Nastere naturala sau cezariana???

by: theodora

alinutza_spania

alinutza_spania

sigur naturala daca se poate!

31 Oct 2007, 22:44

buna. sunt alina din Spania si sunt insarcinata in 5 luni. aici nici nu se pune problema cu cezariana: daca preferi acest lucru te pune sa semnezi pe proprie raspundere si iti fac teste de psihologie pentru a vedea pragul tolerantei si alte complicatii...aici se atrage atentia tot mai des ca femeile prefera cezariana tot mai des si acest lucru ingrijoreaza Org. Mondiala de Sanatate fiind unul dintre lucrurile care se fac fara o informare a gravidei de avantajele dar mai ales dezavantajele pe care le are cezariana. am vazut ai sus pe cineva care spunea ceva de aerul din plamanii copilului ca a preferat cezariana pt bebe dar vreau sa va spun ca se inseala total. la nasterea normala bebele se pregateste sa vina pe lume iar prin conductul vaginului si toata calea lui pana la iesirea la lumina bebele se echipeaza cu forta si se pregateste de ruperea placentei iar plamanii se pregatesc pentru o respiratie normala. doar in cazuri de probleme extreme se copmplica totul. in schimb la cezariana bebele se rupe fortat, prin deschiderea brusca a toracelui si scoaterea lui din placenta in decursul unui timp insuficient pt adaptare normala. in plus cezariana este o operatie si implica riscuri.

mihoo

mihoo

nu, hotarat !

12 Apr 2007, 15:49

am avut fericirea sa devin de doua ori mamica, nasteri diferite si experiente diferite. daca n-as fi stiut ce inseamna o nastere normala poate ca n-as fi regretat atat o cezariana. Iar daca am venit aici,este sa va spun ca nu merita aleasa o cezariana ( nu vorbesc aici de cazuri in care interventia chirurgicala e necesara ). Dragele mele, sa nasti normal doare, dar trece imediat dupa nastere, sa suporti o cezariana nu doare insa perioada postoperatorie e criminala. asa ca daca este doar un moft, credeti-ma nu merita.

antalutalaura

antalutalaura

anestezia epidurala

04 Nov 2006, 05:59

fiecare are dreptul de a alege ceea ce crede ca este mai bine pt ea si pt copil. Acum insa mai este si anestezia epidurala care ar trebui luata in calcul. Eu am nascut natural dar cu anestezie epidurala si nu am simtit durerile la nastere dar am avut insa dureri de spate cam 2 saptamani

egrina

egrina

:Nastere in apa

11 Mar 2006, 12:34

InRomania dr Cristian Baiulescu face nasteri in apa ..deci pe cale naturala ,efectele pozitive fiind si pt mamica dar si pt bebe.In afara de faptul ca mamica are durerile nasterii mult atenuate..bebeul fata de o nastere naturala pe uscat are o expulzie intr-un mediu mult mai comparabil cu cel uterin(apa) iar cei nascuti astfel sant mult mai sanatosi.Merita pt mamici sa incerce!

...

16 Feb 2006, 14:09

100% aleg nasterea naturala.Cand voi naste,natural va fi.Si asta,pt ca prefer sa ma doara pe mine,decat sa imi expun propriul copil la riscuri.Nasterea prin cezariana nu e indicata.Daca este sa trecem peste anestezie,care nu e buna,insa totusi e relativa chestia asta.Unii zic ca da,altii ca nu are nimic.Copilul nu e pregatit sa iasa atunci cand vrea doctorul.Nu poti programa ziua cand sa vina pe lume copilul tau.Mi se pare aiurea.Nu as face asa ceva! Copilul stie el cand vrea sa vada lumina.Este o aducere pe lume dura.Copilul nu e pregatit...la nasterea normala el iese singurel,nu il trage cineva.E un soc pt el.Pur si simplu este tras din mediul acela placut,si adus la aer.E o presiune! De nasterea in apa nu spuneti nimic ?Eu vreau sa nasc natural,dar in apa.Am auzit ca ar fi cel mai bine pt copil,deoarece el iese treptat si nascandu-l in apa nu e violent pt el.El in uter traiesti in lichid,deci e cel mai indicata sa nastem in apa.Eu asa voi naste . :))

inofensive_girl

inofensive_girl

m-ati inspaimantat

15 Feb 2006, 22:59

inca nu sunt la varsta la care trebuie sa nasc...cred ca mai dureaza mult si bine..dar imi doresc un copil foarte mult. Acuma prb se pune asa..am auzit si eu cat de greu e la o nastere normala..dar m-am gandit ca na..atatea secole au fost atatea femei care au populat lumea...n-oi fi si eu in stare de asa ceva? e adevarat ca nu vb cu nimeni inainte sa-mi explice chinurile nasterii...ma gandeam eu la o durere mare..dar cand am citit aici..parca ma taie de pe acum o durere..Da Doamne ca pana cand voi naste eu sa mai avanseze putin medicina si cezariana sa nu mai aiba atatea efecte negative asupra copilului

doe

doe

ata vorba...

01 Feb 2006, 08:58

ce simplu e sa raspunzi la aceeasta dilema.Conteaza foarte mult ce alege pacientul calea naturala sau ceea de cezareana.dupa nastere ce isentampla nui mai treaba doctorului(binenteles daca si-a facut treaba cum trebuie)e terba pacientului.el a ales is-a explicat fiecare varianta si ea a aless.din greseli omul invata,nu-i asa?dar la urma urmei copilul sa fie sanatos,nu?ce mare e bucuria atunci cand il vezi nu mai conteaza prin ce cale ai nascut.

manuela_323

manuela_323

RE: Nastere naturala sau cezariana???

30 Ian 2005, 18:43

eu sunt de parere ca este mai bine ca sa nasti natural.si eu am o fetita de 1an si 3 luni,am nascut natural si ma bucur ca am nascut natural.eu daca as mai face un copil tot natural as vrea sa nasc,iar sotul meu este de aceas parere.

babyface

babyface

06 Nov 2004, 13:23

Ema imi poti spune si mie unde ai nascut, la ce spital ma refer.
In ceea ce priveste nasterea, cred ca niciodata nu vom putea alege una din optiuni fara sa ne gandim daca totusi nu ar fi fost mai avantajoasa sau mai naturala sau mai buna cea de-a doua.
Eu am fost nascuta normal, iar mama a avut numai probleme din cauza incompetentei medicilor. Medicul din acea noapte, cel care era de garda nici nu a vrut sa se trezeasca, dapai sa se mai duca sa se si uite ce e cu mama. De fapt era programata la cezariana a doua zi eu fiind destul de mare 4kg. Din cate mi-a zis mama a fost destul de mare suferinta si pt ea si mai ales pt mine, caci ramanand fara lichid au trebuit sa foloseasca forcepsul. Va dati seama ce a fost in sufletul mamei pana am inceput sa merg, pana s-a convins ca aud si vad perfect, pana am mai crescut si a realizat ca sunt un copil perfect sanatos.
Pe fratele meu l-a nascut prin cezariana, usor si fara probleme.
Eu una nu stiu ce as alege. As fi tentata sa nasc normal ca ma inspaimanta gandul operatiei. am fost operata de apendicita si am suferit cumplit. Dar pe de alta parte as naste prin cezariana. Am cunostiinte care au nascut asa, iar operatia este extrem de mica la baza slipului, iar cu noua modalitate de a opera nu-ti mai taie muchii ci doar ti-i separa. Desi stiu ca o anestezie generala nu-i buna, ma gandesc ca una epidurala sau cea in coloana e mangaiere cereasca.

puciu

puciu

04 Nov 2004, 14:41

Pentru mine este mai usor sa raspund la aceasta intrebare pentru ca mi-am consultat mama care a avut o nastere normala si apoi o alta prin cezariana.
Prima am venit eu prin nastere normala. Mama mi-a povestit ca s-a dat jos din pat imediat ce a fost adusa la pat si a venit sa ma vada in salonul pentru noi nascuti, prin geam. A ajuns repede acasa si s-a ocupat imediat de mine; nu a avut nici un ajutor. Ceea ce isi aminteste insa sunt durerile infernale de dinainte - cam patru ore. Se spune, in popor, ca atunci pare ca ti se zdrobesc toate oasele de durere, ca pana si osul barbiei simti cum se despica in patru!
A doua nastere - cea a fratelui meu a fost prin cezariana. Mama avea deja o problema cu oasele pe fond hormonal si a hotarat chiar in ziua in care s-a declansat travaliul, ca va face cezariana. Nu stiu ce fel de anestezic i-au facut ca ea a participat la toata nasterea, l-a vazut pe fratele meu imediat si... de aici incepe povestea! Nu a putut cobori din pat imediat, ca era operata. Nu a fost in stare sa mearga la toaleta singura, sa isi ia o cana de apa singura... A avut noroc ca matusa mea nascuse cu doua zile mai inainte si a ajutat-o. Dar, in spital a contactat un microb si operatia a inceput sa supureze. A iesit din maternitate pe propria raspundere si a plecat acasa unde a inceput calvarul - operatia supura, copilul trebuia ingrijit, rufele spalate, mancare... Norocul ei si al nostru - o stramatusa care ne-a ajutat vreo trei luni pana s-a pus mama pe picioare.
Aceasta este experienta mamei. Mi-a povestit-o atunci cand eu am intrebat-o care varianta este mai buna - nastere normala sau cezariana.
Am intrebat-o ce ar alege pentru mine. Mi-a raspuns ca alegerea imi apartine si ca mi-a povestit ca datoria ei de mama este sa-mi transmita experienta ei pentru mine si pruncii mei. Ati inteles ceva? Eu cred ca am cam inteles, dar nu prea recunosc niste lucruri in fata mamei.

amanina

amanina

04 Nov 2004, 12:52

Salut la toata lumea,
eu asi mai avea 8 saptamani pana la marele eveniment, nasterea micutului/micutei noatre.
Va marturisesc nu pot vorbi din experienta, este primul meu copil, dar imi este foarte frica si mie de nastere in sine. Ma gandesc si zic "trebuie sa rezist, micutul numai pe mine ma are de ajutor, si alte mama au trecut prin asta" dar nu stiu daca ar fi bine in final sa fac pe marea eroina si sa ma chinui sa nasc normal. Din aceleasi motive pe care le-am mai citit, travaliul lung, forcepsul, frica de neglijenta medicului, asisitentei, daca nu vrea bebe sa iasa si trebuie sa-mi urce pe burta sa-l inpinga afara?? Daca raman cu sechele acolo jos (ca natural sau nu, cine stie cum si cat se reface dupa)? Intrebarea finala care ma macina este DE CE? de ce sa ma chinui atata daca se poate si altfel, si poate mai bine si pt. mine si pt. bebe? Am observat din anturajul meu ca toate mamicile care au nascut normal vor cezariana la al 2-lea si cine a nascut prin cezariana zice ca mai bine nastea normal. De unde stiu? Am mai gasit cine zicea dupa primul bebe prin cezariana ca si pe al doilea tot asa il vrea, dar cina a nascut normal o data, cu tot tacamul, (travaliu lung, recuperare nasoala) nu ar mai naste normal si a doua oara sau nu mai vrea un copil de loc!
In schimb la cezariana ma gandesc cum va fi la al doilea bebe? riscul e mai mare, nu?? daca se rupe la cusatura?? Sau am vazut prea multe filme de groaza? :)
Multe intrebari macina capsorul unei viitoare proaspete mamici, dar ce sa fac, mi-e frica, si nu mai mult pt. mine cat pt. bebe. Am citit undeva ca pana in momentul nasterii bebe nu stie ce e durerea, dar cand se chinuie sa se nasca, sa treaca prin canalul ala ingust, atunci suferinta aceea ii da pt. prima data senzatiile de durere, creierasul lui receptioneaza pt. prima data senzatiile de durere, si .... de atunci va stii ce e aia durerea! Nu stiu daca e bine sau nu sa stie as de micut, dar viata e plina de asa ceva nu!

04 Oct 2004, 16:43

Asa cum am mai scris la tema "cezariana la alegere", dupa experienta mea, nu as recomanda nimanui cezariana.
Eu m-am refacut foarte greu, la 10 luni inca imi ieseau noduri de la firele din interior.

tish

tish

07 Sep 2004, 18:45

Scorul apgar,se face fiecarui nou nascut,multi il cunosc ca nota la nastere. Desi nu prea se stie pe ce sa da nota :) sincer nu se da nota copilului pe gratia cu care iese ,sau pe capacitatile vocale(tenor sau soprana) la nastere.Ptr stabilerea acelui scor se tine cont de 5 parametri: 1 culoare tegumentelor(pielii),2. frecventa respiratiei,3.tonicitatea musculara.4.reflexul de iritatie.5.activitate cardiaca.Acum la fiecare din cele 5 sunt note de la 2 la 0.adica daca are pielea roz=2 puncte,cianoza(mov) la extremitati=1pct,cianoza generala sau paloare 0 puncte.Asa se face la fiecare parametru si intr-un final se aduna.Intre 8 si 10 e normal.Sub 8 are semnificatie patologica,se incearca descoperirea cauzei si repararea ei daca e posibil,si se repeta scorul din 5 in 5 min.

darina_blue

darina_blue

Am un copil nascut normal si pot sa spun ca a fost destul de dureros pt mine, dar toti medicii la care am apelat pt sfaturi inainte sa nasc m-au sfatuit sa nasc normal - este mai bine pt ambele parti... :) A auzit cineva de scorul Abgar?
Se face o medie si cel mai important lucru este ca orice copil trebuie sa respire oxigen imediat ce a fost scos din cavitatea uterina. Cu cat trec secundele, cu atat copilul va avea probleme mai tarziu deci cezariana nu este recomandata decat in cazuri de forta majora.
E un lucru cert ca o mare parte din anestezic ajunge in creierul copilului nascut prin cezariana, asa ca va sfatuiesc sa va ganditi bine inainte sa o faceti - oricat de comod ar parea.

moon

moon

Mercy de ideea exprimata.Chiar nu inteleg ce se intimpla in Ro(sau poate in Europa, vezi Theo in Grecia) cu cezariana la alegere.
Ar trebui sa fie clar ca nu e bine sa ne jucam cu anestezia generala si operatiile, acestea fiind binevenite in caz de probleme dar nu ca inlocuire a modului natural in care copii vin pe lume.Eu regret ca dupa vreo 8 ore de travaliu am cerut anestezie peridurala deoarece dupa, bataile inimii micutului au scazut dramatic si cezariana a fost necesara.Nu mi-au spus insa daca anestezia respectiva a fost cauza sau cordonul ombilical in jurul gitului sau pur si simplu epuizarea.In sfirsit la o a doua nastere daca am sanse sa nasc normal nu as mai cere nici macar aceasta anestezie.

leardini

leardini

[QUOTE][i]Originally posted by Moon [/i]
[B]Mercy tish de lungul tau raspuns.
Eu am iesit din cele ale medicinei acum 7 ani (desi am studiat nu am profesat), deci argumentele mele stiintifice "contra cezarienei
la alegere" sint cam vagi.Imi amintesc insa din practica de la spitalul de urgenta de pacienti cu plagi supurate de luni de zile din cauza intolerantei la firele de sutura, spre exemplu.
Organismul femeii este conceput sa reziste durerilor nasterii, deci teama nu isi are rostul.Eu am suferit foarte mult in copilarie cind am avut o arsura grava si ulterior in urma altor mici accidente.Cum in general nu putem scapa de durere pe parcursul vietii e mai potrivit sa ne facem curaj pentru a o suporta.
In Canada si SUA tendinta este de a redeschide case de nasteri cu moase in ideea ca nasterea nu e o boala si numai in cazuri speciale este nevoie de medic si spitalizare.Deja destule persoane nasc acasa cu ajutorul unei moase.
Alegerea va apartine. [/B][/QUOTE]

[COLOR=purple][I][B]Operatzia mea este la baza slipului (nici nu se vede daca port costum de baie din 2 bucatzi), este facuta pe orizontala si are o lungime de 11 cm. Acuma dupa un an si 9 luni de la operatzoie este subtzire si ros, ffff putzin vizibila si nu ma mai deranjeaza deloc. Numai operatziile in caz de urgentza (cele in care mama se chinuie ore in sir si bb este in pericol de moarte) se fac pe verticala.
Aici medici sunt 100 % contra nashteri prin cezariana. Ei o recomand doar in cazuri de urgentza, sarcini gemenale sau sarci care pun mama sau bb in pericol. Din nefericire la mine a fost pe motive medicale, aveam 99 % shanse sa nu imi vad bb niciodata si inca 99 % shanse ca bb sa aiba corzile vocale afectate de un virus care mi sa declanshat in timpul sarcini :( . Deci bb nr 2 daca vine are aceleashi shanse ca si bb nr. 1 :(, tot la bisturiu ajung. [/B][/I][/COLOR]

moon

moon

Mercy tish de lungul tau raspuns.
Eu am iesit din cele ale medicinei acum 7 ani (desi am studiat nu am profesat), deci argumentele mele stiintifice "contra cezarienei
la alegere" sint cam vagi.Imi amintesc insa din practica de la spitalul de urgenta de pacienti cu plagi supurate de luni de zile din cauza intolerantei la firele de sutura, spre exemplu.
Organismul femeii este conceput sa reziste durerilor nasterii, deci teama nu isi are rostul.Eu am suferit foarte mult in copilarie cind am avut o arsura grava si ulterior in urma altor mici accidente.Cum in general nu putem scapa de durere pe parcursul vietii e mai potrivit sa ne facem curaj pentru a o suporta.
In Canada si SUA tendinta este de a redeschide case de nasteri cu moase in ideea ca nasterea nu e o boala si numai in cazuri speciale este nevoie de medic si spitalizare.Deja destule persoane nasc acasa cu ajutorul unei moase.
Alegerea va apartine.

dulceatza

dulceatza

:) cat de mare e taietura aia pe care ti-o face?

leardini

leardini

[B][COLOR=purple]Eu am vrut sa nasc normal, dar deja de la prima vizita medicu mia sugerat cezariana, pe motive medicale. Am mai cerut parerea altor medici si acelashi "verdicit a fost" asha ca am facut cezariana si nu imi pare rau deloc, nu a fost ash ade dureroasa, l-am vazut pe bb la doar cateva secunde dupa ce la scos din burta si dupa 2 ore de la operatzie bb a sta cu mine in camera pana am plecat acasa.
Daca ar fi sa mai am un bb am sa aleg eu singura cezariana.
Gabbriela & Julian [/COLOR] [/B]

tish

tish

Desi inca nu am trecut prin asa o experienta ,in momentul respectiv cred ca voi alege cezariana(asta spun eu asta acum),numai datorita durerii.De mic copil ,cand imi inchipuiam ca am sa cresc si o sa am copii mi-a fost groaznic de frica de nastere,din cauza durerii,si totdeuna am spus ca voi alege cezariana.
Dar daca ar trebui sa fiu obiectiva,ideal ar fi o nastere normala,in cazul in care totul decurge ca la carte,dilatarea necesara,pozitia copilului corecta,mama sa nu aiba probleme care sa ii puna viata in pericol in momentul nasterii,copilul sa nu aiba probleme care sa necesite scoaterea lui cat mai rapid si nu in ultimul rand un medic bun.
Oricare din variante ar fi aleasa,fiecare are riscurile ei.
Acum minusuri ale cezarienei,implicit plusuri ale nasterii normale.Avea mare dreptate cine spune(asa scrie in toate cartile de obstetrica si ginecologie),anestezia generala trece prin placenta si ajunge la copil,asa ca si el se va naste un pic amesteziat.anestezia generala la o inima cu probleme poate produce "pagube" mari,mama poate muri pe masa de operatie.Anestezia,oricare ar fi ea,se spune in popor ,afecteaza inima,ca sa nu mai vorbim de efectele anestezicului,cati dupa o operatie banala de apendicita nu au spus ca au avut poate ani dureri de cap? Medical,candva,anestezia generala era recomandata de maxim 2 ori in viata. Daca vrei mai mult de 2 copii,prin cezariana nu poti naste decat 2(de 2 ori),ca daca sunt gemeni de fiecare data sau tripleti,deja ai 4 sau 6 dintr-un foc,si ai rezolvat problema,dar genetica nu facem mereu ceea ce vrem noi.
Teoretic vorbind(fiecare organism reactioneaza in felul lui),refacerea dupa nasterae normala e mai usoara si mai rapida decat dupa cezariana,caci intr-un final cezariana e o operatie ca oricare alta.
din experienta mamei mele,a mea lipsind cu desavarsire,avand unele probleme de sanatate si interzis fiindu-i sa aiba copii si totusi incapatandu-se nu avea cum sa nasca decat prin cezariana.
cu mine,s-a trezit pe masa de operatie,in mijlocul operatiei, ca anestezicul nu isi facuse bine efectul,i-au injectat venos un anestezic si tot atunci s-a descoperit ca are sensibilitate la el cand pe masa de operatie a inceput sa vomite,i-a scazut tensiune puls si toata lumea a zis ca moare,au vrut sa ma scoata,eu nu am vrut sa ies,m-au prins cu forcepsul de picior(in conceptia multora forcepsul e folosit numai la nasteri normale,uite ca se foloseste oricand),mi-au facut un cheg de sange si la o zi 2 de la nastere m-au operat,ptr ca sunt fata si sa nu arate urat au alsat operatie deschisa(alta distractie ptr mama,sa ma pazeasca sa nu ajunga productiile mele din scutec la operatie).Si datorita problemelor aparute in timpul nasterii in cazul mamei,datorita operatie mai ales,mama a mai stat in spital o luna,si eu cu ea ,sa nu se plictiseasca :)
Cu fratele meu e fost si mai distractiv,2 ani dupa operatie s-a chinuit datorita ei.Avea in operatie,acea linie fina, unele gaurele pe unde supura operatie.Dupa 2 ani de mers ba la un medic,ba la altul a nimerit la unul care mai avea habar de chirurgie si si-a dat seama ca acele gaurele sunt nodurile de le fire,care nu se absorbisera,i le-a scos si de atunci nu a mai avut asemenea probleme.In cazul ei a mai fost si o problema estetica,mama toata viata fiind stresata ca e grasa(chiar si la 45 kg cat avea inainte sa ma proiecteze pe mine),datorita cezarienelor,si mai ales ultima unde a fost cusuta aiurea,oricat de slaba ar fi burta tot are caci muschii nu au fost cusuti asa cum trebuie.

moon

moon

Mercy de raspuns fetelor.Observ ca am postat in fond de 2 ori cam acelasi mesaj.Imi ia putin timp sa ma prind cum merge treaba pe sit, iar noaptea tirziu e si mai greu.
Recomand aici situl:

[url]http://www.hc-sc.gc.ca/english/index.html[/url]

Sanatate Canada care poate fi accesat in engleza sau franceza.
M-as bucura sa am recomandari de la voi pentru a compara lucrurile, sigur ca pot face un search, dar sugestiile sint bine-venite.In orice caz moda in medicina se schimba repede deci trebuie urmarit ce e nou.Mai ales cu medicamentele, ba le recomanda calduros ba le interzic in urma noilor cercetari.Spre exemplu terapia hormonala la menopauza etc.Actualmente este un avertisment in legatura cu vreo 10 antidepresive care m-a pus pe ginduri.In Canada multi utilizeaza acest gen de medicamente.Cum au o problema personala cum se sedeaza.
De asemenea in urma statisticilor rata sinuciderilor este cea mai ridicata din lume, ma rog in unele tari nu s-o face prea multa statistica.Eu locuiesc aici doar de 5 ani si mi-e greu sa inteleg
"de ce?" aceste sinucideri...Inclin sa cred ca abuzul de medicamente are un rol.Oricum de cind sint mama sint mult mai afectata de diferitele bobo-uri noi ca SARS-ul, boala vacii nebune
[url]http://organicconsumers.org/madcow.htm[/url]
(numle oficial e cam imbirligat),virusul de Nil, radiatiile ultraviolete
etc.
Consult si OMS situl organizatiei mondiale de sanatate, ma rog acum 3 ani nu aveam aceste preocupari.
Vi se intimpla si voua asa ceva?
Pe curind, Moon.

theodora

theodora

Moon,bine ai venit!
In Grecia cezariana e in floare!!!
Aproape nici o femeie nu ar naste normal si din cauza medicilor care vor un lucru rapid,cezariana fiind un lucru programat si rapid...De ce sa il deranjeji la doua noaptea sa vina sa te ajute cind poti programa o taietura si totul e mult mai usor!!!
Eu,asa cum cred ca am mai spus,daca puteam,nasteam natural,dar sarcina mea era riscanta asa ca nu am avut de ales!
Ti-am vazut puiul,e un dulce si aveti o familie frumoasa!

erika_muller2000

erika_muller2000

Anestezia de mult timp nu mai prezinta un grad de risc pt. mama, iar la copil nici nu apuca sa ajunga.Asta e un lucru cunoscut de catre toata lumea.Oricum acest risc (daca a existat)este mult mai mic decit marile riscuri la care este supus micutul cind e nascut natural.Mie mi s-au explicat toate aspectele de catre medic, pt. ca am avut un medic bun care a avut rabdare sa imi raspunda la toate intrebarile..Acum cred ca in mai toate spitalele mari din romania se tin bebelusii linga mama si exista acel sistem de alarma cu 2 butoane :pt. mama si pt. copil. De asemenea daca il vroiam pe sotul meu linga mine ,existau mici garsoniere pregatite pt. acest lucru, dar am preferat sa stau in salonasul pt. 3 mamici ,pt. ca am putut discuta cu ele si face schimb de ...impresii mai mult decit de experienta , deoarece toate trei eram la primul copil.

moon

moon

Nastere naturala!

Hm,
tocmai am scris un mesaj cochetel dar l-am pierdut.Mai bine m-as culca, e deja 2 pm.Oricum pe la noi, nu e moda cezarienei la alegere.Medicul nu m-a intrebat ce prefer.Am intrat pentru nastere naturala dar m-am ales cu cezariana pt. ca bataile inimii micutului scadeau dramatic dupa 8 ore de travaliu.Am gasit simpatic ca nu mi-au facut anestezie generala(tot fara sa ma intrebe ce prefer) ci doar locala deci am ascultat primul scincit al puiului l-am vazut imediat si l-am avut in brate in nici 30 min.Dupa, l-am avut mereu in camera mea cele 5 zile de spitalizare(as fi putut sa-l dau la poponiera o noapte dar n-am putut accepta ideea) ca de altfel si pe sotul meu care a dormit pe un fotoliu pliant.Cel mai problematic a fost sa rezist 8 ore fara sa beau apa, de abia vorbeam asa eram de uscata, ceva neplaceri cu punga de pipi si cam mult singe de care ma schimba infirmiera
dar in 12 ore am fost pe picioare tirind stilpul cu perfuzia dupa mine, nici o durere la locul operatiri, clean doar o linie orizontala
care intra in bikini.
De ce sa nu alegi cezariana?Pentru ca un lucru natural e de preferat chirurgiei, pentru ca uneori anesteticul afecteaza sanatatea copilului iar rareori dar posibil o anestezie generala se poate dovedi fatala(am studiat medicina).
In nasterea naturala exista o anestezie locala(de fapt peridurala, se administreaza in coloana vertebrala lombara, cu micile riscuri de rigoare) pentru ultima parte a travaliului cu riscul de a incetini nasterea dar nu mai simti nimic.Deci o nastere seminaturala daca
preferi.
Cum e in Grecia, Theodora?

moon

moon

Hm!
Cezariana la alegere?
In Canada nu exista o astfel de perspectiva.Poate ca daca insisti reusesti sa o obtii dar pe mine medicul nu m-a intrebat acest lucru.Un lucru natural este mai bun decit o operatie.In cazul cezarienei, anestezia poate afecta sanatatea copilului intr-o oarecare masura.Iar din perspectiva mamei orice anestezie generala are doza ei de risc.Nu sint contra cezarienei daca exista un motiv intemeiat, dar nu la alegere.Desi am intrat in spital pentru nastere normala am ajuns la cezariana pentru ca dupa vreo 8 ore de travaliu bataile inimii micutului scadeau dramatic.
Lucrul bun din perspectiva mea a fost ca nu am avut anestezie generala ci epidurala deci am ascultat tot ce se petrecea si primul plins al micutului si l-am vazut imediat, in 30 min l-am avut linga mine pentru totdeauna.Vreau sa spun ca l-am tinut in camera mea cele 5 zile de spitalizare.Aici chiar nu ai dreptul sa-l lasi la poponiera decit o noapte in caz de cezariana, dar eu nu l-am lasat deloc.Este indicat sa ai un membru de familie cu tine 24 de ore(exista un fotoliu pliant), deci sotul meu a fost "internat" cu noi cele 5 zile.Am regretat sa plecam acasa pentru ca la spital la un apasat de buton obtineam ce aveam nevoie si am avut atita personal sa le punem miile de intrebari ale parintilor incepatori.
Nu inteleg cum in Ro este moda cezarienei la alegere.Theodora in Grecia cum e treaba asta?

loreen

loreen

normal sau...natural

am citit despre experienta ta , ma refer la mejasul scris de "flower", si sincer pot spune ca stiu ce simti, dar vin sa-ti spun ca nu se compara nasterea normala cu cezariana. Eu am nascut normal, poate prea normal, internarea cu travaliu si nasterea propriu zisa a durat 2 ore. Insa durerire de dupa nastere din cauza taieturilor si a organismului in tranzitie au fost la fel de mari si insuportabile. Cu toate ca nasterea a fost normala, lactatia mea nu a durat mai mult de o luna, iar fetita mea a racit la nici o saptamana dupa ce am adus-o acasa;doctorul pediatru era sa o nenoroceasca; am inceput serviciul dupa trei luni, iar acum fata a terminat clasa I, si ma roaga sa-i fac un "frator" sau o "suroara" si sincer iau in serios cererea ei chiar daca perioada post natala nu este una din cele mai frumoase perioade din viata unei femei. Cand o vad pe fata uit de acele nopti presarate cu colici, dinti care trebuiau sa erupa, plinsetele cauzate de "excesul de personalitate", de telefonul care suna cand este somnul mai dulce pentru a te chema la servici ( sunt militar)etc... Merita...Uitarea este omeneasca si fara ea nu am putea merge mai departe, chiar daca suntem motivati...:)

erika_muller2000

erika_muller2000

Draga Dulceatza, iti lipsesc argumentele..De ce crezi ca e mai bine? Chiar sunt foarte curioasa daca exista macar unul cit de cit important....

dulceatza

dulceatza

:rolleyes: eu am auzit ca din contra e mai bine varianta naturala

papadie

papadie

Si eu am ales cezariana si ma declar multumita. E adevarat ca nu am participat la nastere, dar l-am vazut dupa trei ore . A fost dureros primele trei zile si am mai avut o oarecare neplacere cca doua saptamani. Acum dupa doi ani abia de se mai cunoaste. Nu au fost complicatii nici pentru mine , nici pentru bebe. Daca ar trebui sa aleg a doua oara as alege la fel.
Nu inteleg pentru ce ar trebui sa ma chinui cateva ore (intre 3 si ...) daca se poate fara .

Pupici
Cornelia

erika_muller2000

erika_muller2000

Eu in schimb am ales de la bun inceput varianta cu cezariana pt. ca mi s-a explicat ca este mlt mai bine in primul rind pentru copil.Copilul este destul de traumatizat cind shimba locusorul lui dint burtica , cu cel de afara..se zice ca cea mai mare durere suportata vreodata de un om este cea cind ii intra pentru prima data aer in plamani...nu am vrut sa-l las sa se chinuie si el cateva ore alaturi de mine sa lupte sa iasa afara...nu mai vorbesc de forceps sau alte instrumente...brrrrrr..inima mea de mama nu a putut lasa acest sufletel nevinovat sa se chinuie.Am destule exemple cu copii ramasi cu sechele in urma nasterii normale..
In ceea ce ma priveste pe mine, am fost foarte multumita.A doua zi puteam merge normal, iar dupa o saptamina am si uitat ca am fost operata...In spital am stat doar 2 zile si sa fiu sincera au mai ramas acolo doar mamicile care nascusera normal.Toate aveau probleme, ori ele, ori bebeii...Acum, dupa 1 an si jumatate nu se mai cunoaste nici urma de taietura..Eu zic ca nici nu se compara cu taietura de jos..aceasta se vindeca imediat si fara durere..Chiar ,sincer..nu vad nici un dezavantaj in a face o operatie de cazariana! Va rog sa ma contraziceti daca nu am dreptate..chiar sunt curioasa daca nasterea naturala prezinta 1 singur avantaj in plus!