anexita

by: iftimecristina
buna fetelor,

v-as cere si eu niste sfaturi in legatura cu o afectiune pe care o am de saptamani intregi .Acu o luna de zile in urma unor sangerari neobisnuite si de lunga durata am fost la un doctor ginecologic ,dupa consultatie mi-a spus ca am anexita chistica stanga si toate aceste sangerari sunt de fapt o "curatare" a ovarului de chisturi( fiind inflamat ) si mi-a dat un tratament de 5 zile ce consta in amoxiclav movalis si polidine...mi-a spus ca dupa primele 2 zile de tratament sangerarea se va opri...dar in final ...la o saptamana de la acest tratament nu s-a oprit...ba se nimereste intr-o zi sa am chiar o menstruatie abundenta ba in urmatoare zi sangerez putin avand o culoare neobisnuita....toata chestia asta ma tine de aproape 4 saptamani ..am tot cautat pe net dar nicaieri nu gasesc o descrierea a afectiunii asa cum o am eu.Daca v-ati confruntat cu asa ceva as dori sa-mi dati niste sfaturi ..orice..mai multe detalii despre ceea ce mi se intampla.

anne021

anne021

analize!

16 Ian 2012, 15:36

eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa iti faci niste analize. cu astfel de probleme este bine sa nu te joci ci sa le iei din timp cat inca se pot trata usor. iar daca ai putin noroc gasesti si ieftin si bun. uite, de ex. la medicover ai reducere in perioada aceasta la analize: http://www.medicover.ro/458,REDUCERE.htm

izabella123

izabella123

anexita-chistica

13 Oct 2010, 11:25

eu tocmai am iesit din spital cu aceeasi afectiune.cel mai indicat ar fii sa megi la urgente .nu este foarte grav ce ai tu.iti va face niste injectii cu nospa si inca un ser care iti va opri aceasta sangerare.vei sta 2 3 zile sub supravegherea doctorului vei lua pastilute spasmocalm daca te dor ovarele iar daca chisturile sunt micute iti prescrie sa iei anticonceptionale timp de 3 luni
este foarte important sa consulti medicul la orice sangerare neobisnuita in afara ciclului menstrual.
mult succesc si totul va fii bine .important este sa mergi de urgenta la spital,avand in vedere ca ai pierdut atata sange.

joze

joze

buna

06 Iul 2009, 18:10

am si eu o intrebare .... am fost la o consultatie ginecologica din care a rezultat ca am anexita chistica stanga si mi-a dat niste antibiotic azitrax (care e foarte puternic ) si Metronidezif ceva de genu , pe langa astea am luat niste comprimate vaginale Colposeptide , si mi-a mai dat si anticonceptionale Marnelone ... Problema e ca doctora nu mi-a explicat prea multe si sincer mie mi-e cam frica de asta ... am 18 ani si nu vreau sa-mi afecteze viitoru o boala ca asta ... si nu stiu ce se intampla pentru ca pastilele respective nu si-au facut decat un singur efect ... adica scurgerile le care le aveam inainte sa merg la doctor acum nu mai sunt in asa mari cantitati ... si chiar nu stiu ce se intampla ? e grav ? am inteles k majoritatea femeilor cu varste intre 16 si 25 trec printr-o faza de genu asta .. cu anexita ... imi puteti da niste detalii va rog ?

joze

joze

buna

06 Iul 2009, 18:06

am si eu o intrebare .... am fost la o consultatie ginecologica din care a rezultat ca am anexita chistica stanga si mi-a dat niste antibiotic azitrax (care e foarte puternic ) si Metronidezif ceva de genu , pe langa astea am luat niste comprimate vaginale Colposeptide , si mi-a mai dat si anticonceptionale Marnelone ... Problema e ca doctora nu mi-a explicat prea multe si sincer mie mi-e cam frica de asta ... am 18 ani si nu vreau sa-mi afecteze viitoru o boala ca asta ... si nu stiu ce se intampla pentru ca pastilele respective nu si-au facut decat un singur efect ... adica scurgerile le care le aveam inainte sa merg la doctor acum nu mai sunt in asa mari cantitati ... si chiar nu stiu ce se intampla ? e grav ? am inteles k majoritatea femeilor cu varste intre 16 si 25 trec printr-o faza de genu asta .. cu anexita ... imi puteti da niste detalii va rog ?

iorgag52

iorgag52

buna

01 Mai 2009, 03:36

mergi la un alt medic dar nu la unul tanar ca nu prea au experienta .dar nu sta asa.

lumineata

lumineata

anexita

07 Ian 2009, 00:23

doresc sa primesc email cand apar raspunsuri noi

lumineata

lumineata

anexita

04 Ian 2009, 12:00

doresc sa aflu antibiotice pentru anexite

crinabobo

crinabobo

ptr micky

13 Dec 2006, 21:56

Micky spune`mi si mie daca esti din Bucuresti si daka poti sa`mi spui si mie despre acel doctor de care zici u ca e bun! Vreau sa ma duc si eu la el ptr k si eu am anexita chistica.. m`am tratat si degeaba.. numai suport boala asta. Raspunde`mi aici pe forum. Ms }{

milka_21

milka_21

buna

28 Sep 2006, 23:15

prin aceasta situatie trec si eu,am fost la medic si iuliana iti recomand sa te duci la spitalu polizu la dr ciuvica,este foarte buna doctorita.iti recomand sa faci spalaturi vaginale cu ceai de musetel si ia flamexin pastile.pt chisturile ovariene e bun si logestu,in 6 luni numai ai probleme cu acest lucru,dar daca nu rezolvi treaba cu anexita poti ramane sterila.mai

andutza_5

andutza_5

Multa barfa!

16 Ian 2006, 13:05

Si eu tot 9 exam am,cu tot cu colocvii.Sper sa te simti bine la term trat si sa nu mai ai neplaceri!Ma bucur mult ca dr. acesta ti-a explicat "ce" si "cum".E bine si asa cu ovulele,doar nu o sa se intamp nimic,si ai dreptate:e tare neplacut ovulul ziua cand ai treaba si ai de umblat.Te pup! Spor la invatat!

iuliana_cristina

iuliana_cristina

ovule

16 Ian 2006, 11:47

pai pana la urma m-am rezumat la un ovul seara pt ca dimineata era imposibil sa-l bag pt ca plecam la facultate..apoi am zis sa incerc dupa-masa ..dar pana seara cand bagam al 2 lea ovul vaginul meu nu avea nici un moment de respiro...asa ca raman la un ovul seara.Tratamentul mi l-a dat pe 5 zile dar daca imi bag un ovul pe zi ma gandeam sa termin ovulele ..adica sa prelungesc tratamentul pana la 8 zile!Nu am ce sa repet analizele deoarece nu am candidoza am colpita...si doctorul a zis ca le repet daca observ eu ca nu m-am vindecat.Nu pot sa observ ameliorari pt daca toata ziua am ovule :D nu-mi dau seama cum sunt secretiile vaginale..tot ce vad este galbeneala aia de ovule.hai ca va pup pe toate..io ma duc acu sa invat ca ma asteapta 9 examene.
multa sanatate

andutza_5

andutza_5

Asa e cel mai bine...

14 Ian 2006, 22:06

cu degetelul...eu nu reusesc,pe bune.Sa stii Micky ca ai avut dreptate,nu m-am gandit atunci ca de la slabirea imunitatii am putut avea scurgerile alea.Fetelor va doresc multa sanatate si un week-end minunat!
Iuliana,stai linistita,cu toate trecem prin ce ai trecut tu,si nu scapam decat dc ne tinem de trat. Sa te tii de tratament si sa intrebi dc trebuie sa il repeti.Eu am repetat unele trat ptr a scapa de neplaceri care tot reveneau.Va pup!

iuliana_cristina

iuliana_cristina

irigator

13 Ian 2006, 12:05

scurgerile le aveam dinainte....adica de acu un an cred ca am colpita asta si de abia acu s-a gasit un doctor sa-mi faca si o analiza a secretiei.Am inceput de ieri sa fac tratamentul este foarte jenant ca nu se absoarbe 100% si mi se scurge in lenjerie...dimineata imi bag un ovul...dupa-amiaza imi dau cu unguent care slava domnului are un fel de injectie gradata si seara inca un ovul...deci toata ziua stau cu absorbante.
Cat despre irigator..am vazut la cineva asa ceva si mi se pare un instrument dur pt vagin...eu ma spal cu degetul si merge de minune fara sa ma ranesc.Eu cam suspectez ca m-as simti mai bine...in privinta usturimilor..mancarimi am avut doar atunci cand am incetat tratamentul de la anexita presupun ca atunci s-a reactivat.
va multumesc mult pt urari si va mai astept cu raspunsuri.
va pup pe toate!

andutza_5

andutza_5

Cand am facut tratamente

12 Ian 2006, 22:49

si a fost necesara "curatarea" vaginului sau linistirea acestuia(aveam unele mancarimi) la sfatul dr. am folosit ovule.Nu m-am spalat inauntru decat de vreo 3 ori in viata si atunci cu ceai de musetel si galbenele,racit in prealabil:-)
Te sfatuiesc sa faci cum ti-a zis medicul tau!
Te pup!

andutza_5

andutza_5

Scuze ptr intarziere...

12 Ian 2006, 22:44

nu am mai intrat zilele astea pe net:-(Un irigator costa pana in 100 mii,depinde de unde il iei.Scurgerile pot fi de la ce ai tu...sa stii ca eu am mai avut scurgeri din astea si asa,fara sa am ceva.Imi fc ingrijorata analizele si nu imi iesea nimic.Asa ca la tine mai mult ca sigur ca e de la inflamatie.Cum ti-am mai spus:nu sunt de acord cu spalaturile cu irigatorul...pe bune!Spalaturi doar asa ,cum stii tu inseamna o toaletare a labiilor,nu vad altcumva cum ne-am spala inauntru fara irigator.
Te pup,o pup si pe Micky si va doresc un week-end linistit si placut!

iuliana_cristina

iuliana_cristina

alta intrebare

09 Ian 2006, 18:57

doctorul mi-a zis sa-mi fac spalaturi cum stiu eu ...nu mi-a recomandat irigator!cat costa un irigator aproximativ?sper sa ma fac bine dupa tratament.Mai o intrebare oare din cauza colpitei am secretii vaginale mai dese si mai abundente de parca am facut pe mine :( ?

andutza_5

andutza_5

Ma bucur

09 Ian 2006, 13:42

ca te-ai mai linistit si esti incantata de dr.Spalaturi vag fara irigator nu prea se pate...din cate stiu eu.Oricum eu nu sunt de acord cu acestea...dar medicul stie mai bine.Deci tre sa iti iei irigator.Vreu sa aud numai de bine de acum in colo.Te pup!O sapt. cat mai buna!

iuliana_cristina

iuliana_cristina

analize

08 Ian 2006, 20:19

mi-a iesit colpita nespecifica...o inflamatie a vaginului.Mi-a dat tratament ciprofloxacin, ovule macmiror sau ceva de genu asta..si unguent cu acelasi nume...de marti voi incepe sa fac tratamentul.Am si eu o intrebare:cum se pot realiza spalaturile vaginale fara irigator?

iuliana_cristina

iuliana_cristina

am fost la doctor

03 Ian 2006, 21:28

si dupa ce i-am spus tot ce aveam...mi-a zis f bine ca am urmat acel tratament si ca mi-a dat logest sa iau in continuare..dar inca el nu este asa de sigur daca ceea ce am este chist (asta dupa ce m-a consultat) mi-a zis ca rana pe col pe nu am.Mi-a luat pe o lamela secretie ..si joi ma duc sa-mi iau rezultatul.Pt dureri mi-a dat sa iau inainte cu 2 zile de menstruatie indometacin pastile si la nevoie sa iau aulin si sa iau logest in continuare iar pe viitor o sa-mi faca o ecografie si mai vedem atunci ce se mai intampla.S i a mai observat la mine ca am gusa ..ca nu se face de la ingrasare si a zis ca o sa-mi recomande un medic endocrionolog.Si acu astept rezultatele si sa intreb cand imi fac ecografia.Cam atat.eu sunt incantata de doctor.

andutza_5

andutza_5

Anticonceptionale sigure..

03 Ian 2006, 16:33

sunt si alea cu un continut scazut de hormoni.Secretul e ca,cu ajutorul analizelor si medicului sa gasim acele anticonceptionale potrivite noua.Sincer iti spun draga mea ca eu nu am putut gasi vreunele asa ca m-am lasat de luat pilule ptr contraceptie.Dar Iuliana tu le iei cat spune medicul.Iti doresc multa sanatate,sa te fc bine si sper ca medicul la care mergi azi iti va aduce lamuriri(si iti vei gasi linistea o data cu lamurirea problemelor tale).Te pup,iti multumesc de urari.Am avut niste sarbatori f frumoase alaturi de cei dragi si Mosu a fost f darnic.Astept noutati...

iuliana_cristina

iuliana_cristina

si inca o intrebare

03 Ian 2006, 14:15

logest sunt anticonceptionale cu un nr redus de hormoni....are legatura cu eficacitatea lor?sau sunt le fel ca toate celalalte dpdv al efectului

iuliana_cristina

iuliana_cristina

vaginita

03 Ian 2006, 14:12

principala mea probleme pt care ma duc este faptu ca in urma tratamentului cu antibiotice s-a reactivat o veche micoza pe care cred ca o am de un an...vreo vaginita sau candidoza...si pt asta vreau sa fac tratament si bineinteles ca ii voi spune tot ce am patit cu anexita!am azi la 16:30 programarea :D.Ma cam streseaza ideea de micoza deoarece..din cauza ei nu-mi pot relua activitatea sexuala!

iuliana_cristina

iuliana_cristina

din ce in ce mai bine

02 Ian 2006, 15:03

buna fetelor..m-am gandit sa va spun despre starea mea cum mai evolueaza.Am facut prima pauza dupa anticonceptionale..si desi mi-am facut griji...menstruatia mi-a aparut asa cum trebuia..acu e pe trecute de abia mai am cateva picaturi...nu am mai avut dureri atat de mari..ci doar obisnuite..a trebuit sa iau doar in prima zi 2 pastile de paduden si atat...oricum e un progres fata de ultima menstruatie pe care am avut-o de vreo 2 saptamani si ceva cu dureri groaznice zi de zi.Maine sunt programata la doctor si abia astept sa ma duc.Mi-a fost recomandat acest doctor care dupa cate am auzit este exceptional de bun.Celor care sunt din bucuresti le pot spune pe mail-ul meu bestiutza@gmail.com numele lui si unde este cabinetul.

iuliana_cristina

iuliana_cristina

LA MULTI ANI!

29 Dec 2005, 12:27

multumesc andutza!multumesc fetelor care au fost alaturi de mine si m-au ajutat cu sfaturi!Va doresc un REVELION exceptional si fie ca anul 2006 sa ne aduca mai multa sanatate si rabdare ..ca in rest..ne mai descurcam :D!LA MULTI ANI!!!va pup pe toate!

andutza_5

andutza_5

Tot din Craiova...

29 Dec 2005, 12:26

Am auzit ca dr. Ebanca(tipa) mai e buna ca medic ginecolog si dr.Capitanescu de la Pol. Buna Vestire.Nu stiu insa unde o poti gasi pe dr Ebanca,unde are cabinetul.Sanatate maxima!

andutza_5

andutza_5

La Multi Ani!

29 Dec 2005, 12:23

Un 2006 mai bun ,sa aveti parte de tot ce are viata mai bun si frumos de oferit!Petrecere frumoasa in noaptea de Revelion!Iuliana iti doresc multa sanatate!Pupici!
LA MULTI ANI!LA MULTI ANI!LA MULTI ANI!

andutza_5

andutza_5

Iuliana,nu stiu ...

29 Dec 2005, 12:20

ce sa iti zic,cel mai bine intrebi un medic,ceva.Eu una le-as lua ptr ca imi amintesc ca ti-au fost prescrise ca tratament.Nu stiu cum e mai bine...

andutza_5

andutza_5

Eu am gasit un medic bun..

29 Dec 2005, 12:18

sunt din Craiova....Dr se numeste Paitici are cabinet pe Calea Severinului inainte de a ajunge la semaforul de la Billa.Eu am fost multumita.Cand a fost vb de analize am mers la Pan Med unde poti fc Papanicolau,secretiile s a m d si rezultatele vin repede.Multa sanatate!

iuliana_cristina

iuliana_cristina

mai am si eu o intrebare

28 Dec 2005, 23:31

ieri am terminat prima folie de logest...ce se intampla daca in pauza asta de 7 zile nu-mi apare menstruatia?continui sa iau logest?

iuliana_cristina

iuliana_cristina

SARBATORI FERICITE

25 Dec 2005, 21:02

SARBATORI FERICITE!LA MULTI ANI!DISTRACTIE PLACUTA!

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!