Epilarea- cum si cu ce?

by: blacklotus

angelynna_for_you

angelynna_for_you

07 Sep 2004, 18:45

pai sincera sa fiu nu am folosit. am de gand sa-mi iau aia care face reclama la tv,veet. dar banuiesc ca o fi cam la fel cu crema.

bairiki

bairiki

:)
dar de spuma depilatoare ce stii? e mai de durata sau la fel o saptamana?

angelynna_for_you

angelynna_for_you

nu stiu.mie imi cresc pe urma firele de par sub piele daca le smulg asa si se vede naspa. in schim cu strep-ul ai o piele f fina si dureaza cateva min ambele picioare de jos si pana sus...:) e drept ca nu tine 2 sapt,dar macar una tine

bairiki

bairiki

am incercat acum cateva luni si m-am facut pe un picior pana la genunchi cam intr-o zi, nu pot sa zic k a fost groaznic, chiar dak io sunt antidurere asa cum am mai zis, dar m-a tinut vreo doua saptamani

angelynna_for_you

angelynna_for_you

dar e super dureros!!! eu am incercat si dupa 2 fire m-am lasat si mi-am cumparat Strep-ul.:D

bairiki

bairiki

referitor la subiect
o sa incerc sa ma fac cu penseta, cred k imi ia vreo saptamana ... dar am auzit k e mai de durata :D

geo

geo

Vezi ca am pus un topic nou pe "Diverse", despre asta...
Daca tot nu te descurci, stii cum sa dai de mine ! Profile ...

angelynna_for_you

angelynna_for_you

nu stiu.eu am cautat mai mici

bairiki

bairiki

ohoo .. ati ajuns la literatura
pana una alta pls help me sa-mi pun si io avatar k-s noua p"aci si nuj cum ... imi zice k pozele sunt prea mari .. cum sa le micsorez?:confused:

geo

geo

[QUOTE]Roman philosopher and statesman, described by Gibbon as the last of the Romans whom Cato or Tuily could have acknowledged for their countryman. The historians of the day give us but imperfect records or make unsatisfactory allusions. Later chroniclers indulged in the fictitious and the marvellous, and it is almost exclusively from his own books that trustworthy information can be obtained. There is considerable diversity among authorities as to his name. One editor of his De Consolatione, Bertius, thinks that he bore the praenomen of Flavius, but there is no authority for this supposition. His father was Flavius Manlius Boetius, and it is probable that the Flavius Boetius, the praetorian prefect who was put to death in AD. 455 by order of Valentinian III., was his grandfather, but these facts do not prove that he also had the praenomen of Flavius. Many of the earlier editions inserted the name of Torquatus, but it is not found in any of the best manuscripts. The last name is commonly written Boethius[/QUOTE]
Hai ca am dat si de el :)
Spune-mi si mie te rog, titlul cartii, editura, autorul... orice m-ar ajuta sa o reperez si sa o citesc !

As vrea ca toti oamenii sa fie mai buni, sa sa invete din greselile altora.... d-asta mai dau sfaturi, atunci cand nu sunt suparat, ofticat, si implicit acid... dar macar o sa mor linistit, stiu ca am incercat sa mai dau sfaturi bune... poate pica vreo bila alba...

P.S. Ce alte melodii noi mai asculti ? Hai sa ne mutam pe Diverse... ca am bagat off-topic aici la greu...
Mai populam si categoriie de acolo... muzica... ceva... alte alea !

angelynna_for_you

angelynna_for_you

foarte multe nu stu nici eu despre Boetius.Eram la biblioteca si,in lipsa de altceva, am ales o carte la intamplare,care s-a dovedit a fi superba.Acolo erau fel de fel de citate si texte interesante, printre care se aflau si unele de Boetius.Este latin si pare-mi-se filozof...(daca m-ar auzi profa de latina...;) ) Oricum,mia- ramas in minte citatul asta.
am sa incerc sa fac toate lucrurile alea...mersi pt sfaturi.

P.S.:e superba melodia.

geo

geo

Spre rusinea mea, recunosc ca nici macar n-am auzit de Boetius... spune-mi si mie cine este, ce scrie ?
Citatul este foarte frumos si ADEVARAT... dar... intotdeauna exista un DAR...
[QUOTE]nimic nu este mai trecator decat forma exterioara,care se vestejeste si trece ca florile campului la venirea toamnei".[/QUOTE]
Eu as mai adauga...
1) Asigura-te ca acea forma nu este doar de sezon... ci ca va invia, la primavara urmatoare, asemeni florilor de camp...
2) In unele momente, este frumos sa existe ceva deosebit, trecator, rapid, intens, asa cum este culoarea si frumusetea unei flori de camp, sezoniere... bucura-te de acele momente, si apreciaza-le... si daca samantza este adevarata, palpabila, acele momente, indiferent de greutatzi, si de probleme.... ELE VOR REAPARE !

P.S. Nu stiu ce mi-a venit acum, este total off-topic... dar ascult de cateva zile LIMP Bizkit - Behind blue eyes... si mi se pare beton.... adevarat si crud in acelasi timp...

angelynna_for_you

angelynna_for_you

asa este. cuunosc si un citat f frumos pe tema asta din Boetius :"nimic nu este mai trecator decat forma exterioara,care se vestejeste si trece ca florile campului la venirea toamnei".

geo

geo

[QUOTE]probabil ca unele fete frumoase cred ca frumusetea compenseaza orice altceva [/QUOTE]
Din pacate, atat timp cat va exista cerere pe piatza pentru asa ceva (traducere : atat timp cat vor exista barbatzi care sa aprecieze DOAR asa ceva, adica FOREVER), asa va fi...
Dar gandeste-te la tine, ca om : frumusetea este ceva trecator, indiferent cat te vei stradui s-o pastrezi, ea va trece la un moment dat... si daca atunci nu va fi cineva langa tine care sa te aprecieze pentru ceea ce ESTI, nu pentru cum AI ARATAT, vei avea o mare deziluzie.

angelynna_for_you

angelynna_for_you

asa este bairiki.de obicei merele frumoase sunt pline de viermi...(dar nu toate.mai sunt si exceptii!!!) probabil ca unele fete frumoase cred ca frumusetea compenseaza orice altceva si de asta nu se mai ocupa si de cealalta parte a frumusetii,cea interioara..

geo

geo

Sunt UIMIT sa vad ca mai exista femei care gandesc ca tine....
Spune-mi si mie, unde va ASCUNDETI ?
Vreau sa cunosc si eu o astfel de fata / femeie !

bairiki

bairiki

mi se pare normal k o fata/femeie sa aibe grija de aspectul exterior
pe langa acesta mi se pare important si cel interior ... ptr k degeaba arati perfec, miss univers ... dak esti perversa, rea, prefacuta etc

angelynna_for_you

angelynna_for_you

Multumim!:D

geo

geo

Si uite asa, ca barbat... ajung sa apreciez cu adevarat eforturile pe care le depune o femeie ca sa arate bine !
Pana acum, cand vedeam o femeie epilata perfect, sau pe care natura a scutit-o de aceste eforturi, nu eram prea impresionat... dar dupa ce am citit, va respect eforturile la adevarata lor valoare !
Felicitari celor care se ingrijesc, si vor sa arate bine !

angelynna_for_you

angelynna_for_you

eu am spus. am incercat strep si merita.acum ramane la hotararea voastra...

bairiki

bairiki

am auzit si eu si de STREP si de VEET
acum nuj ce sa incerc
io ma fac de obicei cu lama si a devenit super greu ... imi creste super repede ... tre" sa ma fac o data la 2 zile ... mi se pare obositor
ma gandeam sa incerc cu ceara ... dar sunt antidurere (la dentist sunt groaznica, dak imi fac analize, tre" sa ma adoarma sa-mi bage acul in vena, dak fac injectie la fel) deci as fi dezastru sa ma duc la salon
hmmm ... aparatul de asemenea mi se pare groaznic... mai ales k am auzit k doare ingrozitor si nu e cine stie ce
crema depilatoare farmec e mai proasta k lama ... nu e nici o diferenta k timp de crestere
deci ce ramane de facut? am vazut o reclama la tv ... cu spuma depilatoare ... hmm .. as incerca ...
voi ce ziceti?

angelynna_for_you

angelynna_for_you

Salut la toata lumea!Ma intereseaza si pe mine f mult acest subiect si de asta m-am si inscris. Mie mi se pare foarte migaloasa si dificila treaba asta cu epilatul cu ceara. Am descoperit de curand crema de epilat Strep,pt fata si zona inghinala.E SUPER si nici nu este scumpa(80-100000 de mii).Are si o spatula si e f delicata,pt ca contine tot felul de uleiuri care lasa pielea de bebelush.V-o recomand din tot sufletul pt ca chiar merita.;)

butterfly

butterfly

Bine ai venit ,Alicia! Si eu m-am inscris special pentru acest subiect, sper sa te distrezi bine pe forumul asta!
Eu te sfatuiesc sa nu mai folosesti ceara pentru axila (la randul meu am fost sfatuita de un medic) ci mai simplu lama de ras fiindca dupa ce smulgi firul de par, ramane acolo o mica cantitate de aer si impuritati care se deplaseaza catre glandele limfatice din zona sanului si sporeste riscul cancerului. Acum tu decizi ce e mai bine pentru tine... nici macar pe sora mea nu o pot convige sa renunte la ceara!:D ..dar eu mi-am facut datoria sa iti spun ce stiu in legatura cu asta!
Ce fel de deodorant folosesti? Folosesti cumva antiperspirant?:rolleyes:

alicia

alicia

dragele mele...epilarea e un lucru f important, si cel mai bine e s-o faca altcineva pt tine daca tu nu poti! eu una ma fac cu aparatul in zona in inghinala si nu am probleme...si in zona de sus a picioarelor, in rest la axila ma fac de multi ani, singura, acasa cu ceara, iar in partea de jos a picioarelor, pt ca am probleme de la aparat, ma duc mai nou la coafor, unde ma fac numai cu ceara de unica folosinta!
dar e bine de stiut sau sa nu uitati, ca si gomajul este o solutie pt cosurile alea neplacute, sau cand aveti timt o masca cu argila(este f ieftin, costa 6000 lei la Farmec). iar dupa epilare, ca este la rece sau la cald, e bine sa folositi ulei pt bebelus dupa...sau mai e si apa oxigenata, care face minuni.
imi pare bine sa vad ca pe multa lume intereseaza asta...acum m-am inscris!
:)

geo

geo

Mergi cu Domnul... inainte... numai bine... :)
Lol... dovada de maturitate... ce m-ai lovit... daca interlocutorul e mai in varsta fata de tine, atunci gasesti o alta scuza... daca nu, prinde asta cu imaturitatea :) ... la cine prinde... ca la mine nu...

missy_x

missy_x

Auzi geo , crezi ca eu nu sunt constienta de faptul ca nu folosesc cratima ? Si crezi ca e absolut necesar sa imi atragi tu atentia? Nu folosesc cratima pentru ca NU vreau. Nu am folosito pana acum pe nici un forum (si nimeni nu a zis nimik toti au inteles perfect ce vroiam sa zic) si nici nu o sa o folosesc. Totusi nu ar trebui sa iti para rau pt ca miai atras atentia, ci pentru modul cum ai facuto. Nu prea dai dovada de maturitate cu asta. In fine ..... nu miai raspuns la intrebari . Chiar ai tu vreo problema cu faptul ca eu nu pun cratima¿? si ce era cu faza " Aloooo Missy Eliot..." ¿?

geo

geo

Nu stricam prietenia cu nimeni de pe aici.
Da, [B]nu[/B] imi pare rau ca ti-am atras atentia sa folosesti cratima.
Fara cuvinte... mda... am ramas fara cuvinte cand am vazut ca te incapatanezi sa scrii la fel... dar... e alegerea ta si nimeni nu ti-o poate schimba.

missy_x

missy_x

Theodora , mersi pentru urarea de "bun venit" si cred si eu ca ar fi mai bine sa fim prieteni.
Se pare totusi ca lui Geo nu ii pare rau si a cam ramas fara cuvinte .

geo

geo

Nu-i asa :) !

theodora

theodora

Draga [b]Missy_X[/b],da-mi voie,desi tarziu,sa-ti urez eu [b]bun venit[/b] pe [url]www.ele.ro[/url] si sper sa nu mai te supere nimeni de acum incolo!
Sintem o mana de oameni pe aici si cred ca ar fi mult mai bine sa fim prieteni.
Nu am inteles gestul lui Geo,dar sigur ii pare rau! Nu-i asa Geo?

Numai bine tuturor!