nu inteleg...

by: hello1
eu am 18 ani, iar prietenul meu 20. Am avut o relatie de 1 an, dar ne-am despartit, fix de ziua lui.Cu vreo 10 zile inainte de despartire se purta ciudat, era cam indiferent, asa ca eram si eu mai indiferenta, asteptam sa zica el primul ceva. L-am intrebat printr-un mesaj daca vrea sa ne despartim, ca mie asta imi da de inteles. A zis ca nu vrea asta, vrea sa discutam fata in fata.Cand ne-am intalnit in sfarsit, de ziua lui (dupa 3 incercari esuate), am vorbit. Mi-a spus ca s-a comportat asa fiindca nu ii dadeam aproape niciodata semne de viata prima, ca mereu el trebuia sa ma caute, ca nu stie daca poate trece peste,ca asta detesta cel mai mult la o relatie: ca fata sa astepte mereu sa fie cea cautata. A zis ca statea cu telefonul in mana sa vada cand ii trimit un mesaj, dar eu nu ii trimiteam decat seara.O alta greseala a fost ca m-a asteptat pe mine la liceu ca voia sa imi faca o surpriza. Eu am trecut pe langa el fara sa il salut (vorbea cu niste baieti si am zis ca poate-l deranjeaza sa ma bag in seama, mai ales ca eram amandoi suparati "reciproc") dar urma sa ma intorc inapoi sa vorbesc cu el. S-a suparat.

hello1

hello1

uneori...

21 Feb 2012, 17:57

uneori simt ca sunt paralizata fara el, ca nu mai suport. Nu pot sa mai fiu ca si inainte. Nu mai pot sa zambesc din suflet, nu pot sa dansez, nu am chef de prieteni, nu mai pot asculta nici macar muzica, pentru ca ori dau de piese pe care le ascultam impreuna, ori ceva tot se intampla si imi pierd tot cheful. Indiferenta pentru el nu este o solutie, si il cunosc destul de bine. Pe el il ajuta faptul ca sunt indiferenta, poate sa ma dea la o parte mai usor. E ciudat ca nu stiu ce sa fac, cum sa vorbesc cu el. Orice as face as parea disperata. Multumesc pentru sfaturile de pana acum, poate isi mai da cineva cu parerea :)

sunshine84

sunshine84

Indiferenta

21 Feb 2012, 10:15

este cea mai buna arma, eu asa consider. Asadar, incearca sa nu te mai gandesti deloc la el si sa-ti gasesti o ocupatie care sa te ajute sa uiti de toate aceste lucruri

hello1

hello1

..

20 Feb 2012, 20:51

Nu stiu daca ai avut rabdarea sau nu sa imi citesti in intregime postarile, dar eu de fapt... nu eram cu el atunci cand am mers de "valentine's day" impreuna. El nu mi-a mai dat nici un semn de viata si voiam doar sa ii spun ca mi-am dat seama ca m-a folosit (a doua zi nu mi-a mai dat nici un semn de viata, a trecut o saptamana). Pentru ca s-a folosit de mine, nu? Voiam sa il intreb daca i-a placut sa se foloseasca de mine, ca daca stiam ca vrea sa ma "inchirieze" imi puneam si tarif. E prea tarziu sa ii spun ceva? Dar ce? NU vreau sa creada ca eu inca il mai astept pana se hotaraste daca ma vrea sau nu, vreau sa isi dea seama ca mi-am dat seama ca m-a folosit si sa nu ma ia de proasta. Cu indiferenta nu il pot rani, daca i-as spune ceva poate m-ar crede disperata? Vreau sa il "ating" putin dar nu stiu cum...

wonderland

wonderland

de ce nu incerci o abordare directa?

20 Feb 2012, 12:11

Chiar daca nu iti este usor deloc, vorbeste cu el si roaga-l sa-ti spuna exact ceea ce inseamna relatia voastra, nu mi se pare normal sa stai sa vezi cum decurg lucrurile, ca azi e bine sau nu, ca se comporta normal sau nu, sau sa te gandesti daca si cand sa-l suni. Chiar daca risti sa te desparti de el macar stii ca vei scapa de incertitudine.

hello1

hello1

..

17 Feb 2012, 17:24

Stiu ca am gresit, dar chiar atat de grav e? Sau e doar un pretext ieftin ca sa scape de mine? De ce face pe disparutul din nou? Chiar daca eram despartiti, am renuntat la orgoliu si am acceptat sa merg cu el la petrecerea respectiva. Si acum?

hello1

hello1

cum...?

17 Feb 2012, 17:20

Cum il pot recuceri? Nu-si lasa deloc din orgoliu. Am gresit, stiu, dar totusi... isi bate joc de mine, de ce nu da nici un semn de viata? ZIlele trecute am fost la o petrecere cu el, ne-am comportat ca si un cuplu perfect, fara probleme. Si acum? Stie cat tin la el si probabil acum stie ca sunt catelusul lui. De la acea petrecere nu mi-a mai dat nici un semn de viata. Asteapta DIN NOU Sa il caut eu? sau nu mai vrea sa fie cu mine...? Sa il mai las cateva zile? Daca il abordez va crede ca sunt disperata probabil, deci o sa ma duc si mai tare la fund. orice sfat e bine venit. Multumesc!

japonialove

japonialove

hmm

08 Feb 2012, 10:49

ai putea incerca sa-l recastigi, poate tot ce a vrut a fost sa-ti dea o lectie, daca singurul lucru pe care l-a deranjat a fost lipsa ta de atentie fata de el, nu pierzi nimic daca incerci sa-l recastigi!

hello1

hello1

intrebare

05 Feb 2012, 12:26

imi zicea "mai bine luam o pauza", "mai bine o lasam balta", "mai da-mi cateva zile sa ma gandesc pt ca acum sunt nervos", dar eu am insistat sa imi dea pe loc un raspuns. L-am intrebat direct "vrei sa ne despartim?", a zis "da", l-am intrebat daca e sigur si a raspuns tot afirmativ. M-am luat frumos si am plecat. El a plecat efectiv in tromba cu masina, foarte... agresiv. De ce? El e cel care mi-a dat papucii (am fost draguta ca nu i i-am dat eu de ziua lui), si tot el pleaca nervos? De ce a plecat asa? De fericire, nervi, suparare? E foarte orgolios si nu stiu daca "poate trece peste" sau nu vrea. Ce sa fac sa ne impacam? Nu vreau sa par nici disperata. M-am gandit sa ii trimit un mesaj "asa ti-e mai bine?" sau chiar nu stiu, poate primesc putin ajutor. NU il pot uita, il iubesc prea mult si am incercat de 2322 de ori sa il uit, dar nu pot si gata. Trebuie sa se mai poata face ceva, un "ultim" lucru. Dar ce? Parerea unui barbat ar fi bine-venita..