Clubul prejudecatilor anonime

by: georgescumag
Declar deschis Clubul Anonimilor cu Prejudecati. Mottoul clubului va fi "Oamenii au senzatia ca gandesc, cand de fapt tot ceea ce fac este sa isi rearanjeze prejudecatile" Ma declar membru fondator

ada

ada

Cei din umbra seamana vrajba

14 Dec 2005, 06:43

Rasismul,nationalismul,separatismul de orice fel s-a nascut din conflicte de interese si unii adopta ideile lor fara macar sa stie unde se afla radacinile ideilor lor.Uneori,diferentele evidente dintre nationalitati si traditiile lor,creeaza respingere din partea altora.Se stie ca chinezii incurca traficul pe sosele.In tarile multinationale,auzi dse soferii injurand chinezii chiar daca cel cu pricina nu-i intotdeauna chinez.Indienii sunt invatati de religia lor sa nu aiba respect pt saraci;barbatii musulmani sunt renumiti ca afemeiati....etc.Sunt diferente care n-ar trebui judecate.Ei cu viata lor,noi cu a noastra.Cat despre minoritatile discutate mai mult,aici au avut grija cei ale caror interese au fost lovite,sa faca vrajba,din umbra.Ar trebui insa sa se faca o diferenta:nu toti ungurii sunt revizionisti si nu toti romanii i-ar scoate din Ardeal.Cei care s-au omorat pt ideile altora,au fost manipulati.De securitatea Ardealului,are cine avea grija si cearta la colt de strada nu duce la nimic bun.Cearta cu tiganii...ar trebui sa se faca cu capetele lor incoronate,care sunt oameni scoliti si cu renume.Imaginea Romaniei in lume,unde se confunda romanii cu tiganii spargatori de tot ce-apuca,ar trebui reparata cumva.

miha

miha

ma inscriu!

13 Dec 2005, 17:41

nu suport mincinosii, barfitorii, duplicitarii, invidiosii si lista continua, cu falsii prieteni

xelarent

xelarent

re

08 Dec 2005, 21:45

Nu m-am nascut sa-i judec pe ceilalti, fie ei rromi, homosexuali, bolnavi etc.Pentru ca de fiecare data ma gandesc ca puteam fi foarte bine unul dintre ei.
Cred ca orice mama isi doreste ce e mai bun pentru copilul ei asa ca inevitabil vine un timp cand trebuie sa-l lasi sa zboare singur, sa ia propriile decizii.
Daca as avea alt copil, as prefera sa traiasca. Dincolo de toate, as prefera sa traiasca.

mariko

mariko

Re:micky

08 Dec 2005, 18:45

Imi place cum gandesti si cred ca ai punctat esenta. Ai reusit sa formulezi si ideile mele.

ada

ada

Cobai?

08 Dec 2005, 09:49

Rezultatele adoptiei de catre homosexuali nu se cunosc inca.Se vor vedea peste vreo doazeci de ani.Cred ca nimeni n-are dreptul sa se joace cu soarta unui copil fara discernamant,nici macar in numele drepturilor omului.

ada

ada

re-xelarent

08 Dec 2005, 02:39

Ce se vede la suprafata nu-i intotdeauna adevarul.Nu sunt de parerea ca homosexualii trebuie starpiti asa cum nu starpim bolnavii din jurul nostru.Dar in cazul oricarei boli contagioase se iau masuri impotriva extinderii.Realitatea e ca homosexualitatea se dovedeste contagioasa.Multi copii crescuti in casele de copii au devenit homosexuali pt ca au fost abuzati la randul lor de adulti.Vizionarea unor filme sau canale despre sex le trezeste tinerilor adolescenti curiozitati pentru senzatii tari.De la bisexual la homosexual mai e o jumatate de pas.Nu stiu daca ai copii sau nu dar poti sa-ti probezi adevarata atitudine fata de acesta minoritate,intrebandu-te ce-ai simti daca intr-o buna zi copilul tau ar veni intr-o zi acasa si ti-ar prezenta viitoarea nevasta de acelasi sex.Crezi ca ai avea puterea sa le mai faci si o nunta ca-n povesti?

tali

tali

re

07 Dec 2005, 23:51

:))
Un cerc in care nu vor fi inclusi poponarii,
tarfele,tuciurii,'parazitzii sociali',manelishtii.
si sfintzii.
integrarea romaniei?=))
vrei sa spui DEZintegrarea romaniei ca in ritmul in care toate kkt-urile sunt ridicate la rang de 'valoare' numai bine n-o sa fie.
cum spunea bancul 'romania e o tzara frumoasa.pacat ca e locuita.'

mariko

mariko

re:tali

07 Dec 2005, 18:24

Scuza-ma, dar cum vei suporta peste un an sa faci parte din Uniunea Europeana, sa fii cetatean european si sa fii "pusa in aceeasi oala" cu atatia oameni care vor avea alta limba, alt mod de gandire, alta civilizatie? Se spune nu discriminarii de orice tip, iar tu...nu suporti rromii, nu suporti homosexualii, in final pe cine suporti? Suntem de atatea feluri, cat de stramt devine cercul tau?

tali

tali

:))

07 Dec 2005, 17:00

Sa nu spui ca militezi shi pt drepturile poponarilor?

xelarent

xelarent

homosexualitatea

07 Dec 2005, 10:18

Zilele trecute urmarisem un documentar cu si despre casatoriile intre persoane de acelasi sex. Multe zambete, multe cuvinte frumoase, multa dragoste exprimata de cei care-si unisera destinele, multa speranta.Oameni care se gandeau sa intemeieze o familie in toata regula.
Si copiii?
Asa cum intr-o familie de heterosexuali copiii pot avea alte "orientari sexuale",de ce copiii din familii de homosexuali ar trebui sa fie si ei la randul lor homosexuali (mai ales daca ei nu vor)?
Mi se pare anormal sa-i interzici copilului tau sa fie el insusi.Sau sa-i spui ce sa simta, fata de cine si cu ce intensitate.

ada

ada

Uneori,cadem pe ganduri

07 Dec 2005, 09:03

Multa vreme n-am avut prejudecati in legatura cu minoritatile chiar daca demult,am fost implicata intr-o activitate de socializare a tiganilor si-am constatat dezamagita c-au facut focul cu hainele primite sau cu caietele.Urmarind insa zilele trecute un film despre homosexuali m-am descoperit indignata.In unele locuri din lume,cuplurile pot adopta copii.Scena din film despre care vorbesc,arata o pereche de indragostiti care vorbesc despre mentalitatile parintilor.La tot ce-i spunea EL despre parintii lui,ea raspundea:"COOL!Vreau sa-i cunosc!Raspunsul lui a fost:"Nu stiu daca ei vor sa te vada."Parintii lui erau doi barbati,in mintea mea-o mama si-n mamoi-.Sa zicem ca unii asa s-au nascut.Asta insa n-ar trebui sa le dea dreptul sa mutileze generatii in sir.Pt ca motivul pt care EI n-ar fi voit s-o cunoasca pe EA[vorbesc de fim}era faptul ca ea era fata si nu baiat.Ce parere aveti?

mariko

mariko

Lume paralela

06 Dec 2005, 22:29

Ma alatur si eu acestei lumi, unde oamenii sunt vazuti ca indivizi unici, cu calitati si defecte umane, care sa nu raspunda pentru niste "vini colective", istorice. Sa judecam, sau mai bine-zis sa evaluam oamenii dupa faptele lor si nu ale membrilor colectivitatilor de care vrand, nevrand apartin.

xelarent

xelarent

prejudecati

06 Dec 2005, 20:19

Poate ca traiesc intr-o lume paralela..poate ca nu.
Cert e ca n-am de gand sa las prejudecatile sau rautatile celor din jur sa ma conduca.
Vreau sa cred ca mai sunt oameni care stiu sa se bucure de viata, care se mai opresc din cand in cand si admira o floare sau se bucura de o zi frumoasa de vara ,chiar si de o ninsoare zdravana.
Viata mi-a oferit de multe ori o a doua sansa. si eu le voi acorda oamenilor, la randul meu, o a doua sansa.
Inca mai putem invata din greselile altora, inca mai putem indrepta cate ceva.De ce sa nu profitam de asta?

flower

flower

Ar trebui...

06 Dec 2005, 12:44

Asa este, chiar ar trebui sa nu avem prejudecati, dar acestea fac parte din ceea ce suntem noi: ce ne place si ce nu, rezultat la educatiei primite, etc.
Eu am avut in liceu o colega care provenea dintr-o familie foarte saraca: uneori nu aveau ce manca( asta am aflat-o foarte tarziu...) si tipa respectiva era cea mai buna din clasa, cea mai draguta, cea mai modesta...inca suntem prietene, si au trecut mai mult de zece ani de la terminarea liceului...Ar fi ideal sa reusim fara pic de efort sa vedem oamenii asa cum sunt ei si sa nu ne lasam influentati de diverse prejudecati...
Va doresc tuturor sa reusiti lucrul acesta!

popioana_ro

popioana_ro

re: tali

06 Dec 2005, 12:16

Bravo! minunata atitudine! genul care in evul mediu ardea pe rug oameni din cauza ca unora li se pareau ca sunt vrajitori. sau genul de mentalitate care in al doilea razboi mondial a decimat milioane de evrei, ca vezi doamne, nu erau rasa pura. Bravo! iata de ce istoria se repeta! fiindca unii nu invata nimik din ea. Sfatul meu prietenesc - mai bine taci decat sa dai dovada de atata de multa ingustime a mintii, care observa, pe mai toti de pe aici ne deranjeaza. si inainte sa incepi sa proferezi tot felul de idei care pana una alta sunt cam interzise de toate canoanele civilizatiei, gandeste-te la urmatoarele:
- cum era sa te nasti tu rroma? crezi ca ei au facut cerere speciala sa se nasca in comunitatea respectiva si nu in alta?
- ia da niste searchuri pe net si vezi cam care e istoria lor si cum au ajuns sa traiasca in conditiile in care traiesc

hedonista

hedonista

oamenii nu sunt produse etichetate

05 Dec 2005, 13:55

eu cred ca prejudecatile iti iau din libertate...viata este mult prea scurta ca sa mi pese de tipa singura de la et 3 pe care n am vazut o de doua ori cu acelasi barbat..asta e..poate e prea exigenta..
eu am invatat sa nu am prejudecati, mai ales vis a vis de rasa sau etnie..tin minte ca in liceu aveam o colega care era de etnie rroma si a terminat liceul cu media 10, scria niste poezii incredibil de frumoase si atunci cand veneau olimpiadele se "bateau"profesorii pt ea..o sa spuneti ok...era exceptia care confirma regula..poate ca asa e, dar nu veti sti niciodata cand veti intalni "exceptia"...e o mare pierdere sa ne creem un tipar pe care sa l urmam toata viata...lumea este intr o continua schimbare, noi trebuie sa tinem pasul..nu pot sa spun ca sunt f credincioasa, dar sunt convinsa ca este o forta superioara noua care judeca toate actiunile noastre..noi de ce sa ne mai batem capul sa i judecam pe altii?...k suntem niste simpli muritori..mai bine suntem putin mai preocupati de noi insine si de cei pe care intr adevar ii cunoastem, nu doar ii etichetam

tali

tali

re: xelarent

03 Dec 2005, 18:44

Pe ce lume traiesti? Unde ai vazut tu toleranta?Nu exista asa ceva.
Coboara cu picioarele pe pamant.
Daca tu esti fan rromi, e de rau.Astia nu stiu altceva decat sa fure, minta,sa scoata sabiile, sunt niste primitivi.si se inmultesc ca iepurii (o sa devenim noi minoritari in tara noastra sau o sa ne numim rromanes!)
Traiasca RRomania!

xelarent

xelarent

hmmm...

03 Dec 2005, 09:31

Incerc (pe cat posibil) sa-mi tin sub control atitudinea de generalizare absurda, fie ca e vorba de femei singure, usoare sau "cu greutate" :P , de minoritati, barbati etc.
Candva, recunosc, nu eram asa de toleranta. Pana cand viata mi-a demonstrat ca exista si oameni care vor, care pot, care stiu sa ajute, sa respecte, sa comunice.
Si mai ales, viata mi-a aratat ca surpriza placuta vine din partea celor la care nici nu te gandesti.

elada

elada

reply > Maria

02 Dec 2005, 13:35

Maria, ar fi indicat sa nu categorisesti sau sa judeci anumite persoane dupa starea civila, nu se stie niciodata cum ajungi sa faci parte din acea categorie care nu-ti place >> de femei singure. Ma mir insa ca, la felul tau de a privi, nu ai pus egal intre femei usoare si femei singure...
Mai gandeste-te !

flower

flower

oare tine de prejudecati in totalitate?

02 Dec 2005, 13:14

Mie nu-mi plac frustratii, intrigantii, atoatestiutorii, barbatii insistenti( care dupa o anumita limita devin ridicoli), prostii...si-ar mai fi, cred.

dana24

dana24

raspuns

02 Dec 2005, 11:36

sunt oameni cu prejudecati/multe/putine si cei care nu recunosc.........nu ne plac prejudecatile dar acestea exista in noi.....important este sa nu devii "fanatic" al prejudecatilor, nu imi plac tiganii dar asta nu insemna ca le-as da in cap sau alte lucruri de genul asta!

mariko

mariko

Scuze

30 Nov 2005, 23:12

Iar mie nu-mi plac oamenii cu prejudecati, cei care generalizeaza si categorisesc oamenii, ii definesc pe ceilalti incadrandu-i in grupe omogene... Doar fiecare om e unic, ceva il face deosebit de toti ceilalti, nu putem fi asa superficiali sa-i caracterizam pur si simplu dupa culoarea pielii, culoarea politica... (Poate m-am simtit atinsa, oi fi NF...)

georgescumag

georgescumag

Am sa incep eu...

30 Nov 2005, 22:52

Ma numesc Maria si am prejudecati.
Printre ele sunt cele legate de :
- tigani
- negri
- femei usoare
- barbati (toti sunt misogini sub un strat)
- prieteni ( stiu eu sigur ca nu exista)
- femei singure (sotto sunt NF...intelegi ce vreau sa zic)

Nu ma judecati pe mine. Judecati-va pe voi insiva. Nu va judecati ci analizati-va ca sa nu mai spuneti ca nu aveti prejudecati in necunostinta de cauza.