Dilema adoptiei

by: laurita1980
Buna. Soara mea a doptat in urma cu 5 ani o fetita, si nu stie cat va mai amana momentul in care va trebui sa-i spuna ca nu ia dat ea nastere. Este derutata, ii este frica ca va afla fetita din alta parte si atunci va considera ca mama ei a mintit-o. Cand ar putea sa-i spuna asta? Sora mea spune ca atunci cand va mai creste poate reactiona dur. Poate daca i-ar explica de acum ca mami nu a purtat-o in butica dar o poarta in inima si o iubeste enorm, ar intelge altfel si ar creste cu aceasta idee.

tashulina

tashulina

Grabeste-te incet...

16 Oct 2008, 14:48

Ideea este ca EA este cea de la care copilul trebuie sa afle, in nici un caz vecini, colegi, prieteni rautaciosi...pentru ca vestea spusa in zemflemea sau cu rautate ar putea-o da peste cap complet!

Acum posibil sa fie prea mica, insa asta numai ea, mama ei, stie...daca este o copila calma si cat de cat constienta, va intelege si la aceasta varsta...

lidia-fetesti

lidia-fetesti

nu stiu cat de indicat este

14 Oct 2008, 11:23

ar trebui facut acest pas cu atentie pentru ca altfel copilul s-ar putea simti respins sau l-ar indurera, asta e ideea...cand e mai mare percepe altfel lucrurile, respingerea