Insarcinata si...singura

by: scorpion_girl
M-a sunat acum cateva zile o amica sa ma intrebe daca ne putem vedea. Ulterior am aflat ca era insarcinata in 3 luni si ca de abia acum partenerul ei s-a gandit sa ii spuna ca nu e totusi pregatit sa devina tata, dupa ce initial se bucurase la auzul vestii.

Acum ea nu stie ce sa faca. Isi doreste copilul, insa parca gandul ca il va creste singura o da complet peste cap, dupa toate planurile facute.

De asemenea un avort acum este foarte periculos pentru ea. Nu stie ce sa faca si mi-a cerut sfatul. Cum sa o ajut?

eva31

eva31

Sa il pastreze.

10 Apr 2011, 00:57

Un copil este un copil si nu ar trebui omorat, nici chiar prin avort. Sa se gandeasca la faptul ca ar fi putut face acel copil si casatorita, ar fi divortat foarte repede si tot mamica singura ar fi. Dar sub nici o forma un copil nu ar trebui aruncat ca un gunoi de care vrei sa scapi pur si simplu.

dragomir_alexandra

dragomir_alexandra

Realist...

18 Aug 2010, 10:05

E ceva nou, o motivatie imensa, da... aveti dreptate fetelor, dar eu sunt mai realista si ma uit in jurul meu (la prieteni care au deja un copil, al meu e pe drum) si e greu, foarte greu si in doi. Ca mama ai nevoie de un umar de barbat, de sfaturile lui dar si financiar! Consider ca se poate descurca si singurica cu bebelusul dar ca poate sa se gandeasca sa isi cladeasca o viata de familie pentru ca are dreptul la ea! Sunt curioasa de cat timp erau impreuna si cat de bine comunicau, pentru ca depinde mult de relatia pe care au avut-o, o asemenea responsabilitate nu e usor de dus cum spuneam, nici in doi.

cold_as_ice

cold_as_ice

Am vazut

26 Iul 2010, 10:37

foarte multe cazuri in care toate greutatile au fost depasite de zambetul unui copil, care iti da forta sa muti si muntii din loc...

sensei_girly

sensei_girly

un copil iti schimba viata major

16 Iul 2010, 13:30

buna fetelor,
eu sunt o mama singura, asa ca stiu cum e. imi cresc singura pustiul de la un an si 6 luni. Tac'su a descoperit dupa nunta si tot tacamul ca viata cu un copil care plange si chiraie toata ziua nu e ceea ce vrea el, ca-i strica vezi doamne "cariera". asa ca s-a carat in Italia, cu una fireste, ca in telenovele...
mi-a fost super greu dupa divort, mai ales ca am ajuns la mama, cu tot cu cel mic, casa fiind a lui inainte de casatorie. a fost , si este greu...
dar, nimic pe lumea sata nu poate echivala cu zambetul lui Mihaita cand e fericit, cand imi zice mami si se uita in sacosa mea sa vada daca i-am mai adus ceva...e cel mai bun lucru care mi s-a intamplat in viata...
prietena ta trebuie sa aleaga daca vrea sa fie o mama singura sau nu, trebuie sa fie o decizie matura si decisiva. eu ma bucur ca-s mama, chiar daca uneori sufar mult ca-s singura...a fost alegerea mea...