sunt insarcinata si nu stiu ce sa fac..

by: andrapop
am nevoie de ajutor,sunt insarcinata in sase saptamani si la sfarsitul saptamanii sunt programata pentru avort .eu imi doresc copilul dar prietenul meu cu care sunt de 5 ani jumatate impreuna spune ca nu e pregatit.mentioney ca eu fac 24 in decembrie si el are 22 de ani,am terminat scolile si avem o situatie buna din punct de vedere financiar.a fost primul barbat din viata mea si am avut o relatie frumoasa.cu cine altcineva sa imi doresc o familie daca nu cu el.am nevoie de ajutor sunt foarte speriata.va multumesc

electronicguest

electronicguest

Simplu

04 Feb 2012, 15:15

Nu stiu de ce ajungeti in situatiile de genul acesteia. Nimic din viata sexuala nu trebuie lasat in "voia naturii". Exista n metode anticonceptionale, dar se pare ca degeaba. Acum trageti ponoasele ! Se ajunge intr-un punct in care orice decizie se va lua, va fi dureroasa pentru stabilitatea cuplului si pentru viitor. E chiar asa de greu sa ganditi si pentru maine ? Ce fel de relatie este asta, in care unul este "hais" si celalt "cea" ? Ce viitor asteptati impreuna ? Se pare ca 5 ani ati pierdut timpul aiurea.

eva31

eva31

Dar nu el trebuie sa decida, ci tu.

10 Apr 2011, 00:55

Si daca nu ii convine, poti fi o mamica singura. Eu sunt divortata de peste 1 an si imi cresc singura copilul, nu mai tin legatura cu fostul sot si nu isi mai vede fetita. Si asta e, viata merge mai departe dar un copil este cea mai mare fericire.

annnamarrria

annnamarrria

Am nevoie de voi...

07 Apr 2011, 18:55

Sunt insarcinata ! Am 24 de zile de la contact,ieri am afla, mercuri m-am programat pentru avort dupa ce mi-am facut ecografie si teste. Sunt disperata, oricine a trecut prin situatia mea, stie ce simt. Va rog mult, nu incercati sa imi schimbati decizia, nu o fac pentru ca imi este mai comod ci pentru ca nu am alta solutie. Stiu ca voi fi pedepsita si credeti-ma, constiinta mea deja ma pedepseste enorm... va rog, nu imi tineti lectii de morla pentru ca stiu ce imi veti spune, as fi spus si eu oricui sa pastreze copilul cand nu eram in situatia data. Dar nu pot, am doar 20 de ani, nu unde sa locuiesc, iar "tatal" a fost o aventura de o noapte cand NU eram in perioada fertila iar anticonceptionale nu luam pt ca nu aveam o viata sexuala. El nu isi doreste copilul, eu iubesc enorm copiii si stiu ca toata viata voi suferi din cauza asta. Sunt disperata. Nu ma pot opri din plans. Va rog, cele care au mai trecut prin asta, ajutati-ma. Am nevoie de ajutor, macar de o vorba buna pentru ca de judecat ma judec singura si ma voi judeca toata viata..

pisi

pisi

e f posibil

20 Nov 2008, 22:02

sa fii gravida, ceea ce descrii sunt simptomele unei sarcini.

ceea ce nu inteleg e la ce anume te referi cu intervalul acela de 2 ore. eu stiu ca anticonceptionalele se iau, pe cat posibil, la ora fixa, o singura data pe zi.

adriana26

adriana26

help pls!!!

19 Nov 2008, 15:56

Am un mare semn de intrebare si nu stiu cum sa gasesc raspuns, poate voi ma puteti ajuta cu niste sfaturi... Iau anticonceptionale de la 17 ani, acum am 22 de ani, dar dupa 1 an jumate le-am intrerupt pt 6 luni ca prietenul meu pleca in Irak. le-am reluat cand s-a intors, aproximativ inca 3 ani fara intrerupere. in februarie 2007 ne-am despartit... am fost 4 ani impreuna. Din februarie pana anul acesta in mai am avut menstruatia foarte neregulata si am decis sa le iau din nou. totul a fost ok... in august anul acesta am cunoscut un baiat, am inceput sa iesim. prin luna octombrie am avut si contact sexual, bineinteles ca eu luam anticonceptionale, asa ca si-a dat drumu in mine... Chestia este ca nu luam pastilele intr-un interval de 2 ore asa cum trebuia, pt k uneori ajungeam aksa tarziu din club, sau uitam sa le iau si o luam mai tarziu, dupa 4-6 ore... Iar problema este ca acuma am stare de greata dimineata, ma deranjeaza orice miros, fie de la mancare, parfum, ametesc, uneori am pofta de mancare, uneori nu, dureri de cap, de sani. Nu stiu ce sa cred, pt ca am auzit unele persoane ca pastilele nu-si mai fac efectul asa cum trebuie daca nu respecti intervalul acela de 2 ore...

cocutza21

cocutza21

e tarziu????

18 Nov 2008, 00:28

eu acum am citit d tn,bv ca lai pastat,parca asa am inteles nu?daca e asa acum cred ca ai burtca daca nu ai nascut deja,nu mam uitat la data cand ai scris prima data pe forum, am si io o mare incertitudine acum,acum 2 sapt am avut un mik accident cu iubitul meu...neam protejat noi dar se mai intampla si accnteide acum as vrea sa stiu la cat timp dupa contactu sexual se depisteaza sarcina???? cine imi poate raspunde ias fi recunoscatoare

lidia-fetesti

lidia-fetesti

ooo felicitari

21 Oct 2008, 08:22

sa ne spui daca te putem ajuta si cu altceva, exista fundatii care ajuta mamele tinere cu sfaturi si altele..

tashulina

tashulina

O decizie inteleapta

14 Oct 2008, 14:00

Cel mai important lucru este ca tu sa fii ok cu decizia luata, nu prietenul, nu familia, nu societatea. Tu, doar tu!

iar daca tu esti intr-adevar fericita acum, si te-ai hotarat sa pastrezi acest copil, nu pot spune decat ca ma bucur din suflet ca sfaturile si parerile noastre ti-au fost de ajutor!

pisi

pisi

andra,

14 Oct 2008, 03:07

felicitari pentru sarcina! sa fie intr-un ceas bun! :)

sylva

sylva

BRAVO!

13 Oct 2008, 09:43

felicitari andrapop! In curand vei scrie mai multe pe forum la sectiunea familie, mamici etc. DEci bine ai venit printre "NOI" :) INcepe un capitol nou in viata mea, unul plin de emotii,bucurii, impliniri, dar si stress, ganduri,temeri. Oricum, sunt sentimente UNICER pe care orice femeie trebuie sa le traiasca. E un dat de la DUMNEZEU sa poti simtii toate acestea, ca femeie, ca MAMA. sanatate multa iti doresc, ai grija dee "VOI" :)

andrapop

andrapop

MII DE MULTUMIRI

12 Oct 2008, 18:44

intr-adevar, mi-a fost foarte greu o perioada buna de timp.Din acest motiv nu am mai intrat pe net.Va multumesc inca o data pentru mesaje,mi-am dorit foarte mult sa aflu si parerile unor persoane care au fost poate odata in viata in situatia mea.faptul asta ma face sa cred ca nu sunt singura pe lume si ca experienta de viata a fiecaruia imi este folositoare.

andrapop

andrapop

multumiri tuturor

12 Oct 2008, 18:36

Multumesc tuturor care ati raspuns apelului meu. Multumesc pentru sfaturi,sunt foarte
incurajatoare si optimiste.Am luat o hotarare si anume aceea de a pastra copilul, consider ca e un dar de la Dumnezeu si asa cum scrie in unul din mesajele primite, nu as fi putut sa traiesc o viata cu regretul unui avort si tot ce implica acesta.Prietenul meu a inceput sa se obisnuiasca cu ideea desi lucrurile nu sunt nici acum foarte clare.Am sprijinul parintilor lui si a intregii mele familii, dar nici el nu va fi fortat de nimeni sa ne accepte impotriva vointei sale.Nici eu nu imi doresc asta. Eu totusi cred ca e socul si teama ideii de a avea o familie la varsta asta.Acum nu imi doresc decat sa fie un bebe sanatos, sunt foarte increzatoare in viitor, fiecare dimineata este diferita si sunt ffff fericita.

sylva

sylva

Vrem vesti!!!

12 Oct 2008, 10:32

Andrapop, spune-mi ce ai facut pana la urma cu sarcina? M-a pus pe ganduri mesajul, apelul tau de fapt si m-au emotionat raspunsurile date de "fete". Ce ai facut, cum esti, cum te simti?? Nu am ce sa iti mai scriu acum,important e ce ai facut tu pentru ca deja lucrurile cred ca s-au clarificat nu ? Iti pumnii oricum si orice decizie ai lua, stiu un singur lucru ESTE sau ti-a FOST greu!

tasia

tasia

Pentru mine este cea mai buna metoda contraceptiva

02 Oct 2008, 22:13

eu sunt multumita de cip

Cipul se numeste "Implanon" se pune in brat aproape de zona axila. Este mult mai bun decat pastilele sau chiar steriletul. procentul mic de hormon il elibereaza direct in sange. Este 99 % sigur. Eu il am din martie 2007 si sunt multumita. Nu se gaseste in Romania. Eu il am din Franta de la verisoara sotului, ea lucreaza acolo farmacista. de introdus mi la introdus dr. meu ginecolog.

alinacraciun

alinacraciun

buna tasia

02 Oct 2008, 17:01

imi poti da detalii despre acest cip?

tasia

tasia

Poti evita o sarcina daca chiar nu ti-o doresti

02 Oct 2008, 13:55

In 2008 exista muuuuulte metode de contraceptie. Daca chiar crezi ca nici tu nici barbatul tau nu vrea un copil, ia toate masurile pentru a nu ramane insarcinata. Si eu am ramas accidental insarcinata, dar nu eram stresata de contraceptie, uitam sa iau pastilele foarte des.Da stiam ca am un barbat care ma iubeste, ca isi doreste un copil si daca este sa se intample se intampla si gata. Desi a fost foarte greu si este in contiuare nu regret nicio clipa ca am facut copilul. Iar acum pentru ca nu-mi doresc un alt copil mi-am pus cip contraceptiv in brat (pe 3 ani) si am scapat de grija pastilelor.

alinacraciun

alinacraciun

consecinte dupa avort

02 Oct 2008, 13:49

nu spun sa pastrezi copilul dar iti spun o povestioara: am ramas insarcinata cu iubitul meu care avea 29!!! de ani. am facut avort... asta in februarie. in mai ne-am casatorit iar dupa cateva zile de casnicie am decis ca este timpul sa facem un copil. aveam casa, situatie, eram castoriti legal. am ramas insarcinata dar... am pierdut sarcina. :( ma doare si acum. unul din motivele de baza pentru ca am pierdut copilul a fost avortul anterior. dupa tratamente si mult chin am ramas iar si cu multe restrictii am reusit sa aduc pe lume o fetita. e bucuria si mandria noastra. totusi... am omorat voluntar un copil si involuntar al doilea. din cauza unei decizii iresponsabile. nu sunt impotriva avortului, sunt impotriva avortului fara sa ai o nastere anterioara. intreaba un ginecolog!

pisi

pisi

andra,

01 Oct 2008, 12:44

ce-ai facut? da-ne un semn de viata si spune-ne cum esti si ce-ai facut!!!

tashulina

tashulina

E alegerea ta

30 Sep 2008, 14:47

La 24 de ani, nu mai esti un copil si poti discerne destul de clar ce iti doresti in viata. Vrei acest copil? Atunci pastreaza-l!

Insa fii pregatita sufleteste sa ii fii si mama si tata, caci in cazul in care prietenul tau nu va vrea sa va fie alaturi, vei fi tu si copilul tau.

Sunt destule cazuri acelea in care odata depasit socul initial, acela ca urmeaza sa fie tata, multi barbati regreta ca au reactionat aiurea si se intorc langa partenera, insa sunt si acelea in care viitoarea mamica ramane singura.

Mai ales in cazul in care "taticul" nu are decat 22 de ani si considera ca nu si-a trait nici pe departe viata si ca un copil i-ar inchide viata prematur.

Sfatul meu? Pune totul in balanta inainte de a lua o decizie definitiva!

daria3007

daria3007

Nu renunta la copil

24 Sep 2008, 15:47

Daca a venit fara sa il vrei, este un dar de sus. Nu renunta la el..... iti va fi cea mai iubita fiinta de pe pamant. Crede-ma :*

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.