Calciu sfaramat

by: mady72339
Buna.De cateva zile incoace am inceput sa iau un supliment de calciu.(3 tablete per/Zi).Fiecare tableta contine 340 mgCA si alte Vit.Dupa ce am vazut ca tableta este cam mare am sfaramato iar praful respectiv l-am varsat in mancare(de obicei paine sau prajituri) si asa il ingeram mult mai usor odata cu bolul alimentar.Vreau sa stiu daca e periculos pentru ca am citit ca daca sfaramam o pastila substanta din cadrul ei se activeaza spontan in organism si se pot produce arsuri la stomac(de stiut este faptul ca calciul se asimileaza la nivelul intestinului subtire si nu in stomac)pietre la rinichi(foarte probabil) sau chiar infarct.
Speriata intreb...este posibil sa se intampla asta in cazul calciului?
PS.Iau acest supliment pt ca am oase subtiri si fara forta ,in contextul in care nu consum calciu deloc.
 

scorpion_girl

scorpion_girl

Calciul

30 Aug 2010, 09:03

si oricare alta pastila se amesteca cu alimentele ingerate, in drumul lor catre stomac, deci temerile tale nu au sens. sanatate!

 
 
Link-uri recomandate:designer interior onlinedesigner interior bucurestinikydecor.romobilier living preturiclassic interior design
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.