ce pot sa fac k ea sa vrea sa fie cu mine??:(

by: crisspy
kiar daca e un site in principal pentru femei....ma bag s io k un sfat nu strica niciodata...
intamplarea a facut s ma indragostesc de o fata de o alta religie...ea stie ce simt pentru ea s totusi nu vrea s ia o decizie favorabila pentru mine datorita faptului ca nu stie cum ar putea reactiona familia s toti cunoscutii ei...
va rog fetelor...ajutati-ma...:-??

crisspy

crisspy

eugen

04 Mai 2006, 21:50

eugen...ziceai ca s-ar putea ca parintii ei sa nu fie de acord cu o relatiede genul asta...nu e asa...ca am intrbat-o si pe ea si pe una din surorile ei dak au existat discutii in contradictoriu in csa pe tema asta...s fata f sincera mia zis ca totu e ok...deci nu e vb de asta...poate kiar nu vrea s se implice in relatii de genu asta...avand in vedere ca e foarte deskisa la discutie iti face impresia ca urmareste ceva...da ea asa e cu toata lumea..
nah..asta e

crisspy

crisspy

eugen

04 Mai 2006, 21:50

eugen...ziceai ca s-ar putea ca parintii ei sa nu fie de acord cu o relatiede genul asta...nu e asa...ca am intrbat-o si pe ea si pe una din surorile ei dak au existat discutii in contradictoriu in csa pe tema asta...s fata f sincera mia zis ca totu e ok...deci nu e vb de asta...poate kiar nu vrea s se implice in relatii de genu asta...avand in vedere ca e foarte deskisa la discutie iti face impresia ca urmareste ceva...da ea asa e cu toata lumea..
nah..asta e

p_eugen

p_eugen

nu face nimic

04 Mai 2006, 16:57

S-ar putea ca ea sa se gandesca la scoala si de aceea ti-a spus ca deocamdata, la aceasta varsta, n-o prea intereseaza baietii.
Sau s-ar putea ca tocmai parintii ei sa n-o lase sa stea de vorba cu baieti, sa n-o lase la intalniri, si alte chestii care pentru tine sunt destul de normale.
Ce inseamna pentru tine "decizie importanta" in relatia cu ea? Sa-ti fie prietena, da.
Pai intre prieteni mai exista si intelegere. Trebuie sa o intelegi ca are ca obiectiv principal cartea (poate facultate) si totodata trebuie sa ai rabdare. Unele lucruri mai vin si pe parcurs nu "din prima".
Nici ei nu cred ca-i este prea usor.

crisspy

crisspy

eugen

04 Mai 2006, 14:37

maicamea stie ca suntem de religii diferite si lu taimiu prea putin ii pasa...la cat s implica el in viata mea...
la tine a fost alta treaba ....acu nuj dak nu sar ajunge si la me la asta...desi nu prea cred...tinand cont ca am deabia 17 ani...probabil ca la tine, din moment ce ati ajuns pana la casatorie se tine cont s de varsta pe care o aveati al momentul respetciv
in orice kz...mai tatonez terenul ceva timp s dak vad ca nu merge cred ca o so las in pace...avand in vedere ca ea mia zis ca nu crede ca e kzu so intereseze baietii d la varsta asta...nuj c intelege ea prin asta da nah...
sper s se rezolve pana la urma....(scuze d adresarea directa...:) )

p_eugen

p_eugen

crisspy

04 Mai 2006, 07:40

Tu ne spui ca ea nu stie cum vor reactiona parintii si cunoscutii ei. Dar tu stii cum vor reactiona ai tai?
Cred ca o parte a solutiei ar fi solutia de compromis, adica o solutie de mijloc, unde fiecare lasa de la el, chiar daca nu-i convine.
Decizia ei nu trebuie musai sa-ti fie tie favorabila. Poate ca asa gandeste si ea la randul ei, sa-i dai tu o decizie favorabila ei.
Dar totusi, relatia voastra decurge normal din ambele puncte de vedere?
Eu am avut o astfel de relatie. Iubire mare, relatie frumoasa, toate si toti ne accceptau asa cum eram, nimeni nu avea nimic de obiectat la adresa noastra, nici noi la adresa lor, dar s-a sfarsit totul pentru ca am vrut sa mergem mai departe (casatorie). Ea, dar mai ales familia ei, nu a acceptat intrarea in biserica ortodoxa.
Am fost invitat sa iau parte la "procesiunile" lor, unde am fost chiar intrigat de faptul ca nu aveau nimic-de-a-face cu credinta in Dumnezeu (poate asa am perceput eu). Toti se rugau la nu stiu ce (fiecare in "legea" lui), iar apoi, sub pretextul ca Duhul Sfant "vorbeste" prin ei, incepeau sa vorbeasca in nu stiu ce limba si sa se manifeste ciudat, ca mie mi-a dat impresia ca ar fi "posedati" de altceva.
Sub acest aspect al credintei lor, incepusera sa-mi impuna un "botez", la miezul noptii, intr-un rau (apa curgatoare) sa-mi "spele" mie pacatele.
Din punctul lor de vedere "procesiunea" de legare a doua suflete (casatoria), era tinuta intr-o casa particulara, de un asa-zis pastor, pe care toti il credeau "mesager" (al nu stiu cui).
Am incercat sa vorbesc cu ei cat se poate de serios despre problema noastra, am vorbit si cu ea la fel de serios despre ce simtim unul pentru celalalt, am incercat solutia de mijloc, dar nu am acceptat cu nici un chip "trecerea la credinta lor". Le-am spus chiar ca ortodox am fost nascut, botezat si crescut, tot asa voi ramane pana la moarte. Bineinteles ca eu trebuia sa accept totul din partea lor, sa fac tot ce zic ei, iar ei sa ramana asa cum credeau, nu acceptau solutia de compromis.
Acum, dupa cativa ani, ea s-a casatorit pana la urma (cu unul de-al lor), ii pare rau ca "nu ne-am vazut de treaba noastra si sa nu ne pese de nimeni si nimic", are copil, a divortat din cauza lui...
Poate trebuia sa lupt mai mult dar oricum nu acceptam acea credinta idioata (dupa parerea mea, daca i se poate spune credinta).
Oare ce-i face pe unii sa "creeze" altfel de credinte, dupa bunul lor plac, atata timp cat au fost botezati, crescuti, cununati ortodox?

crisspy

crisspy

reply...

03 Mai 2006, 22:11

da...ai dreptate in mare parte...si parintii mei si ai ei stiu ca suntem de religii diferite...s parintii ei cred ca la momentul de fata eu sunt cu ea...:-??...si nu numai parintii sunt de acord...ci kiar si fratii...fiind 6 copii...de aci cred ca te prinzi si ce religie are...:)
iam zis de zeci de ori ceea ce simt pentru ea si cred ca reciprok se probeaza in oarecare masura...da nu po' s fiu sigur d asta...

crisspy

crisspy

reply...

03 Mai 2006, 21:57

da...ai dreptate in mare parte...si parintii mei si ai ei stiu ca suntem de religii diferite...s parintii ei cred ca la momentul de fata eu sunt cu ea...:-??...si nu numai parintii sunt de acord...ci kiar si fratii...fiind 6 copii...de aci cred ca te prinzi si ce religie are...:)
iam zis de zeci de ori ceea ce simt pentru ea si cred ca reciprok se probeaza in oarecare masura...da nu po' s fiu sigur d asta...