ii arat cum vreau eu sa fie facut curat dupa ce se gateste, cred ca nu i-am aratat exact ce trebuie sa faca :)) ii mai arat inca o data.

tashulina

tashulina

de ce

26 Ian 2011, 14:02

am senzatia ca profita de spiritul tau ordonat si de afectiunea pe care i-o porti?...

scorpion_girl

scorpion_girl

cunosc simptomele

25 Ian 2011, 10:43

"-dulapul lui e impecabil, dar e singurul dulap pe care il vede"
"-strange in urma lui dar f selectiv, pe unele le curata pe unele nu."
"-mereu il apuca gatitul dupa ce am curat bucataria luna"

Am citat cateva chestii din spusele tale. Nu imi par ok deloc, fara suparare. Poate daca nu ar fi facut deloc, mai avea o scuza, aceea ca asa e el si ca nu isi da seama si nu are simtul ordinii si curateniei.

Insa cand face si inca f bine, doar ca selectiv...hmm, asta imi suna putin a egoism. Deci ii place sa aiba curat in lucrurile personale, ii place sa stranga unde are el nevoie de ordine, insa restul casei ti-l lasa tie, nu, ca asa e normal, nu?

Am trecut si eu prin astea cu partenerul meu si i-am spus calar ca in relatia noastra nu exista un om simplu si altul cu motz!

pitty371

pitty371

:)))

25 Ian 2011, 09:41

Stiu ca nu e de ras, dar nu ma pot abtine..si iti spun asta pentru ac si eu sunt capricorn. Foarte incapataati, foarte orgoliosi, aproape mereu ni se pare ca avem dreptate si preferam sa avem ultimul cuvant. Hmmm.....cu dezordinea nu stiu ce sa iti zic...capricornii nu sunt dezordonati, dimpotriva, sunt niste persoane foarte calculate si perfectioniste. Problema cred ca e comoditatea, ca si asta este una dintre "calitatile" noastre :))). Mai...eu propun asa, nu stiu daca e o idee buna sau rea, dar zic sa incerci. Fa un plan, o lista ceva si vb cu el si stabiliti, fiecare ce are de facut. Pt ca locuiti impreuna si nu e corect ca tu sa le faci pe toate si el nimic...bine, tu sa nu pui problema asa :P ca e suparacios si cine stie ce intelege. Ok, acum continuarea : daca tu iti faci corect "sarcinile", ai dreptul la un cadou, nush, la alegerea ta, mergi la coafor, manichiura, pedichiura, in orash cu fetele, de-astea. Daca el si le face pe ale lui, la fel. Ti-am zis, faceti asta, pt ca eu zic ca va fi mai motivat daca va sti ca va castiga ceva in urma "eforturilor" lui. De asemenea, o data speli tu vasele, o data el. Fiecare strange in urma, dupa ce gateste. Hmm....te mai gandesti tu :)

am incercat ambele

24 Ian 2011, 21:53

variante, tot nu am rezolvat nimic. Chestia e ca multe lucruri le face f bine, la servici lucreaza mult, cate 12 ore pe zi, lucreaza si acasa, dulapul lui e impecabil, dar e singurul dulap pe care il vede :) strange in urma lui dar f selectiv, pe unele le curata pe unele nu. suntem de cativa ani impreuna, l-am convins sa faca multe lucruri, dar nu in totalitate, acum nu mai am timp si rabdare sa strang dupa el, chestia e ca nici nu pot sa ii spun, ca se supara, el cica face, si il cred , numai ca nu stiu unde se uita :)) Cateodata cand face mancare ma apuca jalea, mereu il apuca gatitul dupa ce am curat bucataria luna :)) of , il iubesc tare mult, dar cateodata ma dispera!!

teodora1

teodora1

sa fie suparacios pe munca lui

24 Ian 2011, 21:05

1, convinge-l, daca nu sa faca el singur curat (o singura data), macar sa faca impreuna cu tine. Va aprecia mai mult munca ta.
2, distruge-i si tu munca.. i-ar face placere? explica-i ca nici tie..
- capricorn.. suparacios?..