Sunt insarcinata??Ajutati-ma!!

by: ralucap88
Am si eu o problema foarte mare....pe 3 septembrie am avut un contact sexul cu iubitul meu dar am luat postinor 2,eram chiar in perioada fertila!Pe 19 in mod normal ar fi trebui sa imi vina menstruatia dar mi-a venit pe 17 si avea o culoare maronie....acum ar trebui sa imi vina pe 15 dar suntem deja in 14 si nu am nici un simptom..mi-e frica sa nu imi fi venit peste sarcina ciclu luna trecuta!!e posibil?Eu am urinari frecvente,dureri de sfarcuri si scurgeri abundente!!E posibil sa fiu insarcinata chia daca am luat postinor2???dati-mi un raspuns va rog!

cocutza21

cocutza21

buna

21 Nov 2008, 13:41

observ ca nu mi sa raspuns si asta din cauza mea am scris gresit id...asta e id meu dcocutza_1987

cocutza21

cocutza21

vreau un sfat

18 Nov 2008, 09:01

am si io o nedumerire mare...am avut si eu un accident de genu "a ramas prezervativu in mine" era la 7 zile dupa ce imi trecuse menstruatia,am luat contraceptia de urgenta,nu am gasit postinor 2 dar in schimb am luat escapele,mi sa zis la farmacie ca e la fel de eficient ca postinor,dupa exact 6 zile d la luarea pastilei au apaut pe slipu meu mici sangarari de culoare maronie care au durat cam 6 zile,.dupa 14 zile de la contactu sexual am facut un test de sarcina care a iesit negativ,dar tot ma ingrijoareaza ca ma dor sanii , desi as mai avea cam in jur de 7 zile pana sami vina menstruatia...is foarte ingrijorata am mai trecut printr_un avort si nas vrea sa se mai intample,sincer nu mai stiu ce simptome aveam atunci ca nu aveam decat 18 ani,nici nu intelegeam prea bine ce se intampla ctunci cu mine...va rog datimi un sfat!!!!sau tot ce trebuie sa fac e sa astept???daca e cineva care crede ca ma poate ajuta mai mult ma gaseste pe id cocutza_1987@yahoo.com

leo

leo

???

30 Nov 2007, 15:43

pai la ce te referi tu cu doua saptamani? asta cu 72 de ore e contraceptie de urgenta. sunt 72 de ore pentru ca spermatozoizii traiesc 3 zile in corpul femeii... la ce ar folosi contraceptie de urgenta pt 2 sapt?
...
daca protectia esueaza sansele sunt intre 50% - 100% sa ramai insarcinata. desi pot scadea si cu mult sub 50%

elfie

elfie

ajutor

30 Nov 2007, 11:13

spuneti-mi si mie dak exista si pastile de 2 saptamani, caci eu stiam k sunt doar de maximum 72 de ore, dar am primit niste informatii cum ca ar exista de 2 saptamani si nu sunt sigura...deci, exista? :-? si in al doilea rand cam ce sanse sunt ca o femeie care ia constant anticonceptionale diane si intretine un act sexual cu o zi sau cateva ore inainte de a-i veni ciclul, sa ramana insarcinata?[presupunand ca nu a fost protejat sau protectia a dat gres]

jetix25

jetix25

...

09 Nov 2007, 17:29

Deci, am revenit. Mi-a trecut si sperietura, pt ca mi-a venit menstruatia. Acum mi-a trecut frica, si nu mai sunt asa de panicata. Data viitoare voi fi mai precauta, cu toate ca de fiecare data am fost. Intotdeauna am folosit prezervativ, si mare mi-a fost dezamagirea fata de durex.

leo

leo

:))

26 Oct 2007, 21:16

nu iti face probleme. daca ai respectat intocmai regula hh<24/hh<72 sigur are efect contraceptia de urgenta. fii linistita. nu ai ce sa simti diferit pentru ca actioneaza la nivel hormonal. singura diferenta pe care poti sa o simti, desi nu obligatoriu o sa fie menstruatia mai dureroasa data viitoare. si atunci cand faci 12 zile de la contact ia si un test de sarcina (3 - 9 lei) de la farmacie si te vei calma.

qloty

qloty

draga mea

26 Oct 2007, 20:31

eu cred ca nu e cazul sa te panichezi asa. Nu poti decit sa stepti sa vezi ce se intimpla. ovulatia nu e ceva ce se intimpla dupa ceas incepind cu ziua 14. Se poate intimpla si o ovulatie spontana mai devreme de ziua 12-14. Dar nu sint cazuri extrem de frecvente. Nu vad de ce nu si-ar face efectul contraceptia de urgenta decit daca nu e luata in timp util.
Numai bine si sa ne dai de veste.
Sincer, nu cred ca e cazul sa te panichezi. Ai rabdare

jetix25

jetix25

...

26 Oct 2007, 19:57

menstruatia pe mine ma tine 6 zile. actul sexual s-a petrecut in a 9-a zi de ciclu.eu stiam ca perioada fertila este in a 14-a zi de ciclu. acum chiar m-ati zapacit.

si mai am o nelamurire.am citit undeva ca este posibil ca postinorul sa nu fie eficient deloc.este adevarat?nici acum nu am nici un simptom de cand am luat pastilele si au trecut 4 zile.am mantionat ca 70% e posibil sa-l fi luat degeaba, deoarece prezervativul nu s-a rupt, ci doar a ramas inelul acestuia in afara.(am luat postinorul deoarece am fost foarte panicata, speriata)
insa tare ma nedumereste faptul ca nu am avut nici un simptom. sa fie din cauza ca nu a fost cazul sa fie?oare?

qloty

qloty

draga mea

26 Oct 2007, 08:37

ar trebui sa ma lamuresti intii cu o chestiune: ce inseamana "a 3 a zi dupa ce mi-a trecut menstruatia?" Calculul zilelor fertile se face incepind cu ziua 1 iar ziua 1 este prima zi cu singerare din ciclul menstrual. Daca menstruatia ta dureaza 3-4 zile... ai sanse sa nu fi fost in perioada fertila. daca dureaza vreo 7 zile..... erai in plina ovulatie.
Leo are dreptate intr-o privinta: contraceptia de urgenta nu e recomandata toata ziua-buna ziua. Iti poti face mult rau . Dar partea cu:" o femeie nu ramine insarcinata asa de usor"...... nu m-as baza pe asta.

leo

leo

pai...

25 Oct 2007, 19:18

e posibil sa ai niste sangerari dar nu neaparat. o sarcina incepi sa o simti abia dupa 12 zile (greturi etc). pana atunci nici testul de sarcina nu merge.
nu cred sa ai vreo problema. numai ca ai ratat chestia cu contraceptia de urgenta. se face o data, maxim de doua ori pe an (recomandat).
a doua oara insa nu te-as sfatui. puteai sa o folosesti mai bine. fii...fara grija ca o femeie nu ramane insarcinata asa usor.

jetix25

jetix25

va rog, lamuriti-ma

24 Oct 2007, 12:29

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine intr-o problema. Am facut dragoste cu prietenul meu(intotdeauma am folosit prezervativul), insa de aceasta data, dupa terminarea actului sexual, prezervativul a ramas in mine, dar nu de tot ci cu inelul acela afara. L-am scos repede. Prietenul meu mi-a spus sa nu imi fac probleme, din moment ce inelul era in afara.
In plus eram e treia zi dupa ce imi trecuse menstruatia.
Foarte panicata, am luat postinor(azi de dimineata, a doua pastila). Deocamdata nici un efect advers.
Acum am o nelamurire: e posibil sa fi luat pastilele degeaba(sunt convinsa 70%)? si daca da, ce efecte ar putea sa apara? sa mai am sangerare chiar daca nu am fost in periada fertila?
Imi este tare frica de aceste efecte adverse si de dereglarile hormonale ce ar putea interveni, insa am fost foarte disperata si infricosata de o posibila sarcina(cu toate ca probabil nu era cazul).

lovey_kay

lovey_kay

nu este , leo:).. i-a venit pana la urma

21 Oct 2007, 10:15

:)

leo

leo

nu cred

21 Oct 2007, 01:40

nu cred ca esti insarcinata. la 12 zile dupa actul sexual ai simtit vreo diferenta?
ciclul poate intarzia la voi chiar si o sapt fata de ziua respectiva. poate mai mult.
ia un test de sarcina si o sa fii sigura.
apropo...nu exista metoda de contraceptie 100% sigura. si sa inteleg ca tu ai facut contraceptie de urgenta?

ralucap88

ralucap88

ms ca incerci sa ma ajuti

14 Oct 2007, 17:25

Postinor am luat dupa ore de la actul sexual iar a doua pastila dupa 12 ore!!si da am mai luat postinor cu o luna jumate inainte dar atunci prietenul meu"m-a ferit"si am luat pentru orice eventualitate..

lovey_kay

lovey_kay

spune-mi

14 Oct 2007, 16:50

dupa cate ore de la actul sexual ai luat postinorul si si daca ai mai luat vreodata postinor, daca da, in urma cu cat timp, ca nu e bine sa faci abuz.

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.