esti inselat, cum reactionezi?

by: miha3la_miha
Se stie ca cel inselat afla intotdeauna ultimul, cum ar trebui sa se poarte atunci cand afla inevitabilul, ii spun asa pentru ca se gaseste mereu un "om de bine ", care sa-i spuna celui incornorat ce se-ntampla.Sa vedem ce parere aveti.

miha3la_miha

miha3la_miha

traistaru

21 Sep 2007, 09:10

nu te supara dar nu ne dai si prenumele ca tot am impresia ca vb cu un barbat,si soacra mea isi mai baga limba intre noi dar am avut eu grija sa-i spun sa-si vada de treburi, fiind leu am reusit , daca vrea sa dea un sfat o face in prezenta amandurora, dar ultimul cuvant il am eu, doar sunt leoaica:P cat despre baiatul tau, daca a ales sa se mute cu iubita lui, stai de-oparte si da-ti cu parerea doar daca ti-o cer ei si niciodata doar unuia, pt ca asa fata v-a sti ca tu nu discuti cu baiatul tau in spatele ei, ca desi poate tu-l mustruluiesti ea v-a crede ca defapt ai vorbit-o pe ea de rau, asa totul v-a fi ok.

bety

bety

motivul pt care inseli conteaza?

21 Sep 2007, 06:09

dar daca iti inseli barbatul care are probleme legate de sanatatea sexuala?o faci pt ca simti doar nevoia de sex si doresti sa-ti continui casnicia.si apare "omul de bine" care se minuneaza cum si de ce mai trag cei 2la aceeasi caruts si nu intelege de ce barbatul accepta !? sunt atatea probleme nevazute ale cuplurilor si strainii se grabesc sa le judece.cel mai bine sa ne uitam in curtile noastre si sa nu fim prea curiosi

traistaru

traistaru

urmare

20 Sep 2007, 21:32

baiatul meu are 22 ani si prietena lui s-a mutat la el. pe cat pot incerc sa nu ma bag intre ei, daca o fac ii tin ei partea, tocmai pentru a nu le crea discutii din cauza mea, pentru a nu aunge si ea sa se simta inselata. sper sa reusesc. adevarul ca daca nu sunt langa mine, este mai bine, pentru ei cel putin.

traistaru

traistaru

MAMA soacra

20 Sep 2007, 21:29

poti fi "inselata" si cu mama soacra, de ce nu? (vreau sa va fac putin in oftica: nu mai stau cu individa de mai multi ani, sac)da poti fi inselat si cu respectiva. cum , simplu. iei o hotarare cu sotul legata de familie: tu, el si copiii., dupa care vine MAMA, spune nu este bine, tu spui ba da este bine dar cuvantul hotarator il are evident, mama soacra. cum te simti atunci, in afara de faptul ca-ti vine sa faci o mare crima? INSELATA, evident

miha3la_miha

miha3la_miha

:))

20 Sep 2007, 18:15

nu-i nimic, aici sunt de-acord cu tine, noi femeile avem 2 locuri de munca, pe de-asupra si copii si cine ne baga in seama?cred ca de aceea suntem si inselate, carui sot ii place sa-i miroase sotia a prajala fie si pt o ora? tu te spetesti sa-i faci lui mofturile si el ce face? are chef de aventura doar nu e obosit. Sa schimbam locurile sa vedem cum ar fi. Domnilor asteptam replica.

traistaru

traistaru

felicitari

20 Sep 2007, 16:41

daca intrebarea mea a fost deranjanta, scuze. dar datorita modului in care expui acesta idee am crezut ca esti abia la inceput. te felicit pentru faptul ca esti inca tanara si sa dea dzeu sa fi tot asa multi ani de acum inainte. in principiu ai dreptate. nu este corect ca femeia sa duca totul in spinare pentru ca pana la urma si ea este om, si ea vrea sa fie servita, vrea sa se odihneasca, corect, ai perfecta dreptate. dar atunci ce este de facut.. sau cum faci tu?

traistaru

traistaru

pt.ella

20 Sep 2007, 15:44

ella, draga, sunt curioasa, este casatorita? si daca da de cat timp? nu ca as fi de acord cu sclavia femeii, dar sunt curioasa seara cand ajungi acasa de la serviciu si trebuie sa faci mancare, il pui pe el sa faca si tu stai la tv? sau il trimiti la restaurant?.. la mine sotul sta langa mine la bucatarie, nu face mancare, dar ne povestim ce am facut peste zi, discutam diferite probleme ale vietii de familie si de serviciu. cum sa spun este un fel de ritual de care eu cel putin sunt multumita si poate chiar gasesc un strop de fericire in acest fel de a fi. ar fi aiurea, cel putin pentru mine, ca el sa faca mancare si eu sa stau la tv.

traistaru

traistaru

...

20 Sep 2007, 14:26

bravo ela pentru "nesupunerea" ta, dar sa nu uiti ca ani, zeci de ani femeile au fost educate, programate sa se supuna "mariei sale" barbatului , sa faca frumos, sa stea la cratita. doar in ultima perioada femeile romane s-au desteptat, au inceput sa devina independente material si moral. daca observi in jurul tau barbatii sunt cei care de data asta nu prea inghit schimbarea.

qloty

qloty

iertati-ma

20 Sep 2007, 11:20

dar eu cred ca femeia e putin mai.... fraiera cind iarta usor. Sint multe femei care accepta in sinea lor ca barbatul " asa e el de la natura" e facut sa mai calce si pe alaturi iar ele, femeile, fac scandal asa... de forma dar sint din prima constiente ca il vor ierta si vor continua sa traiasca alaturide el. Acest gen de femei sint cele care strica piatza ca sa zic asa.
Cit despre motivele celolalte femei care iarta.... cred ca tin mai mult de teama de a ramine singure, teama ca nu isi vor mai fauri o alta relatie, instabilitatea financiara....

traistaru

traistaru

mai sensibila

20 Sep 2007, 11:13

femeile iarta mai usor?? pentru ca inainte de a face un pas decisiv ele se gandesc in primul rand si la ceilalti din familie: la copii in primul rand si se gandesc la repercursiunile ce pot avea loc. femeile au in general un suflet mai bun, mai iertator, sunt cele care mai dau o sansa cu toate ca de multe ori se indoiesc de rezultatul acestei sanse. femeile sunt facute, din pacate , sa-si asume mai mult problematica suferintei.barbatii, cred, si prin educatia de care o primesc sun "cocosii", "stapanii" care asteapta sa fie rugati etc.

traistaru

traistaru

!!!

20 Sep 2007, 10:46

stiti cum sta treaba? am vazut oameni care inseala cu foarte mare usurinta: acum sunt cu amanta si peste 5 minute cu nevasta in brate facundu-i declaratii de amor. am vazut oameni care numai pentru faptul ca au facut o gluma cu o persoana de sex opus s-au simtit vinovati. totul tine de firea fiecaruia, de cat de mult iubesti si respecti pe cel de langa tine.iubire+respect=familie

qloty

qloty

aursi

20 Sep 2007, 10:31

eu cred ca depinde la fel de mult si de cel care este inselat. Daca poate sau nu sa treaca peste inselaciune, daca e in stare sa il accepte din nou pe celalalt la modul TOTAL si complet, fara a mai aminti de ce s-a intimplat, fara a deveni suspicios la orice privire sau gest!
Pata aceea planeaza asupra cuplului reimpacat toata viatza.
Da, depinde de amindoi. Eu una nu cred in "ratacirile de moment". Totul se intimpla cu un motiv si totul are un rost.

aurasi

aurasi

Depinde mult de cel care inseala

20 Sep 2007, 10:24

Sa treci peste,e greu,dar daca pers este atenta cu tine,iti explica,iti spune cat te iubeste,e afectata,regreta ce a facut chiar cand se discuta despre alte pers care "gresesc", daca poate spune"tu esti cea/cel pe care-o/l iubesc"si mai ales daca aceste lucruri sunt adevarate(se simte)atunci e mai"usor"si vb aici despre "greutatea" uniunii cuplului(asta este familia-unuiea la bine si la rau)peste care nu se trece asa usor.Mai e o solutie, riscanta,da-i libertatea sa se duca la acea pers(sa vada ce simte pt ea si mai ales DACA simte si nu doar a CREZUT ca simte pt ea,pt ca era ceva nou"apetisant"si interzis),dar ceea ce va alege sa ramana DEFINITIV-pt tine.Daca nu si-a dat seama ca a fost o"aventura"si atat si trebuie sa mai reia 1 zi legatura cu tertza,atunci lasa-l/o,un om indecis nu merita sa-l pastrezi langa tine.Daca si-a canalizat sentimentele la data cand regreta ce a facut, atunci va alege sa ramana cu TOTUL alaturi de tine si acel om te merita.Despre indecizia este f.mult de discutat,dar trebuie sa fie CONSTIENT/A ca viata inseamna a ALEGE.Usor nu e,dar toti meritam a 2 sansa,"pata"exista,dar sub mangaierile lui/ei se duce.Canii latra,ursul merge

cerasela1962

cerasela1962

'OM DE BINE?!'

19 Sep 2007, 20:50

daca am crede totce ne spun 'oamenii de bine' am fii morti de mult!!!!!!
daca vine cineva si ne spune ca maine suntem la poalele zidului chinezesc il si credem?
acum se mai pune problema increderii in cel de langa tine o avem sau nu ? aceasta e intrebarea? ca in hamlet! daca nu,facem pe detectivi particulari si mai vedem...... ori ori....

traistaru

traistaru

concluzie pt.azi

19 Sep 2007, 19:22

cred ca cel mai bine este , mai ales dupa niste ani,sa eviti asemenea lucruri. este adevarat ca in viata se pot ivi multe ispite, dorinte, ca in viata pot exista pete mai mari sau mai mici, numai ca depinde de fiecare din noi cat de mari vor fi la final aceste pete, sau cat de mult iti vor afecta viata de familie. cred ca femeia este cea care trebuie sa dea savoare familiei, care sa revigoreze relatia, care sa renasca iubirea, iar el barbatul... vom mai discuta

qloty

qloty

fenomenul

19 Sep 2007, 17:26

cred ca tine de mentalitate. Stiu ca sint multe astfel de cupluri. Am si intilnit citeva dar fericirea lor are o mare pata.
Eu nu as putea trai asa. Zic si eu acum, ca nu sint in cauza. e drept, ca atunci cind treci prin situatii grele s-ar putea sa iti mai treaca din batosenie si sa reconsideri multe din cele spune anterior dar..... asa la rece si fara sa fi trecut prin asta, nu cred ca as fi in stare sa il mai privesc la fel pe omul care m-a inselat. As avea mereu senzatia ca ma lupt in zadar sa repar ceva ce s-a stricat

traistaru

traistaru

greu..

19 Sep 2007, 17:20

greu de dat un raspuns in cateva cuvinte. ispite in viata sunt multe, trebuie doar sa analizezi - si asta depinde de fiecare din noi- ca pierzi si ce castigi. sa te arunci intr-o relatie extra... ca boul cu capul inainte fara sa stii riscurile la care te supui...vei spune ca sentimentelor nu poti sa le comanzi. ba da dar mult, foarte greu.. si totusi se poate.. asta depinde si cat de mult iti pasa de cel de langa tine

traistaru

traistaru

..

19 Sep 2007, 16:50

a avut parte sotul meu si crede-ma ca nu mi-a fost usor sa demonstrez nu ca nu sunt vinovata, ci ca nici macar prin minte nu-mi trecea sa-mi insel sotul. a trebuit sa duc multa munca de lamurire pentru a-l face pe sotul meu sa nu se lase dus de tavalugul sentimentelor. am reusit sa rezolv aceasta situatie destul de greu. sotul meu datorita meseriei are de a face cu multe femei si de a intra la ele in casa. l-am rugat sa se puna in pielea mea si sa se intrebe: eram eu mai indreptatita sa fiu geloasa sau el. cat despre "omul de bine", norocul lui ca nu stiu cine este, ca dupa atatia ani cred ca l-as calca in picioare

miha3la_miha

miha3la_miha

traistaru

19 Sep 2007, 16:37

si tu nu ai avut parte de un "om de bine", care sa-ti spuna?

qloty

qloty

greu

19 Sep 2007, 16:33

Nu i-as ascunde partenerului ca sufar ( asta sub nici o forma) dar nici nu m-as mai intoarce vreodata la el. ruptura ar fi ireparabila

traistaru

traistaru

om de bine????

19 Sep 2007, 16:30

sa o luam pe rand:
1. "cel inselat AFLA intotdeauna ultimul" - nu este bine sa te iei dupa "afla", cel mai bine este sa te convingi cu ochii tai ca esti inselat, daca te iei dupa vorbele "omului de bine" este posibil sa-ti creezi scandal in casa aiurea
2. modul de comportare dupa convingere difera de la om la om. unii reactioneaza violent, se manifesta violent, altii de fatada accepta situatia, se afiseaza ca indiferenti, dar sufera cel mai rau
3. omul de bine trebuie cercetat pentru ca poate arunca niste vorbe din invidie, din rautate sau pur si simplu ca sa se distreze.
CONCLUZIE: cred ca a-si suferi ingrozitor si cum mi-ar fi greu sa accept situatia chiar m-as imbolnavi. am trecut prin asemenea situatie, din pacate, dar a doua sansa individul nu a avut.