Egalitate de sanse

personsoophy

Mai exista discriminare sexuala la locul de munca in ziua de azi?

• person in orice caz...

oricat de idiot e un preot, tot este mai in masura decat mine sa stabileasca in biserica niste reguli. asa ca daca nu esti de meserie le respecti. daca spune ca femeia sa intre dupa barbat trebuie sa faci asa. mai ales ca unele lucruri se fac de sute de ani si respectul fata de unii si altii trebuie sa te faca sa nu le incalci. lucrurile astea duc la ordine. cand nu sunt reguli e haos.

leo10 Iul 200709:04
  • person in ce consta testul apei sfintite?

uite de asta nu am auzit!!!
    Si cum se decide mai apoi, dupa test, ca apa e sfintita sau e apa chioara?

qloty10 Iul 200709:04
  • person ....

atunci cand pleci din facultate ca preot esti evaluat si cu privire la har. testul apei sfintite este doar unul din examenele ce ti se dau. si numai un preot cu har poate face agheasma.

o data a incercat si un economist dar nu i-a iesit chiar daca a pastrat reteta.

leo10 Iul 200709:00
  • person ?

explica-mi te rog! Cine evalueaza harul unui preot?

qloty10 Iul 200708:52
  • person asa zici tu...

daca nu ai har nu poti intra in parohie. mai ales ca nu poti face apa sfintita si rad toti de tine.

leo10 Iul 200708:49
  • person nu generalizez

sint si preoti care au urmat calea asta ptr ca au simtit o chemare spre ea. dar atit de rari......

qloty10 Iul 200708:49
  • person la noi

a fi preot e doar o meserie ca oricare alta cel mai adesea! Faci o facultate ( prin care treci cum treci: daca vrei sa inveti si ai har, o faci, daca nu.... spagile merg fara probleme) mai dai o spaga sa ti se dea o parohie si.... acolo esti stapin peste enoriasi. impui regulile tale si te ascunzi dupa sutana.

qloty10 Iul 200708:48
  • person cunosc tagma preotilor

mai bine decit mi-as dori.
    Sint foarte putini oameni cu har printre ei. Daca inca nu ai vazut nimic din ce se ascunde in spatele multor sutane si miini impreunate pios.... esti un fericit!

qloty10 Iul 200708:46
  • person leo

despre ce disciplina vorbesti?
    Are biserica un regulament de ordine interioara conform caruia femeile vin in fusta si barbatii in pantaloni? Cred ca e vorba doar de o chestiune de bun simtz. nu vii dezgolit la biserica, nu vii ca la piscina.Dar atit.
    Biserica ar trebui sa fie un loc in care te regasesti spiritual sau unde iti cauti linistea interiara si te simti mai aproape de Dumnezeu.
    De ce crezi ca s-a ajuns in zilele noastre ca tinerii sa nu mai mearga la biserica?
    Lumea evolueaza si o religie care ramine in urma pierde teren. Biserica Ortodoxa Romana e putreda de coruptie si de preoti mincinosi si gaunosi!!!
    E mai tragic sa se accepte asemenea exeplare ca fiind intermediari intre noi toti si Dumnezeu!!
    Dumnezeu nu e nici misogin nici razbunator! De prea multe ori religia e folosita ca scut pentru ignoranti si imbicsiti!

qloty10 Iul 200708:43
  • person qloty

sunt niste reguli ramase din vechime, nu sunt create de preotii nostri. dar nu stiu de ce iti pui tu intrebari. daca nu iti place sa le respecti nu te duce la biserica. nu te obliga nimeni. nu de altceva dar preotul ala e om cu facultate, care si-a invatat meseria si stie mai bine ce reguli sa impuna decat noi

leo10 Iul 200708:36
  • person continuare

cele mai multe dintre restrictiile impuse de preoti in biserica sint, de fapt, babisme ( ca sa le zic asa).
    De ce o femeie care a nascut nu poate intra in biserica la botezul propriului copil daca nu i s-a facut inainte o slujba de " curatare" ( caci lauza fiind e considerata murdara)?
    Mi se pare strigator la cer! De ce murdara o femeie care a nascut? De ce e murdara o femeie la menstruatie si nu are voie sa intre in biseraica in zilele acelea? Aberatii care nu au legatura cu credinta in Dumnezeu ci numai cu obiceiuri si reguli impuse de preoti ingusti la minte

qloty10 Iul 200708:30
  • person ariana

e trist, intr-adevar, ca se intimpla asa ceva in biserica, unde te astepti la toleranta si la aprecierea frumusetii spiritului.
    Am vazut biserici in care nu le permiteau femeilor sa intre cu capul descoperit. trebuia sa porti o... basma sau esarfa macar, dar sa iti acoperi parul.

qloty10 Iul 200708:26
  • person ah...ca veni vorba...

...un exemplu de indisciplina: aveam un training la serviciu si trebuia sa fim instruiti de doua persoane, un barbat din Spania si o femeie din Slovacia. desi in general la astfel de intruniri se vine imbracat sobru (mai ales la prima intalnire), fata respectiva si-a permis sa vina in blue-jeans. si asa toti eram camasa-pantaloni, numai ea era ca draq. pe mine m-a deranjat lucrul asta si nu cred ca avea dreptul, ca musafir, sa ma deranjeze. tine de respect. o data ce eu vin imbracat cu trebuie si ea vine ca de la strand insemana ca nu da nici o importanta evenimentului in cauza.

leo09 Iul 200723:48
  • person a facut foarte bine preotul

in etapa asta de dupa `89 cu totii am invatat sa aruncam noile reguli la cos ca sa le inlocuim cu altele mai proaste sau in mod ciudat, cu nimic. acest fapt a fost generat de falsa idee de libertate. imi amintesc de accidentele stupide de circulatie de prin `90, `91 cand multi intelesesera ca libertate inseamna sa treci pe rosu. pe langa aceasta "libertate" au mai cazut si institutiile care disciplinau: biserica, armata (pacat ca barbatii nu mai fac acum, le mai descidea mintea), scoala.
    de fapt voi cand ati intrat asa in biserica ati incalcat o regula veche care mentiona felul in care o femeie trebuie sa se prezinte acolo. ati incalcat disciplina. eu nu consider asta drept discriminare sexuala.
    cum ar fi, ca intr-o institutie in care esti obligat sa porti uniforma, sa vii in pantaloni scurti? are face discriminare directorul daca te concediaza?

leo09 Iul 200723:42
  • person Da,sigur

Exista discrimanre nu numai la locul de munca,ci pe oriunde in societate unde te duci,inclusiv in biserica.
    Si mai spunem despre noi ca am evoluat,in schimb tot sclavii mentalitatilor invechite si depasite suntem.

pisi06 Iul 200710:50

Newsletter Ele.ro

Quiz Ele.ro

Cat de departe mergi la o intalnire?

Crezi ca esti o fire indrazneata atunci cand vine vorba despre relatii? Fa testul si afla cat de departe esti dipusa sa mergi la o intalnire

AmTestat Ele.ro

Absorbant + deodorant roll-on 48h barbati

"Eram pur si simplu disperat din cauza faptului ca transpiram foarte rau. Pana am descoperit deodorantul roll-on 48h Absorb+ de la...

Blog Ele.ro

Interventiile dentare in timpul sarcinii sunt ok?Intrebarile legate de sarcina si lucrarile dentare sunt normale pentru viitoarele...

Felicitari Ele.ro

Pisicuto...

Pisicuto...

Forum Ele.ro

by: al_ma
by: raluk
by: casca007

Ofert Ele.ro

Cercei placati cu aur alb de 18k

89 RON   139 RON

36% reducere