Discuta cu d-na Dr. Doina Mihailescu despre cum poti reduce tulburarile din perioada menstruala!

by: moderator
Marti, 6 iulie 2010, incepand cu ora 13.00, timp de o ora, D-na Dr.Ginecolog Doina Mihailescu te invita aici la o sesiune interactiva despre cum poti reduce tulburarile din perioada menstruala.

Fii activa si poti primi unul din cele 5 cadouri DONAVITAL si Extrem Vit (complex de vitamine si multiminerale)!

Mai multe detalii...

stelista1985

stelista1985

intrebare

06 Iul 2010, 13:28

De 5 ani iau anticonceptionale si in acelasi timp am si tratament zilnic cu hormoni tiroidieni.Pot aparea reactii adverse la aceste tratamente?

redbaloon

redbaloon

cheaguri sange

06 Iul 2010, 13:26

se intampla ca scurgerea sa contina si cheaguri de sange. ar trebui sa ma ingrijorez?

ladybug

ladybug

hmmm

inca nu stiu daca sindromul premenstrual exista sau e doar un mit... inainte nu ma confruntam cu nici un fel de simptom, decat durerea obisnuita de burta cu o zi inainte. dar de ceva timp, cand mai sunt irascibila, mi se intampla sa realizez ca sunt in perioada cu pricin... dar nu stiu pana la urma daca e un simptom sau doar o scuza

stelista1985

stelista1985

intrebare

poate ca menstruatia sa continua sa vina normal chiar daca esti in primele luni de sarcina?

stelista1985

stelista1985

intrebare

06 Iul 2010, 13:24

In viitorul apropriat imi doresc un copil insa nu stiu cu cate luni inainte trebuie sa intrerupt tratamentul cu anticonceptionale?

muscata27

muscata27

anticonceptionale

06 Iul 2010, 13:23

Eu iau anticonceptionale de aproape 4 ani,nu am facut pauza niciodata,ma simt foarte bine cu ele mai ales ca nu am dureri cand imi vine,insa mi-e frica sa fac pauza ,nu vreau sa-mi apara iar acele dureri groaznice din timpul men truatiei.Este bine sa iau anticonceptionale atata timp fara pauza,va avae urmari grave mai tarziu,mai ales adaca voi vrea un copil???

tashulina

tashulina

Daca

06 Iul 2010, 13:22

ai un ciclu fara probleme (dureri sau ameteli) exista riscul ca dupa un tratament de fertilitate sa ai probleme?

stelista1985

stelista1985

intrebare

06 Iul 2010, 13:20

Folosesc anticonceptionale de 5 ani de zile(nu am intrerupt niciodata tratamentul pana acum).Unii medicii ne recomanda sa facem o pauza de cel putin 6 luni?Dumneavoastra ce ne recomandati?

stelista1985

stelista1985

Donavital

06 Iul 2010, 13:18

Am inteles ca suplimentele cu magneziu +vitamina D3 sunt cele mai bune pentru combaterea crampelor la menstruatie.In farmacii am gasit 2 variante.Este vorba despre cele fabricate la noi si despre varianta frantuzeasca.Care este cea mai buna?

tdj31

tdj31

ciclu menstrual

06 Iul 2010, 13:16

Buna ziua,Dna Doctor!
Daca imi permiteti as avea si eu o intrebare:acum 4 ani si jumatate am nascut prin cezariana,de atunci ciclul este mai abundent in primele 2 zile,a3a nu mai curge nimic,apoi cateva zile curge ceva negru.Asta a inceput cam la un an -doi de la cezariana,deci dureaza de aproximativ doi ani.Am facut consultatie si medicul mi-a spus ceva de genul ca la unele femei uterul se reface mai greu si ca este normala acea zi de pauza apoi cateva zile cu picaturi de acest gen.Nedumerirea mea este daca va continua asa sau se vor opri la un moment dat acele scurgeri negre.Am facut un test Papanicolau si am tratat acum doi ani candida,dar sangerarile nu au disparut.Mentionez ca intre ciclu nu am sangerari,iar cu o zi inainte sa imi vina,am o scurgere incolora.Analizele hormonale sunt in limite normale.
Multumesc foarte mult!

alexandras

alexandras

...

06 Iul 2010, 13:15

asta ar insemna sa schimb si ginecologul? este nevoie de analiza la sange pentru anticonceptionale?

stelista1985

stelista1985

Donavital

06 Iul 2010, 13:09

in perioada menstruala am deseori caderi de calciu , palpitatii si frisoane.Ce imi recomandati sa mai iau?Am incercat multe suplimente cu vitamine si minerale insa nu prea ma ajuta.

stelista1985

stelista1985

Donavital

06 Iul 2010, 13:07

Acum 2 ani mi-a fost extirpata glanda tiroida si nodulii ei si de atunci am mari probleme in perioada menstruatiei.3 luni consecutiv nu mi-a mai venit ciclul .Poate avea legatura cu faptul ca nu mai am proprii mei hormoni tiroidieni?Mentioneaz ca intre timp am revenit la normal , dar o luna am aceea stare " de-mi vine sa ma urc pe pereti" si in luna urmatoare nici nu simt ca sunt la ciclu.

autumn

autumn

Problema

01 Iul 2010, 09:17

este a surorii mele si as vrea sa o ajut pe aceasta cale. De cand se stie a avut un ciclu menstrual foarte dureros si abundent.

Medicul i-a spus ca odata cu prima nastere i se va regla si cantitatea si se vor diminua si durerile, insa a nascut si degeaba. Aceleasi probleme. Ce ar putea sa faca?

alexandras

alexandras

..

01 Iul 2010, 08:50

ce sa-ti povestesc domnisoara. Problemele mele nu se schimba pana pe 6 iulie ora 13. Si evident am multe treburi de facut nu de urmarit un forum asadar am scris cand am avut timp.

isabellla

isabellla

o sa fim pe faza..

30 Iun 2010, 18:05

vad ca altii nu stiu cand e 6 iulie....ora 13

alexandras

alexandras

ciclu menstrual

30 Iun 2010, 17:13

eu am un ciclu menstrual aparent regulat. doar ca din cand in cand, imi intarzie cate doua saptamani iar apoi imi vine puternic. cu dureri insuportabile. nu pot efectiv merge sau manca. ma doare spatele foaret tare si imi fuge efectiv pofta de mancare. am fost la ginecolog. mi-a recomandat anticonceptionale. dar dupa 3 luni le-am intrerupt pentru ca imi facea rau. ameteam, imi venea sa vars de la ele. si mancam non stop.