Cum reactionezi daca vrea sa fumeze?

by: addy
Un subiect indelung dezbatut: dorinta adolescentilor de a fuma. Esti de acord cu acest lucru sau nu? Ii interzici cu desavarsire sau ii permiti? Cum crezi ca este mai bine sa procedezi?

dance_cezara_m

dance_cezara_m

poate te ajuta

21 Iun 2012, 16:41

buna, la inceput cand fumam si mama incepea sa-si dea seama ca m-am apucat de fumat, imi lua tigarile si le fuma ea, asta pana cand am inceput sa-mi ascund tigarile in cutia postala si cand ieseam afara fumam foarte mult pentru ca stiam ca acasa nu ma lasa mama sa fumez.
Dar dupa un timp mama a realizat asta si mi-a spus ca decat sa fumez pe afara si in cine stie ce gasti puteam intra din cauza acestui viciu a descis sa ma lase sa fumez ca asa as fi mai in siguranta.
Da fumatul nu ne face bine, dar daca nu-l lasi sa fumeze o sa-ti ascunda asta si parerea mea e ca decat sa fumeze pe afara , mai bine il tii langa tine si vezi si cum reactioneaza.sper ca te-am ajutat, o zi buna in continuare!

dance_cezara_m

dance_cezara_m

poate te ajuta

21 Iun 2012, 16:41

buna, la inceput cand fumam si mama incepea sa-si dea seama ca m-am apucat de fumat, imi lua tigarile si le fuma ea, asta pana cand am inceput sa-mi ascund tigarile in cutia postala si cand ieseam afara fumam foarte mult pentru ca stiam ca acasa nu ma lasa mama sa fumez.
Dar dupa un timp mama a realizat asta si mi-a spus ca decat sa fumez pe afara si in cine stie ce gasti puteam intra din cauza acestui viciu a descis sa ma lase sa fumez ca asa as fi mai in siguranta.
Da fumatul nu ne face bine, dar daca nu-l lasi sa fumeze o sa-ti ascunda asta si parerea mea e ca decat sa fumeze pe afara , mai bine il tii langa tine si vezi si cum reactioneaza.sper ca te-am ajutat, o zi buna in continuare!

dosreis

dosreis

fumatul nu e bun

04 Feb 2008, 04:24

si eu sunt fumatoare dar nas fi de acord ca copilul meu sa fumeze ca dauneaza grav sanatati eu din gluma am fumat prima data si acum sunt fumatoare anraita

andreeame

andreeame

Asa este!

24 Mai 2007, 17:18

Dar trebuie sa fie si motivat! Tinerii nu iau in seama amenitari de genul "o sa faci cancer". li se pare ireal, asa ceva nu li se poate intampla lor si oricum mai e destul pana la 40 de ani. Trebuie sa ii motivezi altfel. Probabil functioneaza dezavantajele precum: respiratie urat mirositoare, dinti galbeni, maini cu parfum de tutun. Pt ei e important sa fie trendy si acceptati intr-un grup iar aceste lucruri ii pot indeparta de prieteni, si mai ales de o relatie. Nimanui nu-i place sa sarute un fumator.

mateic

mateic

nu exista "nu pot" exista "nu vreau"

02 Oct 2006, 16:35

Oricine poate sa se lase de fumat, cu conditia sa vrea. Nu crezi asta?

moon_girl

moon_girl

lucru serios

02 Oct 2006, 14:30

Da ai dreptate... fumul nu aduce nimik bun in viatza omului....dar pentru a vedea asta ..unii au trebuit sa incerce...insa acum nu se mai pot lasa.... ceea ce e f neplacut..... la mine in familie numa tata fuma shi foarte mult... cam in jur de 2 pachete p zi.... mama nu a fumat deloc shi nici nu a fost tentata de asa ceva vreodata.... shi nici eu nu sunt

mateic

mateic

un alt fel de educatie

02 Oct 2006, 13:13

Nu sunt inca mama ca sa pot privi lucrurile din acest punct de vedere, insa iti pot spune care a fost atitudinea parintilor mei apropo de fumat. Amandoi au fumat foarte mult. Era de asteptat ca atat eu cat si fratele meu sa ne apucam de fumat, insa acest lucru nu s-a intamplat pentru ca ni s-a spus franc de fiecare data: nu aduce nimic bun, costa foarte mult (iar acum acest argument cred ca e mai bun decat oricare altul!) si nu te face cu nimic mai bun ca om.
Interzicerea unui lucru nu duce decat in mod inevitabil la producerea acelui lucru..