pentru ce mai e bun...?

by: tasia
Credeti ca un tata trebuie sa se implice in cresterea si educatia copilului? Trebuie sa-i schimbe scutecele cand este mic? sa-l hraneasca? sa-l puna sa faca nani? Am o discutie cu un prieten de familie a carui sotie a nascut de curand si imi tot spune ca nu este treaba lui sa se ocupe de copil. Problema e ca, treaba lui nu este nici sa faca cumparaturi, nici sa faca curatenie sau mancare...Ce parere aveti?

eva31

eva31

Pai...

03 Apr 2011, 00:46

Ideal ar fi sa existe o menajera, pentru lucrurile casnice, mama sa se ocupe de copil, pentru ca asta e rolul mamei si tatal sa stea si el cu copilul cat ii permite timpul. Dar de la ideal la real e o diferenta ca de la cer la pamant.

myke

myke

normal sa se implice,,

21 Mai 2009, 09:02

Mi se pare normal sa se implice si el in schimbarea scutecelui,hranirea si culcarea copilului...atat cat ii permite timpul,dac eu ma imbolnavesc?..el ce face chem ajutoare?..nu se descurca.Cand am nascut prima data sotul meu s-a ocupat de cel mic cat a fost in concediu..eu decat il alaptam..el ia facut si prima baitza..si ia fost de folos pe parcurs...

tashulina

tashulina

da, depinde

03 Oct 2008, 14:27

Ok, atunci cand doar el munceste si aduce bani in casa, nu cred ca exista vreo mamica sa ii scoata ochii sotului ei ca nu face treaba in casa la fel cat face ea.

Insa eu vb de alti barbati care nici nu aduc singurul venit din casa si nici nu ajuta la treburile casei sau ingrijirea copilului.

iar in ceea ce priveste schimbarea brusca a partenerului dupa nasterea copilului, hmm, nu stiu daca sa cred sau nu.

E normal sa se simta putin speriat, sa creada ca nu se pricepe l animic ce tine de casa sau copil, insa aici intervine si rolul femeii, sa il invete, sa ii arate, sa il motiveze.

ana78

ana78

depinde

02 Oct 2008, 23:23

Sotul meu ma ajutya cat poate in weekend. in timpul saptamanii lucreaza. Dar eu il menajez destul chiar si in weekend pentru ca este obosit. El este cel care intretine familia, nu pot sa-i reprosez ca nua re grija de noi. o face dar in alt mod.

tasia

tasia

Ciudat....dar adevarat

01 Oct 2008, 19:38

La inceput acel "tatic" era incantata de ideea de a avea un bebe, spunea ca il va schimba de scutece, il va plimba...etc.Sotia lui a crezut ca intradevar aparitia copilului il va schimba si mobiliza pe acest individ. Doar ca dupa ce sa nascut, el a inceput sa devina brusc neputincios, nu stie cum sa faca aia sau ailalta...Pur si simplu se eschiveaza elegant. Iar biata lui sotie trebuie sa le faca pe toate.

tashulina

tashulina

Problema lui?

01 Oct 2008, 15:16

Dar care a fost problema lui in aparitia acelui copil? Cumva doar...conceperea??

Poate suna dur, insa mamicile care se confrunta cu astfel de probleme poarta o mare parte din vina, pentru ca au acceptat langa ele un astfel de barbat.

Si sa nu mi se dea replica ca nu au stiut ca o sa fie asa, pentru ca nu tine. Nu exista sa nu discuti cu el despre viitorul copil, despre treburile din casa, despre ingrijirea celui mic cand se va naste.

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!