Egalitate de sanse

personsoophy

Mai exista discriminare sexuala la locul de munca in ziua de azi?

• person qloty

de ce crezi ca sunt impaciuitor? chiar crezi ca noi barbatii nu intalnim discriminare? in primul rand feminismul ca orientare mie mi se pare discriminare pentru ca nu apara in acelasi timp drepturile femeii si ale barbatului, eventual ale cuplului. in al doilea rand organizatiile de femei, desi nu exista si organizatii de barbati. actiuni destinate doar femeilor etc, preferinta unor angajatori pentru femei in detrimentul barbatilor si altele

daca e sa continuam paranoia amintim zilele de 8 martie, 1 martie etc. care pentru barbati nu prea au corespondent....

insa mi se par lucruri asa minore incat vorbesc f. rar despre ele. nu am nimic de impartit cu nici o femeie pentru ca eu vad in ele aliati si nu dusmani, iar chiar daca exista o discriminare pot sa o aduc inspre binele meu.

leo13 Iul 200700:21
  • person ...

ceea ce spun e valabil pt toate domeniile. desigur exista persoane care cauta discriminare in orice. intrebarea este "aduce aceasta 'discriminare' prejudicii sau nu?" pentru ca daca nu aduce eu nu o consider asa ceva. discriminarea are tot timpul un scop.

leo13 Iul 200700:12
  • person qloty

trebuie sa amintesc ca bunica mea vede portul basmalei ca o traditie si chiar recomanda asta. pentru ea nu este o discriminare ca ar trebui sa poarte si nu s-a simtit niciodata obligata. asta nu te face sa crezi ca nu o considera discriminare. nu tot timpul erau obligate femeile. asta era portul. cu la barbati era palaria, iar unul care nu avea nu era vazut bine de ceilalti. asta este o moda a vremii si nu discriminare.
    repet: discriminare exista atunci cand este resimtita de majoritatea societatii, nu de un grup restrans. nu vad discriminare cand ti se spune sa vii in fusta. discriminare fata de cine? toate femeile poarta fusta. nu incerc sa apar preotii pt ca nici eu nu ii suport, ca sa spun ca nu sunt de acord in mare parte nici cu dogmele, dar exista reguli pe care trebuie sa le urmam toti si chiar daca nu ne place ne conformam regulilor societatii.

leo13 Iul 200700:08
  • person Din sila

fata de aceasta "tagma",nu fac comentarii.Deja cred ca am spus prea mult.

grisa11 Iul 200716:46
  • person lumea chiar trebuie sa evolueze

nu poti ramine la standardele bunicilor si strabunicilor .
    Bunicile noastre purtau basma imediat dupa ce se casatoreau, altfel erau niste indecente.
    Sintem gata sa acceptam evolutia numai acolo unde ne avantajeaza? In rest, ori ne lasa reci ori .... lasa ca merge si asa? Cam superficial

qloty10 Iul 200712:22
  • person leo

sint multe pe care nu ar trebui sa le luam cu sensul din evul mediu.
    Eu nu am zis altceva decit ca refuzul de a sluji ( ca preot) ptr un om care nu intra in standardele tale omenesti ( fie ele din mosi stramosi chiar) este grav, aberant si merita judecat! Merita judecat mai mult decit aparente si chestii de suprafata gen: femeie in pantaloni la biserica.
    E usor sa fii impaciuitor cind nu te-ai ciocnit de DISCRIMINAREA asta ( ptr ca da, este o discriminare si nu sintem obligati sa o suportam)

qloty10 Iul 200712:19
  • person ...

Apropo de supunere....asa este citatul respectiv, el doar il repeta. nu isi face fiecare preot discursul. si nu trebuie luat cuvantul "supunere" literal. adica in sensul din evul mediu.

leo10 Iul 200710:08
  • person oricum...

sunt reguli demult si trebuie respectate pentru ca asa au facut si parintii nostri si bunicii etc..
    preotii nu sunt semizei ci oameni cu aceleasi probleme. noi trebuie sa cautam la biserica pe d-zeu si nu pe popa. mai era unul care la spovedanie ma intreba lucruri obscene dar tot merg in fiecare an sa ma spovedesc.
    si daca profesoara mea de religie din generala era o betiva asta nu m-a facut pe mine ateu.

leo10 Iul 200710:05
  • person ...

dar slujba aduce vorba si despre parteneriatul dintre cei doua "sa fiti impreuna la bine si la rau pana cand moartea va va desparti".

leo10 Iul 200710:02
  • person Pisi

preotii sunt oameni si fac aceleasi greseli. asta nu inseamna ca nu trebuie sa respectam regulile impuse din mosi-stramosi. si nu vad ce greutate este in a veni in fusta pentru a preveni unele conflicte,dar consider refuzul la fel ca si cum ai intra cu bata de baseball intr-un cartier recunoscut pentru agresivitatea lui. vreau sa spun ca oamenii rebeli ingreuneaza prin actiunile viata celorlalti.

leo10 Iul 200709:57
  • person ...

din cate imi amintesc, preotul spune in timpul slujbei ca femeia trebuie sa asculte de barbat,dar e foarte posibil sa ma insel,sa fie asa cum spui tu.

pisi10 Iul 200709:51
  • person da

ai dreptate,Qloty,sunt intrutotul de acord cu tine!

pisi10 Iul 200709:49
  • person dar

nu cumva, in timpul aceleiasi slujbe se spune si ca barbatul trebuie sa o respecte pe femeie si sa asculte de vorbele ei?
    Eu cred ca slujba de cununie predica parteneriatul dintre barbat si femeie

qloty10 Iul 200709:47
  • person pai

tocmai de aia zic si eu ca trebuiesc oameni cu har ca preoti, pisi.
    Un om care se vrea preot doar ptr ca stie ca se traieste bine, e un post caldutz si ies bani fara prea mare efort... nu are ce cauta acolo. Tocmai genul asta de preoti sint cei care impun reguli absurde .
    Au salarii de mizerie , e adevarat, dar nu cred ca banii ar trebui sa ii intreseze daca se fac preoti.
    Altfel se faceau contabili sau avocati!

qloty10 Iul 200709:44
  • person Preoti

Pe preoti nu i-as lua drept model,dupa cum am scris deja,sunt mai oameni decat ne-am dori sa fie,au mult prea multe pacate ca sa interzica unei femei care n-are basma pe cap, nu e imbracata in fusta sau tocmai a nascut sa intre in biserica.
    Cum mai pot eu sa cred in niste oameni care isi vand serviciile pe bani,servicii care mi s-ar parea normal sa fie gratuite sau sa lase la aprecierea fiecaruia cat sa donezi.
    Si ma mai deranjeaza ceva: de ce in timpul oficierii slujbei de casatorie,preotul spune ca femeia ca trebuie sa se supuna barbatului?
    Stie barbatul mai bine decat o femeie ce-si doreste ea? E femeia un animal,care are nevoie de indrumare?
    Cum am mai spus,avem parte de mentalitati invechite si depasite.

pisi10 Iul 200709:43
  • person continuare

Iar popii au dus-o bine si pe vremea lui Ceausescu,tin minte ca ma duceam la biserica si ei il ridicau in slavi pe Ceausescu si pe comunisti in timpul slujbei,iar in casa aveau lux,nu gluma.
    Ce are de-a face credinta,biserica cu politica sau cu banii,averile?

Iarasi un aspect important atacat de Qloty,de ce as respecta regulile impuse de niste oameni,pana la urma?
    Cred in Dumnezeu,dar in biserica si in regulile impuse de biserica,nu cred.
    Si consider ca-n biserica se pune mult prea mult accentul pe bani,daca donezi bani,sa donezi cat te lasa pe tine inima sau buzunarul,dar sa nu ti se rada in fata sau nici sa nu se uite la tine,daca nu ai suficienti bani pt botez,nunta sau inmormantare,mai ales ca in Romania multi romani sunt atat de saraci ca nici sa moara nu-si permit,dupa cum spune maica-mea.

pisi10 Iul 200709:34
  • person leo

regret, dar iarasi amesteci lucrurile.
    Biserica nu e birou cu program fix!!!!!
    Si preotul nu e functionar care trebuie sa plece acasa la ora 17.00 si inchide sandramaua

qloty10 Iul 200709:28
  • person cum adica e seful meu?

el doar pastoreste acea biserica. Nu e teritoriul lui, e teritoriul tuturor celor care merg acolo sa il gaseasca pe Dumnezeu. Enoriasii unei biserici contribuie la ridicarea si intretinerea unei biserici. Preotul doar o pastoreste.
    Daca gresesc cu ceva ... nu refuza sa ma impartaseasca sau spovedeasca!!!!!! Ma indruma spre o cale mai buna si conforma cu religia mea!

qloty10 Iul 200709:25
  • person hai sa iti dau un exemplu

zilele trecute trebuia sa fac nota de lichidare pentru master. dupa ce am trecut prin cele 6 locuri de vizat, am ajuns la contablitate. acolo intarziasem cu 5 minute peste ora 12.30. contabila nu a vrut in nici un chip sa semneze si sa stampileze. asa ca m-a pus pe drumuri si a doua zi. cine e de vina? ea care a facut regula sau eu care nu am respectat-o? mentionez ca nu imi era sefa.
    puteam sa urlu si sa fac scandal acolo sau puteam sa ii zambesc si sa ii spun "bine atunci va doresc o zi buna", ceea ce am si facut.
    m-am conformat programului a doua zi. asa am evitat o cearta si alte comentarii. de multe ori problemele apar cand noi ne facem ai draq.

leo10 Iul 200709:24
  • person De acord cu Qloty

Am avut la un moment dat o prietena care era iubita unui student la teologie,iar tipul ma punea sa-i dau in carti(desi din cate am inteles nu este bine sa-ti dai in carti),ce-mi povestea tipa de el ca faceau in pat,ar face sa crape de invidie si un actor de filme xxx,tipul era infidel etc,in fine,prietena mea l-a parasit.
    Alte exemple
    Sora-mea n-a putut intra in biserica la botezul propriului ei copil din cauza ca nu fusese la acea slujba de "curatare",dupa cum a scris si Qloty,curatare de ce anume,nu mi se pare nimic murdar in a aduce un copil pe lume,la fel cum nu pot intelege de ce o femeie aflata la menstra nu are voie sa intre in biserica,de asemeni nu percep menstra ca fiind un lucru murdar sau pacatos.
    Alt exemplu
    M-am casatorit de curand si parintii nostri au insistat sa ne casatorim si-n biserica,unul dintre preotii care tinea slujba,era cu ochii numai in decolteul meu,desti decolteul era cat se poate de decent,nu mi s-a parut normala atitudinea lui.
    Alt exemplu
    Un prieten de familie al scorilor mei,popa fiind s-a raspopit,si-a parasit nevasta si copiii pt o pustoaica de 20 de ani(el avand peste 40 de ani) si,colac peste pupaza,si-a deschis un club de noapte.

pisi10 Iul 200709:24
  • person nu am nici o problema

cu respectarea regulilor.
    Dar ma revolta cind regulile sint idioate si oamenii se supun doar pentru ca.... sint legi nescrise!

qloty10 Iul 200709:22
  • person ...

preotul este seful tau atunci cand intri in biserica. esti pe teritoriul lui, ce D-zeu?

leo10 Iul 200709:20
  • person qloty

tu ai o problema cu respectarea regulilor. in armata invatam ca ordinul se executa si nu se discuta. de asta consider ca lipsa de ei acum va genera oameni rebeli.
    nu neg ca mai sunt si preoti idioti, dar repet exista reguli, nu vorbesc ca trebuie sa asculti de preot, ci sa urmezi niste reguli. si religia noastra spune ca trebuie sa intri dupa barbat de exemplu. chiar si biblia scrie. nu numai atat dar eu o consider o buna maniera, la fel cum consider ca la intrarea intr-un magazin trebuie sa las o femeie sa intre inaintea mea.

leo10 Iul 200709:18
  • person si nu

nu mai merg la biserica tocmai ptr ca sint prea multe aberatii si babisme pe care le impun niste preoti incuiati la minte

qloty10 Iul 200709:18
  • person leo

a merge la biserica nu e ca si cum as merge la birou. Iar preotul nu e seful meu.
    Compari doua situatii care nu au nici o legatura.

qloty10 Iul 200709:15
  • person NU

un preot nu e stapinul bisericii pe care o slujeste. Si nu e acolo ca sa stabileasca reguli numai de el stiute, dupa bunul lui plac, ghidat de propriile frustrari .

qloty10 Iul 200709:14
  • person qloty

daca regula este sa vii la biserica in fusta de ce nu vii? la fel daca regulamentul de ordine interioara de la job este sa vii la costum si asa te prezinti pt ca trebuie sa te conformezi. mergi si ii spui sefului ca nu vrei sa te imbraci cum trebuie?
    e acelasi lucru, numai ca de preot nu depinzi tu. poate ca unele reguli sunt stupide dar sunt "legi" nescrise.

leo10 Iul 200709:13
  • person unde spune ca femeia trebuie sa intre dupa barbat?

unde spune ca trebuie sa imi acopar parul? Sau ca trebuie sa nu port pantaloni? Sau ca sint murdara?
    Am auzit la spovedanie niste intrebari din partea preotului...... iti sta mintea in loc!
    Am intilnit un preot care la spovedanie mi-a zis:" ce veniti toti cu pacatele la mine? eu ce ma fac in ziua de apoi?"

qloty10 Iul 200709:12
  • person leo

nu vorbesc despre respectarea unor reguli de bun simtz. Vorbesc despre aberatii.
    Un preot care nu te impartaseste ptr ca esti femeie si ai venit in pantaloni la biserica..... e ca un medic care refuza sa faca un act medical.
    Imi pare rau, dar eu nu functionez dupa principiul: faci ce zice popa nu ce face popa. Preotul ar trebui sa fie un exeplu iar actiunile sale trebuiesc facute cu blindete. Daca noi gresim, el trebuie sa ne indrume. CU BLINDETE SI INTELEGERE!

qloty10 Iul 200709:08
  • person nu exista reteta pentru apa sfintita.

Apa se sfinteste prin slujba pe care o face preotul.

qloty10 Iul 200709:05

Newsletter Ele.ro

Quiz Ele.ro

Esti o femeie geloasa?

Gelozia este criticata de unii, iar de altii este considerata un semn de iubire. Fa testul si afla de care parte a baricadei te afli!

AmTestat Ele.ro

Uleiul de dus catifelant de Roge Cavailles

Am testat si recomandam Uleiul de dus catifelant de Roge Cavailles Uleiul de dus catifelant de la Roge Cavailles este special crea...

Blog Ele.ro

Pedodontia reprezinta asistenta stomatologica acordata copiilor; ramura a medicinii dentare care se ocupa cu tratarea afectiunilor...

Felicitari Ele.ro

Draga mea

Draga mea

Forum Ele.ro

by: al_ma
by: raluk
by: casca007

Ofert Ele.ro

GHIRLANDA CARTON HAPPY BIRTHDAY 2M

9 RON   11 RON

20% reducere