Epilarea- cum si cu ce?

by: blacklotus

butterfly

butterfly

07 Sep 2004, 18:45

Missy,imi pare rau ca te-am suparat!:( Dar asta era parerea mea si ce simt eu fata de chestia asta,cred ca tine de educatie si de felul in care am fost crescuti si nu se poate schimba peste noapte... N-am vrut sa-l jignesc pe sotul tau, nici macar nu-l cunosc sa-mi pot permite sa spun despre el ca este lipsit de masculinitate, imi cer scuze!
Nu lua prea personal ce spune Geo, e felul lui de a-ti spune: "Bun venit!":) Aici pe forumul asta sunt la moda remarcile rautaciase pe baza abaterilor de la ortografie..... :D

flower

flower

Epilarea- cum si cu ce?

[quote]Alooo Missy Eliot, de cratima ati auzit cumva ?[/quote]

[b] Geo[/b] , parca tu erai [b]moderator[/b]????? Sau dadusi iar in damblaua lui Pruteanu ?!?
Parca ai creat mataluta un locsor special pt. a-i corecta pe ceilalti?

Lasa, mai, fata in pace, daca prostia nu doare-lucru pe care ti-l pot confirma multi politicieni, o cratima in plus sau in minus nu mai conteaza...si cred ca nici parul de pe picioare sau alte parti ale corpului...fiecare cum ii place : cu sau fara...

missy_x

missy_x

In primul rand sai raspund lui Geo. Sa sti ca am auzit si de cratima numai ca nu vreau sa o pun. E vreo problema cu asta , sau mai bine zis ai tu vreo problema cu faptul ca eu nu pun cratima? Si ce era cu faza aia : "Alo Missy Eliot..." mai Gheorghitza? Team jignit cu ceva? Eu credeam ca noilor veniti pe forum li se ureaza bun venit ...
Si in legatura cu faza cu epilatul. Aici barbatii se epileaza chiar daca nu au o meserie gen stripper. Parca femeile sau epilat de cand e lumea. Au inceput si ele nu demult sa o faca iar in cazul barbatilor a venit si randul lor. Poate ca nu peste mult timp or sa inceapa sa se epileze barbatii si in Romania si romanii vor avea alta viziune despre "barbatul modern" . Si nu mi se pare deloc ca isi pierde din masculinitate prin faptul isi epileaza picioarele.

butterfly

butterfly

Probabil ca in Spania stau altfel lucrurile decat aici si aveti o alta viziune asupra "barbatului modern" iar faptul ca il epilezi chiar tu pe sotul tau denota ca iti face placere ca el sa fie asa! Pe mine ma dezgusta complet un barbat care apeleaza la chestii din astea, mi se pare ca isi pierde din masculinitate iar mie imi stirbeste feminitatea. Nu-mi pot imagina cum ar fi ca el sa fie mai bine epilat decat mine...:rolleyes:
Probabil din cauza asta detest stripperii, nu suport sa vad un barbat care isi penseza sprancenele, isi epileaza picioarele, isi ingrijeste manichiura exagerat si foloseste lacul de unghii!!!
Despre eplilatul altor zone.... :D ...mai discutam... lama de ras isi gaseste inca un loc de munca :o

P.S. Geo.ai fost rau, sa stii!!! :mad:

spider

spider

mamaaaaaaaaaaaaa ce ma mai distrez pe forumul asta .
Intrebare: Ce cauti tu la acest thread mey Geo mey?

geo

geo

Alooo Missy Eliot, de cratima ati auzit cumva ? :)
Hai sa fim seriosi, daca nu ai in mod special nevoie (o meserie gen stripper), ca barbat, de ce sa te epilezi pe picioare ???

missy_x

missy_x

Butterfly, nu mam suparat in legatura cu ce ai zis tu . Doar miam expus parerea zicand ca nu mi se pare ceva lipsit de masculinitate faptul ca un barbat se epileaza, la fel cum tiai spus si tu parerea in legatura cu acest lucru . Nu ma pot supara pe o persoana daca gandeste intrun anumit mod . E vorba de gusturi si cum ai zis tu de educatie. Poate sati placa sau nu . Totusi asta nu ar fii un motiv pentru care sa ma pot supara. Ceea ce ma deranjat a fost felul in care mia raspuns Geo ( sau sai zic Gheorghitza? ). Nu e un mod prea placut de a spune " Bun venit" ..... in fine .

missy_x

missy_x

In legatura cu epilarea cu benzi de cera, si mie mi sa intamplat sami ramana ceara pe zonele unde mam epilat . Dar de ce nu incerci benzile de ceara Veet sau Taki ? Stiu ca sunt ceva mai scumpe dar credema ca merita. Pedeasupra in fiecare cutie cu benzi sunt si cateva pliculete cu niste servetele imbibate in ceva solutie care se folosesc dupa epilare perntru hidratare dar care si ajuta la indepartarea bucatilor de ceara ramase in diferitele zone epilate , si credetima sunt foarte bune ( atat benzile cat si servetelele). Benzile Taki au si servetele care se folosesc inainte de epilare si cateva benzi speciale pentru zonele sensibile si pentru inlaturarea parului de pe fata.

Am tot vazut ca sau facut comentarii in legatura cu epilarea in cazul barbatilor . Prietenul meu se epileaza pe picioare si nu are nici o meserie mai speciala ( il epilez chiar eu) . Ba chiar cunosc persoane (prieteni) care se epileaza si pe piept ( o fac cu ceara) si sunt persoane normale cu un serviciu obijnuit, normal. Ganditiva cat de dureroasa poate sa fie epilarea in zona piptului sau a burtei , mai ales in cazul barbatilor.

butterfly

butterfly

pe ala chiar ar trebui sa-l ignori pentru ca dupa ce il epilezi cu ceara firele vor fi mai rare dar mai vizibile si e mai rau! si apoi... puful ala este chiar dragut! :p

dulceatza

dulceatza

:( apropo de bebelusi ce faci cu parul de bebelush de care nu se lipeste nici ceara :p

butterfly

butterfly

Iti multumesc pentru atentie! Ma simt deja mai bine:p ! Si te felicit pentru ca stii sa ai grija nu numai de frumusetea ta ci si de sanatatea ta!:)

arlekyn

arlekyn

Sorry man, cind vreau sa dau ceva de exemplu, tai ce nu trebuie...dar se vede ca ori n-am fost atent, ori sistemul acesta de forum nu stie prea multe...:)

In ce priveste epilarea, aici femeile fas sauna si masaj si abea apoi se elipeaza cu o crema care face sa cada parul inghinal-pubian dupa 15 minute... Ce citesc eu pe aici se foloseste ori in Europa ori prin tarile inca in Ex Mediu...:D

Fara glume, admir insa aceste fete care se vor cit mai curate si suporta ptr. asta niste politici manageriale atit de retardate...!
Fetelor, de ce nu cumparati de pe internet, cu credit card...? ;)

raluka

raluka

nici n-ai tu idee cat ma bucur ca gandesti asa, vrei sa vezi si alta parte a monedei, frumos, frumos.
uite sotul meu, programmer si el, e super stresat candaa re un dead-line, ca sa nu mai zic ca are multe buguri, asa ca nu are timp sa se uite pe nici un forum ca sa vada cum sunt si alte femei.
stii ce i-am zis intr-o seara?
daca nu erai insurat la ce program ai tu n-aveai nici iubita, s-a uitat la mine fix si am crezut ca ma injura, dar sec mi-a zis ai dreptate.
iti doresc multa bafta cu noua ta firma, ai sa ai de tras pana te pui pe roate, daca nu e asa un secret sa-mi zici si mie pe mp cu ce te vei ocupa si in ce limbaj lucrezi.

geo

geo

Arlekyne, te rog eu, nu mai da quote asa in salbaticie.... tot post-ul... care e si ditamai carnatul... cand tu citezi, ce faci, citezi toata cartea ?
Raluka, poate de acum incolo o sa apelez si eu la epilarea inghinala, sa-mi vand software-ul :D (imi fac propria mea firma).
Relaxare...mmm... n-as zice ca intru pe ele.ro pentru relaxare, ci pentru faptul ca aici am vazut o alta fata a femeilor, un mod de a gandi... si mai invat si eu cate ceva :D

raluka

raluka

daca ar sti ca programele pe care le fac ei se vand mai bine si sotul meu s-ar epila inghinal, vis-a vis de ce-a postat geo ca mi s-a parut foarte amuzant.
si sa nu uit bravo tie ca ai timp sa mai te relaxezi pe forum, al meu n-are.

rusine mie, am recurs numai la lama, din mare frica pentru alte variante.
saptamana viitoare merg la cosmetica special pentru epilat si asta ac sa nu zic ca n-am incercat.

arlekyn

arlekyn

wow

[QUOTE][i]Originally posted by blacklotus [/i]
[B]Dragele mele,

Ma ajutati si pe mine putin.
Am trait zilele astea o experienta groaznica.
Am incercat pana acum tot soiul de experimente in privinta epilarii. Zilele trecute m-am gandit sa incerc benzile cu ceara la rece. Ca atare am cumparat initial doua benzi din producatori diferiti ca sa le testez. Zis si facut, am purces cu spor la epilarea bratelor, care de altfel se aflau la prima epilare. A mers super cu ambele benzi, ca atare ...............................................[/B][/QUOTE]

Groaznic...!

Dar acum arati asa..--->

arlekyn

arlekyn

[QUOTE][i]Originally posted by Geo [/i]
[B]Ok, ok, pace, glumeam si eu !
Da, pielea ca de belelush este un lucru de dorit "pe" o femeie :D (peste tot :p ) [/B][/QUOTE]

U make my day!...:o)))

arlekyn

arlekyn

Vecina mea foloseste lama de ras...si iata ce-a iesit...:D

blacklotus

blacklotus

Multumesc foarte foarte mult pentru indicatii. La avans imi cumpar si eu ceara si voi testa, am sa revin ca sa va spun ce-am reusit.

Numai bine.

butterfly

butterfly

Te-as sfatui sa nu folosesti nimic pentru zonele specificate, mai ales daca nu se vede,(cate un fir mai vizibil ii poti smulge cu penseta) fiindca folosind ceara firele de par vor fi mai rare dar mai vizibile si arata destul de rau! Rezuma-te la a epila picioarele si zona inghinala si "uita" de burtica si alte zone unde orice femeie are un pic de par caruia mai corect ar fi sa-i spunem puf.:)

In primul rand dupa epilat folosesc spirt, dupa aceea sapun si abia dupa sapun folosesc crema.N-as putea sa-ti recomand o crema anume... in general e bine sa folosesti pentru picioare o crema hidratanta (ajuta firele de par care cresc sub piele) iar pentru zona inghinala o crema calmanta pentru eventualele iritatii (Clotrimazol, Nidoflor sau vestita crema de galbenele pe care deja o folosesti).

Mult succes!!!

blacklotus

blacklotus

As mai avea nevoie de niste lamuriri:
1. Dupa ce te-ai epilat cu ceara te speli cu apa si sapun?
2.Te faci sau nu te faci cu spirt? Inainte sau dupa spalarea de la punctul 1. (daca acesta se realizeaza.)
3.Ulterior folosesti ceva creme, daca da spune-mi te rog ce anume.
4. Spune-mi te rog daca ai avut probleme si cu alte zone de exemplu intre sani sau pe burtica, eu am ceva par. Nu se prea vede el saracul dar evident ca eu cand il vad ma apuca damblaua, pentru zonele respective, se foloseste tot ceara sau altceva?

butterfly

butterfly

Daca ceara se rupe in bucati si/sau are aspect de miere zaharisita trebuie sa o fierbi, o lasi pe foc pana se topeste toata si incepe sa clocotesca (nu trebuie sa o lasi prea mult). :)

Cat despre trucuri, nu stiu ce ti-as putea spune... trebuie sa stai mereu pe covor (pe care il acoperi cu ziare), si sa iti oferi o cat mai buna imagine a zonei. Daca stai pe scaun risti sa aterizezi - eu am pati-o!!! Este foarte important: nu uita sa aplici fasii subtiri, sa nu lasi ceara in urma pentru ca ulterior iti va fi greu sa o indepartezi si sa incepi dinspre exterior inspre interior!
Si inca ceva:nu arunca ceara dupa folosire pentru ca de multe ori este mai buna cand o folosti mai mult, in cazul in care vrei sa o improspatezi, o poti strecura si mai adaugi in ea inca un pachetel in felul asta vei avea tot mai multa (eu am ajuns la 1,300kg).
As mai putea sa iti dau un sfat util: prin locurile in care pielea nu este intinsa:D (stii tu unde..) cu o mana o tii intinsa si cu alta pui ceara, insa trebuie sa mentii pozitia pana se usuca ceara. Nu este bine sa lasi ceara sa se usuce prea tare fiindca durerea este mai mare si risti sa nu o mai poti indeparta, daca chiar se intampla smulge ce se poate iar peste ce ramane mai intinde niste ceara calda.

Suna destul de complicat si cu siguranta nu o sa te descurci perfect din prima, dar daca ai rabdare si te straduiesti vei scapa definitiv de firele crescute sub piele. La inceput mi se intampla sa ma ard, sa ma manjesc toata cu ceara, sa patez lucruri (apropo daca ti se intampla poti folosi dizolvant pentru lac de unghii - merge de minune!!!) Odata fara sa vreau mi-am bagat mana in oala cu ceara fierbinte! Imagineaza-ti ce arsura, eram disperata, nu stiam ce sa fac aveam ceara pe toata mana si ma frigea ingrozitor dar m-a salvat mama care a venit cu ideea sa folosesca dizolvant dupa ce imi varase mana in apa rece... si culmea: n-am nici un semn!!!
Sper sa nu te fi speriat! Dar ti-am spus sa stii ce sa faci daca ti se intampla, desi sunt sigura numai eu puteam pati asa ceva.. :rolleyes:
Am citit undeva despre fire de par sub piele la radacina carora se foarmeaza un fel de cos si am aflat ca este un fel de "boala" a pielii cauzata din cauza microbilor care se "instaleaza" in locul in care a fost radacina (chiar daca folosesti alcool sanitar dupa); se numeste FOLICULITA, dar daca folosesti ceara si cureti bine pielea cu sapun inainte si dupa, trece!!! Ceara se aplica calda si in plus este un produs natural, deaceea eate mult mai buna.

Sper ca te-am convins si iti doresc mult succes!!!
Pentru orice nelamurire iti stau la dispozitie cu placere:)

blacklotus

blacklotus

Multumesc mult pentru ajutor tuturor.

Vreau sa te intreb draga Butterfly daca ceara respectiva ai mai amestecat-o cu ceva, sau ai folosit-o asa , caci la un moment dat am incercat asa ceva, pe picioare si toata se rupea bucati, nu se lua asa frumos ca la coafor.

Mai spune-mi te rog chiar resusesti singurica sa te faci pe tot locul in zona respectiva. Probabil tine de experienta acumulata. Sau folosesti ceva trucuri.

geo

geo

Ok, ok, pace, glumeam si eu !
Da, pielea ca de belelush este un lucru de dorit "pe" o femeie :D (peste tot :p )

danger

danger

NU CU SIGUANTA DUMINICA ESTE PREA TARZIU :D .

butterfly

butterfly

Halal "bun venit", Geo!!!:rolleyes:
Eu incercam sa fiu de ajutor si... cand colo suport sarcasmul tau!Din moment ce ai retinut numai partea cu pielea de bebelus insemna ca intr-adevar ti se pare ceva nemaipomenit.:p

Nu are nici o importanta ziua in care fac asta, incercam doar sa arat ca este mai bine sa faci o rutina din asta si sa nu lasi sa treaca mai mult de o saptamana.;)

geo

geo

Of, ce bine ca sunt programator... ca sa ne mearga programele bine, si ca sa le vindem, nu e nevoie sa fim epilatzi in zona inghinala :D

[QUOTE]eu ma epilez in zona cu pricina da 4 ani, fac lucrul asta in fiecare sambata dimineata si am o piele ca de bebelus![/QUOTE]

Ne bucuram sa auzim ca ai o piele ca de bebelus (altul se bucura garantat :D ), dar suntem curiosi, care este adevarata cauza? Faptul ca o faci de 4 ani, sau ca o faci in mod special sambata dimineata :D? Duminica nu are aceleasi rezultate :p ?

butterfly

butterfly

sa stii ca sunt si barbati care recurg la astfel de solutii.. (poate chiar mai radicale):D
acum depinde de ce meserie ai...:p
Sper doar ca Blacklotus sa vada ce i-am spus desi am postat cam tarziu...

geo

geo

Aoleu dupa ce am citit aici ma bucur ca sunt barbat, si nu este nevoie sa recurg la solutii asa radicale :D
Dar ma bat niste ganduri :p

butterfly

butterfly

Buna! sa stiti ca m-am logat special pentru a-i da un raspuns lui Blacklotus; eu ma epilez in zona cu pricina da 4 ani, fac lucrul asta in fiecare sambata dimineata si am o piele ca de bebelus! Solutia: fac treaba asta singura cu manutele mele si folosesc numai ceara calda (am auzit ca cea produsa la Iasi este cea mai buna). Cumpara-ti mai multe pachete de ceara (cam doua) ideal este sa ai cel putin 500gr si topeste-le intr-o craticioara la foc mic pana se topeste cam jumatate din cantitate dupa care o dai deoparte si amesteci pana se topeste toata. Apoi testezi pe mana temperatura cerei si daca este suportabila treci la treaba. Incepe prin a aplica fasii inguste dinpre partea "neparoasa" inspre partea "paroasa" sa le poti curata fara probleme si obisnuieste-te sa lasi curat in urma. E bine sa folosesti o coada de lingura de lemn mai lata pentru o intinde ceara daca folostesti o lingura obisnuita risti sa te arzi!
Dupa parerea mea asta este cea mai buna solutie, eu sunt foarte multumita. De multe ori de la o saptamana la alta abia apar cateva firicele dar e bine sa le inlaturi din timp pentru a evita durerea si pentru a fi tot timpul "fresh". Am folosit si eu candva un aparat de eplilat si am patit ca tine, imi cresteau fire de par sub piele si aratau ca niste cosuri.. Iti doresc mult noroc iar daca ai intrebari promit sa iti raspund! :o :p